Kadir Topbaş bir daha başkanlığa sıcak bakıyor

Kadir Topbaş bir daha başkanlığa sıcak bakıyor

Başkan Kadir Topbaş, başkanlık için "bir dönem daha olabilir" dedi.

Başkan Kadir Topbaş, başkanlık için "bir dönem daha olabilir" dedi. İstanbul için dev ulaşım filosu müjdesi veren Topbaş, minibüslerin kalkıp kalkmayacağını da açıkladı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Habertürk TV'de yayınlanan ve belediyeye ait Topkapı Zeytinburnu'nda bulunan Panoramik Müze'de canlı olarak gerçekleşen Teke Tek programına katılarak Fatih Altaylı'nın sorularını yanıtladı.

3 BİN YENİ İETT OTOBÜSÜ

(İETT filosunun yenilenmesi hakkında) "3 bin otobüs alınacak. Halk otobüslerinin tamamını yenileyeceğiz. Amacımız otobüslerdeki sıkıntıyı, izdihamı ortadan kaldırmak. İnsani ölçülerde seyahati sağlayacağız. 2014'e kadar yenilemeyi sağlayacağız."

300 METROBÜS ALIMI İÇİN İHALE

(Yurtdışından alınan metrobüslerin bozulması ve pahalı olması eleştirileri hakkında) "Bu otobüsler yüzde 90 itibariyle kullanılıyor. Bunlar ileri teknolojisi olan araçlar. Bizde tıka basa kullanılıyor. Kapılar değiştirildi, yeni düzenleme yapıldı. Şu anda 340 büyük metrobüsle hizmet veriyoruz. Eğer küçük yerli otobüs tercih etseydik 700-800 tane almak gerekirdi. Sistem çalışmazdı. Büyük otobüs yapmaları konusunda o dönem ilgili firmanın CEO'su ile görüştüm. Zor olduğunu ancak 200 cıvarında sipariş verirsek 1-2 yıl sonra teslim etmek üzere geliştirebileceklerini söyledi. Şu anda 300 tane tane yeni metrobüs için 2 yıl sonrasına almak üzere sipariş verilmek üzere arkadaşlarımızdan araştırma yapmalarını istedim. Bu konuda ihale hazırlığı içindeyiz. 250-300 tane otobüs alınacak. Metrobüs artık kentin omurgası haline geldi."

KÖPRÜ KAPANACAK MI?

(Boğaziçi Köprüsü'nün kapatılıp bakıma alınacağıyla ilgili) "Burada 40 yıllık bir köprüden bahsediyoruz. Günde 180-210 bin araç geçiyor. Bu kadar öngörülmemişti. Yalnızca 70 bin araç düşünülmüştü. Teknik sorunları bilemem ama erken yorulma olabilir. Riskten bahsediliyorsa, bu risk feci sonuçlar verebilir. Ulaştırma Bakanımız ve Karayolları Genel Müdürümüz açıklamayı yaptı. Ulaştırma Bakanı, şeritlerin kapatılarak bakımın yapılabileceğini söyledi. Marmaray ya da 3. Köprüye yetişmesini arzu ederdik. Ama bir şey diyemem."

3. KÖPRÜ

(3. köprünün gerekli olup olmaması tartışmalarıyla ilgili) "Dünyanın en büyük kentlerinden New York'ta çok sayıda köprü var. İhtiyaç olduğu için bu köprüler var. İstanbul içinden deniz geçen bir şehir ve iki tarafı birbirine bağlamanız gerekiyor. Nüfusun yüzde 40'ı Anadolu'da, yüzde 60'ı Avrupa yakasında yaşıyor. Geçişlere ihtiyaç var. Geçişlerle birlikte nüfusundan kat kat fazla bir sirkülasyon ortaya çıkıyor. Üçüncü bir geçişe ihtiyaç var. Raylı sisteme de ihtiyaç var. Bu ihtiyaçlar doğrultusunda böyle bir çalışma sürecine girildi ve devam ediyor. İki köprü arasına üçüncü köprü konuşuldu ancak istimlak bedelinin çok fazla olacağı ortaya çıktı. 7 güzergah belirlendi, 5'e indi ve sonunda kuzey geçişi tercih edildi. Başbakanımız da bunda karar kıldı. Körfez geçişini bağlayacak transit geçiş de düşünüldü. Ağır vasıtalar, nakliye araçları geçecek diye düşünüldü. Burada kamulaştırılacak yer az. Ayrıca orman alanı az ve makilik çok yer kaplıyor. Başbakan da orman alanları ve ekolojik dengeye zarar verilmemesi konusuda hassas. Daha güneyde olsaydı Fatih Ormanları'na zarar verilebilirdi. Ayrıca doğaya zarar vermeden, viyadüklerle geçilmesi düşünüldü. 3. köprü şehir içi trafiğe etkisinin yüzde 5 olacağı söyleniyor ancak kritik saatlerde bu oran daha da artacaktır.

MİNİBÜSLER KALKMAYACAK, DÜZENLEME GELECEK

(Minibüslerin kaldırılması söylentileri hakkında) "Minibüsleri tamamen kaldıracağız diye bir şey yok. Minibüs esnafının kente ciddi bir hizmeti var. Bugün minibüs esnafı kontak kapatsa kent felç olur. Minibüsler kaliteli hale gelsin istiyoruz. Esnafı mağdur etmeden, hizmet içinde kullanmak istiyoruz. Bu konuda bazı modeller ve projelerimiz var. Sürücülerin eğitimli, bakımlı olmasını istiyoruz. Minibüsleri dönüştürerek daha kaliteli yapmayı amaçlıyoruz."

BEYLİKDÜZÜ'NDEKİ ÇALIŞMALAR İÇİN ÖZÜR DİLİYORUM

(Avcılar-Beylikdüzü arasındaki metrobüs hattındaki gecikmeyle ilgili) "Oradaki çalışmaların gecikmesi vatandaş için sıkıntı yarattı. O sıkıntıya yaşayanlardan özür diliyorum. Kolay bir iş değil. İstediğimiz, gösterdiğimiz hedefler zamanında bitmedi. Ciddi ıstırap çekildi. Bizim ekibimizin yanlışları, müteahhidin eksikleri ve yanlışları oldu. Faturasını orada yaşayanlar çekti. Asfalt dökülecekti ancak bu havada dökülmesini istemedim. Havaların ısınmasını bekleyin dedim. Çünkü milletin parasını sokağa atamazdım."

LEVENT'TEN BOĞAZİÇİ'NE METRO

(Yeni metro hatlarıyla ilgili) "Üsküdar altunazide-Ümraniye-Çekmeköy'de 22 kilometrelik metro hattının ihalesini yaptık. 38 ayda bitecek ve dünya rekoru olacak. Levent'ten Boğaziçi Üniversitesine metro hattının uzatılması kararını aldık. 3 bin 320 metrelik hatta 5 istasyonu olacak. Böylece Nispetiye Caddesi'nin ulaşımı rahatlayacak. Ayrıca Hisarüstü'nden Aşiyan'a, yüzeyden giden füniküler yapılacak. Aynı şekilde Ümraniye'den de sahile inen fünikülerler planlanıyor."

HABERTÜRK

 

Yorum Yaz

Benzer Haberler

Kadir Topbaş ve Vasip Şahin'den yağmur açıklaması!
  • 18.07.2017 16:35

Kadir Topbaş ve Vasip Şahin'den yağmur açıklaması!

İstanbul Valisi Vasip Şahin ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ...

Yavuz Sultan Selim Köprüsü sisler içinde!
  • 25.04.2017 15:15

Yavuz Sultan Selim Köprüsü sisler içinde!

İstanbul'un iki yakasını 3. kez birleştiren Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün sisle ...

Kadir Topbaş, Beykoz metrosu hakkında konuştu
  • 13.04.2017 11:13

Kadir Topbaş, Beykoz metrosu hakkında konuştu

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Beykozlulara metro müjdesi ve ...

Önemli çalışmalar yapıyoruz
  • 05.02.2017 16:26

Önemli çalışmalar yapıyoruz

Fikirtepe Kentsel Dönüşüm projelerinin temel atma törenine katılan İstanbul Büyü ...

Kadir Topbaş'tan metrobüs güzergahında metro açıklaması!
  • 24.09.2016 13:38

Kadir Topbaş'tan metrobüs güzergahında metro açıklaması!

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, metrobüs kazasının ardından a ...