maritbet girişmaritbet
İzmir Metrosu'na yeni vagon için EBDR'den kredi çıktı!

İzmir Metrosu'na yeni vagon için EBDR'den kredi çıktı!

İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir Metrosu'na yeni vagon almak için EBDR'den 3 yıl geri ödemesiz kredi çekti

İzmir Metrosu'na yeni vagon alımı için İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBDR) arasında kredi sözleşmesi imzalandı.

İzmir Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, 17 Aralık'taki 85 vagonlu 17 tren setinin alım ihalesinin 38,5 milyon avroluk kısmı için EBDR ile kredi sözleşmesi imzalandı.

Sözleşme, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile EBDR Belediye Altyapı Finansmanı Departman Direktörü Jean Patrick Marquet arasında kayıt altına alındı.

Marquet, imza töreninde daha önce yeni yolcu gemileri kredi sözleşmesi için geldikleri İzmir'den güzel anılarla geri döndüklerini, yeni protokolün iki kurum arasındaki iş birliği ve ortaklığı daha da sağlamlaştıracağına inandığını ifade ederek, gelecekte başka projelerde de iş birliğine hazır olduklarını dile getirdi.

Kocaoğlu da EBRD yetkililerine destekleri için teşekkür etti.  

Kredi, 3 yıl geri ödemesiz

EBDR'den alınan kredi için 3 yıl ana para geri ödemesi yapılmayacak. Metronun 85 vagonunun geri kalan maliyetinin Uluslararası Finans Kurumu (IFC), Fransız Kalkınma Ajansı (AFD), ING Bank (MIGA Garantisi altında) ve belediye bütçesinden karşılanması hedefleniyor.

Ulusal ve uluslararası yatırımcılara açık ihale kapsamında alınacak yeni setler ve gelecek 10 yeni vagonla İzmir Metrosu filosundaki vagon sayısı ikiye katlanarak 172'ye ulaşacak. Tren setlerinin geri kalan kısmı ise ihale süreci tamamlanarak sözleşmenin imzalanmasının ardından 26 ayda teslim edilecek.

İzmir Metrosu'nda günde 350 bin, İzmir Banliyö Sistemi'nde (İZBAN) de 280 bin yolcu taşınıyor. Bu rakam, toplu ulaşımdaki yolcu sayısının yüzde 30'unu karşılıyor.

AA

Yorum Yaz

Benzer Haberler

İzmir Metrosu'na yeni vagon için EBDR'den kredi çıktı!
  • 23.11.2014 11:48

İzmir Metrosu'na yeni vagon için EBDR'den kredi çıktı!

İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir Metrosu'na yeni vagon almak için EBDR'den 3 y ...