İstanbul'un kayıp adası Vordonisi gün yüzüne çıkarılıyor

İstanbul'un kayıp adası Vordonisi gün yüzüne çıkarılıyor

İstanbul'un "kayıp adası" olarak bilinen ve Maltepe sahilinden 700 metre uzaklıkta bulunan tarihi Vordonisi Adası, gün yüzüne çıkarılıyor.

Tarihi yolculuk öncesi konuşan Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, “İlçemizin doğal güzelliklerinin keşfedilerek, gelecek kuşaklara aktarılması noktasında, yerel yönetim olarak üzerimize düşeni yapıyoruz" dedi.

Maltepe Belediyesi'nin desteğiyle, Vordonisi Adası'nın kalıntıları keşif ekibi tarafından görüntülendi.

Vordonisi adasında kazı çalışmaları

1010 yılında meydana gelen büyük İstanbul depreminde sular altında kalan ve yıllar boyunca ihmal edilen tarihi adanın, tüm özellikleriyle keşfedilerek, deniz turizmine açılmasının hedeflendiği tarihi yolculukta bir açıklama yapan Ali Kılıç, “İlçemizin doğal güzelliklerinin keşfedilerek, gelecek kuşaklara aktarılması noktasında, yerel yönetim olarak üzerimize düşeni yapıyoruz. Tarihi yaklaşık bin yıl öncesine dayanan ve deprem sonucu batan ada, aslında bizlere hem arkeolojik, hem de sismik açıdan değerli veriler sunacak" diye konuştu.

Vordonisi
 
“BU MOZAİK BİZE MESAJ VERİYOR"

Kılıç, adanın ilçe turizmine önemli katkılar sunacağını ifade ederek, “Elbette biz bir noktaya kadar bunu sürdüreceğiz. Ancak ilgililerin de dikkatini çekerek, bu işin altından kalkacağımızı düşünüyorum. İşte topraklarımızın altından gün yüzüne çıkan bu kültür mozaiği, bizlere birlik olmanın değerini bilmemiz gerektiği mesajını da veriyor" şeklinde konuştu.

Vordonisi

Üzerinde inşa edilen manastır ve rahipleriyle birlikte battığı iddia edilen ada, Adalar Denizle Yaşam ve Spor Kulübü Derneği'ne üye 6 dalgıç tarafından görüntülendi. Keşif ekibi, İstanbul'un 10. adası Vordonisi dalışı ile ilgili şu bilgileri verdi: 
“Bu adada karbon 14 ve diğer bilimsel metotlarla bir araştırma yapılarak, kayaçların durumunun incelenmesi lazım ki gerçek tarih ortaya konulabilsin. Dileriz bu dalış, birilerinin ilgisini çeker ve batık adaya gereken önem verilir. Adanın kalıntıları üzerinde kestane, midye ve türevi deniz canlıları olduğu için tam olarak ana manastırı görebilmek mümkün olmuyor. Tarihi yaklaşık bin 200 yıllık olan bu adada bir manastır olduğu biliniyor."

Vordonisi adası

BAŞKAN KILIÇ'A 100 YILLIK ÇAPA

Daha sonra dalgıçlar tarafından dalışta bulunan ve 100 yıllık olduğu belirtilen çapa Başkan Kılıç'a teslim edildi. Kılıç da çapayı, Vordonisi Adası'nın güzellikleri anısına saklayacağını belirtti. Kayıp adanın güzellikleri, dalış ekibinden Mert Gökalp tarafından görüntülendi. Bu tarihi anlara, Adalar Denizle Yaşam ve Spor Kulübü Derneği dalgıçları Serco Eksiyan, Ercan Akpolat, Volkan Narcı, Can Sınmaz ve Anıl Durmaz eşlik etti. 

İSTANBUL'UN 10. ADASI: VORDONİSİ

Bizanslıların “Küçük Ada", Osmanlıların “Batık Manastır Kayalıkları" ve denizcilerin de “Bostancı Kayalıkları" adını verdiği Vordonisi'nin, efsaneleşmiş sözlü tarihe göre, üzerinde bulunan manastır ve rahipleriyle 1010 yılında meydana gelen büyük İstanbul depreminde battığı biliniyor. Büyükada, Heybeli, Burgaz, Kınalı, Sedef, Tavşan, Kaşık, Sivri ve Yassıada'yı içinde barındıran Prens Adaları'ndan onuncusu olduğu belirlenen Vordonisi, Doğu Roma İmparatorluğu döneminde adaya sürgün gönderilen Patrik Fotius'un yaptırdığı manastırla tanınıyor. Aslında Patrik Fotius ile Patrik İgnazius arasındaki rekabet üzerine inşa edilen manastırın, Küçükyalı'da keşfedilen manastırın bire bir kopyası veya devamı olduğu sanılıyor. Adanın keşfi, arkeolojik ve sismik açıdan birçok veri sunması bakımından önem taşıyor.

Yorum Yaz

Benzer Haberler

Maltepe sakinleri tapularına kavuştu!
  • 14.01.2019 09:40

Maltepe sakinleri tapularına kavuştu!

Maltepe Belediyesi, Gülsuyu, Gülensu ve Başıbüyük mahallelerinin yıllardır süreg ...

Maltepe'nin 3 mahallesinde imar sorunu bitiyor!
  • 11.01.2019 13:37

Maltepe'nin 3 mahallesinde imar sorunu bitiyor!

Maltepe’nin Başıbüyük, Gülsuyu ve Gülensu mahallelerinde 40 yıldır çözülemeyen i ...

Maltepe'de yerinde dönüşüm modeli!
  • 18.12.2016 11:19

Maltepe'de yerinde dönüşüm modeli!

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'ne sunulan Gülsuyu-Gülensu planları oy birl ...

İstanbul'un kayıp adası Vordonisi gün yüzüne çıkarılıyor
  • 15.10.2015 09:35

İstanbul'un kayıp adası Vordonisi gün yüzüne çıkarılıyor

İstanbul'un "kayıp adası" olarak bilinen ve Maltepe sahilinden 700 metre uzaklık ...

Meydan projesi ile Maltepe’nin çehresi değişiyor!
  • 04.05.2015 11:08

Meydan projesi ile Maltepe’nin çehresi değişiyor!

Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, hayata geçirilmesi planlanan meydan projesi ...

Kentsel dönüşüm bekleyen mahallelere müjde!
  • 07.04.2015 15:35

Kentsel dönüşüm bekleyen mahallelere müjde!

Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, kentsel dönüşümü bekleyen Gülsuyu ve Gülensu ...