İstanbul'da "İl Afet Risk Azaltma Planı" tanıtıldı

İstanbul'da "İl Afet Risk Azaltma Planı" tanıtıldı

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, şehri afetlere karşı güçlendirmek amacıyla birçok kurum ve kuruluş temsilcisi ile bilim insanıyla yürüttükleri çalışmalar sonrası İstanbul İl Afet Risk Azaltma Planı'nı (İRAP) hazırladıklarını bildirdi.

Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi'ndeki tanıtım toplantısına, Vali Yerlikaya'nın yanı sıra İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, kaymakamlar, ilçe belediye başkanları, rektörler, akademisyenler, kurum ve kuruluşların temsilcileri katıldı.

Toplantıda konuşan Vali Yerlikaya, 2 Mart 2021'de İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun talimatıyla valiliğin koordinasyonunda tüm kurum ve kuruluşlarla el ele vererek İstanbul'un afet öncesindeki muhtemel risk ve tehlikelerini belirleyip bunlara karşı harekete geçtiklerini söyledi.

Bunun için bir plan ve rehbere ihtiyaçları olduğunu ifade eden Yerlikaya, hazırlık sürecindeki çalışmalara değinerek, şöyle konuştu:

"138 kurum ve kuruluşumuz, Büyükşehir ve ilçe belediyelerimiz, akademisyenlerimiz ve alanında uzman 550 teknik personelimizin destekleriyle 2 çalıştay ve 102 toplantı gerçekleştirildi. 38 afet türü masaya yatırıldı, tartışıldı. İstanbul'umuz için öngörülen en önemli 9 tehlike, tüm doğal afet ve acil durumlar için, sorumlu kuruluşlar, destekleyici kurumlar ve gerçekleştirme süreleri belirlendi ve tüm bu özverili çalışmaların sonunda ortaya İstanbul İl Afet Risk Azaltma Planı'mız çıktı."

"Afetlere yönelik alınacak tedbirlerde her kurumumuzun görevi belli"

Bugün itibarıyla kaybedecek tek bir günlerinin dahi olmadığını vurgulayan Yerlikaya, İRAP kapsamında, kurumların risk azaltma eylemlerinin 4 amaç, 34 hedef ve 454 eylem olarak tespit edildiğini aktardı.

Amaçlarını "Şehri güvenli hale getirmek, afet risk yönetimini güçlendirmek, afetlerden etkilenmeyen bir ekonomi kurmak ve afetlere karşı dirençli toplum oluşturmak." olarak açıklayan Vali Yerlikaya, "Afetlere yönelik alınacak tedbirlerde her kurumumuzun görevi belli. Bir kurumumuz derse ki 'Benim bunu yapmaya şu an finansmanım yok.' o zaman gerekli finansmanı yıllara bölecek o kurum ve taahhüt verecek. Biz de valilik olarak, İstanbullu hemşerilerimiz adına bu sürecin takipçisi olacağız. Kimse kusura bakmasın, bu büyük bir vebal. Çünkü afet başka bir şeye benzemez." dedi.

İstanbul Proje Koordinasyon Birimi çalışmalarını örnek gösteren Yerlikaya, 2006'dan bu yana 355 okulu yıkıp yeniden yaptıklarını, 738 okulu güçlendiklerini, derslik sayılarını da artırdıklarını kaydetti.

"Anahtar cümle, kentsel dönüşüm"

Kurumların ödev ve sorumluluklarının belli olduğunu, vatandaşlara da düşen ödevler bulunduğunu belirten Vali Ali Yerlikaya, şöyle devam etti:

"Orada da anahtar cümle, kentsel dönüşüm. Bir hemşehrim, arabasının bakımını yaptırırken herhangi bir kurumdan izin veya onay alıyor mu? Hayır. Peki canını, canından aziz bildiği sevdiklerinin yaşadığı evin deprem dayanımını öğrenmek için neyi bekliyor? Oturduğu binanın çürük olduğunu bile bile güçlendirmek için neyi bekliyor? Tüm hemşerilerimiz arasında, muhtemel risklere karşı evini depreme karşı güçlendirmek için komşularıyla, mahalle sakinleriyle dil ve gönül birliği etmeyi, ortak hareket bilinci geliştirmeyi sağlamalıyız."

İRAP'ta atılan her adımda şeffaflığa inandıklarını dile getiren Yerlikaya, planın her aşamasının AFAD'ın internet sitesinde erişime açık olacağını kaydetti.

"200 bine yakın bina orta ve ağır risk taşımaktadır"

Toplantıda konuşan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ise İRAP'ın çok önemli bir başlangıç olduğunu, başarıya ortak akılla ulaşabileceklerini söyledi.

Çözüm kısmında şeffaf, herkesin elini taşın altına koyduğu bir mekanizmaya ihtiyaç olduğunu ifade eden İmamoğlu, "Yaptığımız son araştırmalara göre, 200 bine yakın bina, orta ve ağır risk taşımaktadır. Geçmişte çok değerli çalışmalar oldu. Ama bizim birebir yaptığımız analiz çalışmalarında karşımıza çıkan sayı, 200 bine yakın binadır. Bina, daire demiyorum. Bu çok net. Bundan kaçamayız. İstanbul'un depreme dayanıklı hale gelmesi, memleketimiz için milli bir seferberliktir." diye konuştu.

Sorumluluklarının farklında olduklarını anlatan İmamoğlu, İBB'de İRAP ile ilgili bir birim kurulacağını belirtti.

Yorum Yaz

Benzer Haberler

İstanbul'a 6 ayda 6 milyon 755 bin yabancı turist geldi
  • 30.07.2022 00:35

İstanbul'a 6 ayda 6 milyon 755 bin yabancı turist geldi

Vali Yerlikaya, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, mega kente haziranda ...

İstanbul'a gelen turist sayısı yüzde 264 oranında arttı
  • 22.06.2022 09:40

İstanbul'a gelen turist sayısı yüzde 264 oranında arttı

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, mayıs ayında İstanbul'a gelen yabancı turist sayı ...

İstanbul'a yılın ilk 5 ayında hızlı trenle 1,1 milyondan fazla yolcu geldi
  • 06.06.2022 17:01

İstanbul'a yılın ilk 5 ayında hızlı trenle 1,1 milyondan fazla yolcu geldi

İstanbul'a, 2022'nin ilk 5 ayında hızlı trenle gelen yolcu sayısının 1 milyon 11 ...

İstanbul'da "İl Afet Risk Azaltma Planı" tanıtıldı
  • 30.03.2022 15:48

İstanbul'da "İl Afet Risk Azaltma Planı" tanıtıldı

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, şehri afetlere karşı güçlendirmek amacıyla birçok ...

AFAD, 61 ilin "İl Afet Risk Azaltma Planı"nı tamamladı
  • 02.10.2021 15:47

AFAD, 61 ilin "İl Afet Risk Azaltma Planı"nı tamamladı

İçişleri Bakanlığı, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) 61 şehrin İ ...

Beyoğlu Ortaokulu'nun temeli atıldı
  • 13.07.2021 16:17

Beyoğlu Ortaokulu'nun temeli atıldı

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, okulların depreme dayanıklı ve günün teknolojisin ...