HALK GYO'dan 2017'de 252 milyon TL net kar

HALK GYO'dan 2017'de 252 milyon TL net kar

Halk Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO), 2017'de bir önceki yıla göre yüzde 134 artışla 252 milyon TL net kar elde etti.

Halk GYO'dan yapılan açıklamaya göre, şirket, 2017 yıl sonu itibarıyla gayrimenkul portföy büyüklüğünü 2,2 milyar TL'ye ulaştırdı.

Şirketin net karı ise geçen yıl 2016'ya göre yüzde 134 artarak 252 milyon TL'ye yükseldi.

Geçen yıl Türkiye'de gayrimenkul yatırım ortaklığı sektöründe ilk kira sertifikası ihracını gerçekleştiren Halk GYO, Halk Yatırım iş birliğiyle 100 milyon TL nominal değerli 87 gün vadeli kira sertifikası ihracını tamamladı.

Halk GYO'nun fon kullanıcısı olarak yer aldığı yönetim sözleşmesine dayalı işlem, kira sertifikaları pazarının yeni oyuncusu Halk Varlık Kiralama AŞ'nin de ihraççı olarak yer aldığı ilk işlem oldu.

"Gayrimenkule dayalı finansal ürünler yaygınlaşmalı"

Halk GYO Genel Müdürü Feyzullah Yetgin, konuya ilişkin değerlendirmesinde, gayrimenkule dayalı finansal ürünlerin yaygınlaşması yönünde çalışmalarını sürdürdüklerini ifade etti.

Türkiye ekonomisinin lokomotif sektörlerinden biri olan gayrimenkulün sahip olduğu potansiyeli daha iyi kullanabilmesi ve mevcut potansiyelini yatırıma dönüştürebilmesi için gayrimenkule dayalı finansal ürünlerin yaygınlaşması yönünde daha çok çalışmak gerektiğini belirten Yetgin, şunları kaydetti: 

"Sektör temsilcileri olarak gayrimenkul yatırım fonları, sertifikalar, sukuk gibi uygulamaları destekleyerek öncü olmalıyız. Yatırımcıları reel ekonomiye dahil ederek paylaşım ekonomisini artıran, sermayenin tabana yayılmasının önünü açan uygulamaların yaygınlaştırılması finansal anlamda önemli bir fırsattır. Halk GYO olarak bizlerin de öncelikli görevi yatırımcılarımıza, sektörümüze ve ülkemize değer katmak. Halk Yatırım deneyimiyle gerçekleştirdiğimiz Türkiye'nin ilk gayrimenkul sukuk ihracıyla bu misyonumuza uygun tarihi bir adım attık. Bu ihracın önümüzdeki dönemlerde gayrimenkule dayalı finansal ürünlerin yaygınlaşması noktasında örnek teşkil edeceğine inanıyorum."

Feyzullah Yetgin, İzmir'de ilk projelerine başlamaktan heyecan duyduklarını ifade ederek, "Alsancak Projesi için Teknik Yapı ile güçlerimizi birleştirdik. Bu proje aynı zamanda İzmir'de hayata geçireceğimiz ilk iş olduğu için de bizim için ayrı bir öneme sahip. Gerek coğrafi özellikleri gerekse bölgedeki konut ihtiyacı sebebiyle İzmir, yatırımcıların her zaman radarında olan bir şehrimiz. Biz de Halk GYO kalitesini bu şehre taşıdığımız için çok mutluyuz." değerlendirmesinde bulundu.

Halk GYO portföyünü genişletmeye devam ediyor

Halk GYO'un en büyük paydaşlarından biri olduğu İstanbul Uluslararası Finans Merkezi Projesi'nin inşası tüm hızıyla sürüyor. Halk GYO, proje kapsamında 34 ve 46 katlı iki ofis kulesi ile sekizer katlı üç ticari binanın inşasını üstleniyor.

Vakıf GYO ortaklığında hayata geçirilen Sancaktepe'deki Bizimtepe Aydos Konut Projesi'nde ise anahtar teslimler mayıs ayında başlayacak. Projede az sayıda kalan dairelerin satışları sürüyor. 

Halk GYO'nun Erzurum'da yükselen Şehristan Konutları projesinde de son kalan daireler sahiplerini bekliyor. Şirketin ilk konut projelerinden Eskişehir merkezli Panorama Plus ile İstanbul merkezli Referans Bakırköy projelerinde de sınırlı sayıda kalan bağımsız bölümlerin satışları devam ediyor.

Yorum Yaz

Benzer Haberler

Halk GYO, aktif büyüklüğünü 3,9 milyar TL’ye taşıdı
  • 10.11.2021 11:12

Halk GYO, aktif büyüklüğünü 3,9 milyar TL’ye taşıdı

İstikrarlı büyüme performansını sürdüren Halk Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. ...

Halk GYO, 3,7 milyar TL aktif büyüklüğe ulaştı!
  • 10.08.2021 10:37

Halk GYO, 3,7 milyar TL aktif büyüklüğe ulaştı!

Halk Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş., yılın ilk yarısında aktif büyüklüğünü g ...

Evora İzmir tanıtım filmi yayında!
  • 26.09.2018 12:54

Evora İzmir tanıtım filmi yayında!

Emlak Konut GYO bünyesinde Teknik Yapı ve Halk GYO tarafından hayata geçirilen E ...

Evora İzmir basına tanıtıldı
  • 25.09.2018 15:38

Evora İzmir basına tanıtıldı

Emlak Konut GYO bünyesinde Teknik Yapı ve Halk GYO tarafından hayata geçirilen E ...

Umut Durbakayım ve Feyzullah Yetkin Evora İzmir'i anlatıyor
  • 25.09.2018 13:32

Umut Durbakayım ve Feyzullah Yetkin Evora İzmir'i anlatıyor

Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Umut Durbakayım ve Halk GYO Genel M ...

Türkiye'nin ilk GYO sukuk ihracı gerçekleşti
  • 15.02.2018 17:30

Türkiye'nin ilk GYO sukuk ihracı gerçekleşti

Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan, "Kira sertifikası ihracımız, gayrimenkul sek ...