Gölcük Parkı'na dağ köşkü ve 25 bungalov yapılacak

Gölcük Parkı'na dağ köşkü ve 25 bungalov yapılacak

Bolu’nun sembollerinden Gölcük Milli Parkı’na yeni bir dağ köşkü ve 25 adet bungalov yapılacak.

Gölcük Milli Parkı'nda 49 yıllığına Orman ve Su İşleri Bakanlığı'nın kiracısı olarak bulunan Bolu Belediyesi, kalan 22 yıllık süresini özel bir işletmeye devretmek için ihaleye çıktı. 31 Aralık 2040 tarihine kadar Gölcük Dağ Köşkü, 25 adet bungolov ile Gölcük Göl Gazinosu kiraya verilecek. İhale 19 Aralık Salı günü yapılacak. 16 aylık inşaat süresinin ardından aylık kira bedeli ilk 5 yıl için 10 bin lira artı hasılattan % 1 pay olarak belirlendi. 5 yıldan sonra ise cirodan % 1 pay olacak ve bu pay 20 bin liranın altında olamayacak. İhalede istekliler bu 20 bin lira üzerinden yarışacak. Gölcük Göl Gazinosu, inşaat yeri tesliminden itibaren bir yıl içinde ihaleyi kazanan firmaya devredilecek.

AĞAÇ KESMEYECEĞİZ

Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, yılda ortalama 100 bin araç ile 500 bin kişinin giriş yaptığı Gölcük'te yapılacak dağ köşkü ve 25 bungalovun yerinin Orman ve Su İşleri Bakanlığı'nca belirlendiğini söyledi. Hiç ağaç kesilmeyeceğini vurgulayan Yılmaz, Gölcük'te yeni dönemin nasıl olacağını şöyle anlattı: “Biz bungalovların göl gören başka bir yerde olmasını istemiştik ama Milli Parklar Genel Müdürlüğü kabul etmedi. Uzun bir çalışmanın sonucunda proje hazırlandı. Bizim tabiatımızı bozmamamız lazım. Hassas davranıyoruz. Milli Parklar daha da hassas davrandı. Bungalovların yeri hiç ağaç kesilmeyecek şekilde tek tek belirlendi. Göl ve çevresinde mangal yapılamayacak.”

BUTİK OTEL GİBİ

Belediye yetkililerinden edinilen bilgiye göre dağ köşkü, 19 odalı küçük, butik otel şeklinde olacak. Köşk, kır gazinosunun yakınında, doğaya uyumlu şekilde, ağaç kesilmeden yapılacak.

CUMHURBAŞKANI KATLİAMI ÖNLESİN

ORMAN ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'nun milli parkları, sözde yeni tanımlama kılıflarıyla imara açtığını iddia eden CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı Bolu Gölcük'te yapılması planlananları durmaya çağırdı. Pekşen şöyle dedi: “Bugün AKP'liyim diyen hiç kimse, Uzungöl, Ayder ve Çamburnu Milli Parkı'nda yapılanları savunamıyor. Nitekim bir ay önce Cumhurbaşkanı ‘Biz Ayder'i kirlettik, rezil ettik', dedi. Sayın Cumhurbaşkanı oraları katlettiyseniz Bolu Gölcük'teki katliamı durdurun. Dünyanın en kıymetli sarıçam ormanı bir İtalya'da bir de Trabzon Çamburnu Milli Parkı'nda vardı. Hiç ağaç kesilmeyecek, deyip aynı yasal kılıfla imara açtılar, dünyanın en kıymetli sarıçam ormanını yok ettiler. Bolu Gölcük'te de nasıl bir sonuca ulaşılacağını görmek istiyorlarsa Çamburnu'na baksınlar. Bungalov, yapılacak diye Çamburnu'na üç katlı 8 odalı, dışı ahşap kaplanmış sözde beton yaptılar, tam bir tatil köyü oldu. Bolu'da da aynı hikâye olacak. Orman ve Su İşleri Bakanı milli parkları imara açtı. Karadeniz bölgesinde 39 milli parkı, doğal ve tarihi sit alanını sözde yeni bir tanımlama kılıfıyla imar rantına açtı. Dünyanın en önemli 35 milli parkından birisi olan Kaçkarlar Milli Parkı'nı imara açtı, o milli parkın içine 7 tane akaryakıt ve servis istasyonu koydu.”

Yorum Yaz

Benzer Haberler

Bursa'nın ilk ipek fabrikası yeniden ayağa kalkıyor
  • 05.08.2020 16:30

Bursa'nın ilk ipek fabrikası yeniden ayağa kalkıyor

Yıldırım’ın en önemli sivil mimari örneklerinden olan Osman Fevzi Efendi Köşkü v ...

Gölcük Parkı'na dağ köşkü ve 25 bungalov yapılacak
  • 12.12.2017 09:53

Gölcük Parkı'na dağ köşkü ve 25 bungalov yapılacak

Bolu’nun sembollerinden Gölcük Milli Parkı’na yeni bir dağ köşkü ve 25 adet bung ...