maritbet girişmaritbet
Evler artık atık ısı ile ısınacak!

Evler artık atık ısı ile ısınacak!

Enover Enerji’nin Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Malik Çağlar, 35 derecede kombilerin çalışabileceğinin altını çiziyor.

Isıtma ve soğutma sistemlerinde devrim niteliğinde gelişmeler yaşanıyor. Karbonizasyona son vermek isteyen Avrupa'nın gözü ise ihtiyaç duydukları 5. nesil bireysel ve bölgesel ısıtma sistemlerini geliştiren Türk mühendislerde. Atık ısıyı ısıtma ve soğutma sistemlerinde verimli bir şekilde kullanmayı başaran Enover Enerji'nin Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Malik Çağlar, 35 derecede kombilerin çalışabileceğinin altını çiziyor.

Yaşanan iklim krizine dur demek isteyen birçok ülke ısıtma ve soğutma sistemlerinde yeni arayışlara giriyor. Özellikle karbon salınımını %55 oranında azaltmayı hedef olarak belirleyen Avrupa'nın çözüm arayışı ise yeni nesil ısıtma sistemlerinde bulunuyor. Atıl halde bulunan ısıyı değerlendirerek ısınmak isteyen başta Avrupa ülkeleri olmak üzere birçok ülkeyi heyecanlandıran teknolojik gelişme ise Enover Enerji'nin mühendislerinden geldi. 5. nesil Enover sistemlerinin %100 yenilenebilir enerji hedefine ulaştıracak teknolojide olduğunu aktaran Enover Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Malik Çağlar, istenilen sıcaklığa optimize edilebilen ve 35°C'de çalışabilen yeni nesil tek teknolojinin EHP teknolojisi olduğunu vurguluyor.


Eski ya da yeni bina fark etmiyor

Karbon salınımını azaltmak ve düşük ısılarda hem ekonomik hem de verimli ısınmak artık hayal olmaktan çıkıyor. Bugüne kadar 100 yıllık bir geçmişe sahip eski teknoloji ile ısındırılan alanları nano-bor teknolojik partikülleri içeren EHP'li peteklerle 18 dakikada daha verimli ısındırmayı başaran Enover Enerji, atık ısının geri kazanımını sağladıkları 5. Nesil ısıtma ve soğutma teknolojileri ile düşük sıcaklıkta da kombilerin çalışmasını başardı. Özellikle eski binalara sahip olan Avrupa şehirlerinin atık ısıyı değerlendirecekleri sistemlere sahip olmamasının teknolojilerine olan ilgiyi daha da artırdığına dikkat çeken Dr. Malik Çağlar, ısı borulu panel radyatör kullanımıyla düşük sıcaklıklarda Enover sistemleri kullanılarak hem ucuz hem akılcı hem de verimli ısıtmanın mümkün olduğunun altını çiziyor.


Kombiler 35 derecede çalışacak

EHP teknolojisi ile endüstriyel yapılarda atık ısının geri kazanımı sağlanarak elektriğe çevrilmesi ve üretim süreçlerindeki enerji ihtiyacının karşılanmasını sistemlerinde başaran Enover Enerji, 5. nesil bölgesel ve bireysel ısıtma sistemleri ile bunu ev ortamına da taşıyor. Bugüne dek denenen tüm sistemlerin ya mevcut sistemi daha fazla büyüttüğünü ya da entegre çözümler olarak sunulamadığını aktaran Dr. Malik Çağlar, atıl halde bulunan ısıyı geliştirdikleri sistemler sayesinde tekrar kazanarak kombilerin 35°C'de çalışabileceğini dile getiriyor. Enover ısı borulu radyatör sisteminin 5. nesil ısıtma evresine mevcut radyatörlere nazaran birim ağırlık başına bugünden hazır olduğunu da belirten Dr. Çağlar, %100 verimli ve bilinen tek sistemlerinin başta Avrupa olmak üzere ABD, Rusya ve Çin gibi ülkelerin radarında olduğunu ve teknoloji ihracatına başlayacaklarının altını çiziyor.

Yorum Yaz

Benzer Haberler

EHP teknolojisi fosil yakıt israfını %53 azaltıyor
  • 21.06.2021 09:24

EHP teknolojisi fosil yakıt israfını %53 azaltıyor

EHP teknolojisi ile atık ısıyı geri kazanarak fosil yakıt israfını yüzde 53 oran ...

EHP ile petekler yarım çay bardağı suyla ısınıyor
  • 07.06.2021 10:15

EHP ile petekler yarım çay bardağı suyla ısınıyor

EHP teknolojili petekler yarım çay bardağı su harcayarak bir odayı 12 dakikada ı ...

EHP'li soğuk kiriş sistemiyle %40 tasarruf!
  • 14.05.2021 09:00

EHP'li soğuk kiriş sistemiyle %40 tasarruf!

EHP'li soğuk kiriş sistemleri yüzde 40,5'e varan oranda enerji tasarrufu sağlıyo ...

Evler artık atık ısı ile ısınacak!
  • 19.04.2021 10:05

Evler artık atık ısı ile ısınacak!

Enover Enerji’nin Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Malik Çağlar, 35 derecede kombileri ...

Enover Enerji, bina ısıtan teknolojiyle 1 milyar dolar hedefliyor
  • 12.04.2021 17:18

Enover Enerji, bina ısıtan teknolojiyle 1 milyar dolar hedefliyor

Geleceğe sahip çıkmanın iklimsel formülü olan Yeşil Mutabakat’a göre AB, karbon ...

Mersin Millet Bahçesi açılış için gün sayıyor!
  • 12.04.2021 08:48

Mersin Millet Bahçesi açılış için gün sayıyor!

Mersin Millet Bahçesi projesi, misafirlerine Akdeniz'in kıyısında doğayla iç içe ...