Eski Galata Köprüsü yerinden kaldırıldı

Eski Galata Köprüsü yerinden kaldırıldı

1991 yılında çıkan yangında ağır hasar gören ve onarım sonrası Ayvansaray-Hasköy arasına çekilen Eski Galata Köprüsü yerimden kaldırıldı.

Bir çok İstanbullunun anılarında yer alan tarihi Galata Köprüsü, İstanbul'a veda etti. Haliç'teki su sirkülasyonu engellediği için ortada bulunan bölümü açılmış bir vaziyette yıllardır bekleyen eski Galata Köprüsü'nün yüzer dubaları römorkörlerle çekilerek Haliç'ten çıkarıldı.

Tarihi köprünün tamir için tersaneye götürüldüğü belirtildi. Tamirattan sonra köprünün nasıl değerlendirileceği ise henüz belli değil.

1992 YILINDA ÇIKAN YANGINDA AĞIR HASAR GÖRMÜŞTÜ

16 Mayıs 1992'de çıkan bir yangınla ağır hasar gören Galata Köprüsü, yapılan onarımların ardından Ayvansaray-Hasköy arasına yerleştirilmişti. E-5 karayolunun geçtiği Haliç Köprüsü'nün onarımı sırasında trafik sıkışıklığına çözüm olması için 2002 yılında tekrar hizmete açılmış ve faydalı olmuştu. Ancak Eski Galata Köprüsü yolcu vapurlarının Eyüp'e geçişine engel olduğu ve su sirkülasyonunu önleyerek Haliç'in temizlenmesi çalışmalarını aksattığı gerekçesiyle 7 Ekim 2012 yılında tekrar yaya ve araç trafiğine kapatılmış, sökülerek yerinden kaldırılacağı açıklanmıştı.

Bu açıklamanın üzerinden 4 yıl geçmesinin ardından o tarihten bu yana orta bölümünde bulunan üç duba sökülüp gerideki dubalara bağlı bir şekilde bekleyen Galata Köprüsü, Haliç'e veda etti. Galata Köprüsü'nün yüzer dubaları römorkörler aracılığı haliçten çıkarıldı. Böylece tarihi köprü Haliç'ten ayrılmış oldu. Galata Köprüsü'nden geriye Ayvansaray kıyısında kara üzerine inşa edilen 50 metrelik giriş bölümü kaldı. Bu yapının da önümüzdeki günlerde yerinden söküleceği öğrenildi. Tarihi köprünün ise tamir için romörkörlerle tersaneye çekildiği, tamiratın bitmesinin ardından ne şekilde değerlendirileceğine karar verileceği öğrenildi.

GALATA KÖPRÜSÜ'NÜN TARİHİ

Eski adıyla Cisr-i Cedit (Yeni Köprü) Köprüsü, 1845 yılında ilk önce ahşap olarak inşa edildi. Ancak kısa sürede eskiyen köprü, 1863 yılında yenilendi. 37 yıl bu şekilde hizmet veren köprünün yerine deniz üzerinde yüzen dubalar üzerine inşaa edilen yeni bir köprü daha yapıldı. Bu köprü 1912 yılında halkın kullanımına açıldı. 1914 yılında bu köprünün üzerinden, elektrikli Eminönü-Karaköy bağlantısı sağlandı. 1987 senesinde Köprü'nün Haliç'e bakan tarafında yeni bir köprünün yapımına başlandı. Ve bu köprünün yapımı tamamlanmadan önce, 1992 yılı mayıs ayında Tarihi Galata Köprüsü çıkan bir yangın sonucu büyük hasar göndü ve ulaşıma kapandı. Bunun üzerine inşası hızlandırılan kazıklar üzerine yapılan yeni köprü yangından bir ay sonra hizmete alındı. Eski galata köprüsü ise yerinden sökülüp tamir gördükten sonra Hasköy, Arnavutköy sahiline yerleştirilmişti.

Yorum Yaz

Benzer Haberler

Galata ve Atatürk köprüleri araç trafiğine kapatılacak
  • 21.09.2022 17:29

Galata ve Atatürk köprüleri araç trafiğine kapatılacak

Galata ve Atatürk köprüleri gece belli saatlerde araç ve yaya trafiğine kapatıla ...

Galata Köprüsü'nde bakım çalışması yapılacak
  • 03.09.2018 17:38

Galata Köprüsü'nde bakım çalışması yapılacak

Yeni Galata Köprüsü 04 Eylül Salı günü saat 01.30 ile 04.30 saatleri arasında ar ...

Eski Galata Köprüsü yerinden kaldırıldı
  • 23.12.2016 13:11

Eski Galata Köprüsü yerinden kaldırıldı

1991 yılında çıkan yangında ağır hasar gören ve onarım sonrası Ayvansaray-Hasköy ...

Eski Galata Köprüsü sökülecek mi?
  • 02.11.2014 12:02

Eski Galata Köprüsü sökülecek mi?

Hasköy arasında bulunan ve 2012 yılında yapılan açıklamayla, sökülerek kaldırıla ...

Galata Köprüsü'nün üç parçası kayboldu! Peki nasıl?
  • 23.10.2014 11:09

Galata Köprüsü'nün üç parçası kayboldu! Peki nasıl?

Galata Köprüsü'nün 25 metre eninde ve toplam 74 metre uzunluğundaki 3 parçası sı ...

Yeni Galata Köprüsü yarın gece trafiğe kapanacak!
  • 02.09.2013 11:25

Yeni Galata Köprüsü yarın gece trafiğe kapanacak!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yeni Galata Köprüsü’nün 3 Eylül gecesi sabaha kar ...