Bursa’da raylı ulaşım Otosansit istasyonuna ulaştı

Bursa’da raylı ulaşım Otosansit istasyonuna ulaştı

Büyükşehir belediye Başkanı Recep Altepe yeni açılan Mimar Sinan- Orhangazi Üniversitesi, Hacıvat, Şirinevler ve Otosansit istasyonları arasında yapılan test sürüşüne katıldı

Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin kesintisiz ve konforlu ulaşımı kentin doğusu ile buluşturmak amacıyla bu dönem programda olmamasına rağmen hayata geçirdiği Bursaray Kestel hattının ilk dört istasyonunda test sürüşleri başladı. Hattın yeni açılan Mimar Sinan- Orhangazi Üniversitesi, Hacıvat, Şirinevler ve Otosansit istasyonları arasında yapılan test sürüşüne katılan Büyükşehir belediye Başkanı Recep Altepe, yolculu test sürüşlerinin de önümüzdeki günlerde başlayacağını söyledi. Bursa'nın demir ağlarla örülmesi hedefiyle 9 kilometrelik Bursaray Görükle ve Emek hatlarının ardından konforlu ulaşımın kentin doğu yakası ile buluşturulması amacıyla hayata geçirilen 7 duraklı 8 kilometrelik Kestel hattının ilk 4 istasyonunda test sürüşleri başladı. Arabayatağı istasyonundan itibaren 8 bin100 metrelik geliş gidiş hattın ilk 4 istasyonunu oluşturan 5 bin 175 metrelik Mimar Sinan- Orhangazi Üniversitesi, Hacıvat, Şirinevler ve Otosansit istasyonları arasında başlayan ilk test sürüşüne Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe de katıldı. Zaman kaybetmemek için hattın tamamlanan bölümlerini hemen devreye aldıklarını dile getiren Başkan Altepe, ilk 4 istasyondaki yolculu test sürüşlerinin önümüzdeki günlerde başlayacağını, tamamlandıkça diğer 3 istasyonun da sisteme entegre edileceğini vurguladı.
otosansit

Ankara yolunun çehresi değişti

Bursaray Kestel hattının, bir raylı sistem imalatının ötesinde yeni kavşak ve köprü imalatları, oto korkuluklar ve aydınlatmaları ile Ankara yolunun çehresini tamamen değiştiren özel bir proje olduğunu hatırlatan Başkan Altepe, “Bu projeye başlarken, ‘kentin batısında ne varsa doğusunda da olacak' demiştik. Birçok kişi inanmadı. Ancak gerek istasyon imalatları, yürüyen merdivenleri, asansörleri ile istasyonlarımız son derece modern bir şekilde inşa edildi. Sorunsuz bir şekilde test sürüşümüzü de tamamdık. Bu proje ile kentin doğusuna kalite geldi. Şuan için Otosansit'ten raylı sisteme binen vatandaşlarımız, kentin en batısı Üniversite'ye, kuzeyde Emek'e ve şehir merkezine sorunsuz bir şekilde ulaşabilecek. Hatta teleferiğin Gökdere İstasyonu'na inmesiyle birlikte trenden inen vatandaşlarımız, istasyonun üst katına çıkıp, teleferikle Uludağ Oteller Bölgesi'ne bile ulaşabilecek. İnşallah kısa süre sonra da Gürsu ve Kestelli vatandaşlarımız da bu hizmetten yararlanmış olacak” dedi.

Demir ağlar örülmeye devam ediyor

Bursaray Kestel hattının Bursa'da bir dönem içinde projelendirip, ihale ve imalatının gerçekleştiği ilk hat olması nedeniyle de önemli olduğunu hatırlatan Başkan Altepe, Bursa'yı demir ağlarla örme çalışmalarının yeni dönemde de artarak devam edeceğini vurguladı. Bursaray'ın hızlı trenle bağlantı için çalışmalara hemen başlayacaklarını ifade eden Başkan Altepe, hattın Mudanya ve Gemlik bağlantısı ile şehir içi tramvay hattının terminal bağlantısının da yeni dönemde yapılacak projeler arasında yer aldığını kaydetti.

Yorum Yaz

Benzer Haberler

Bursa'da 1050 Konutlar projesine onay çıktı, dönüşüm başlıyor!
  • 21.09.2022 10:24

Bursa'da 1050 Konutlar projesine onay çıktı, dönüşüm başlıyor!

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin, kentte adeta yılan hikayesine dönen 1050 Konutl ...

Bursa'da 400 milyon liralık yeni spor tesisleri!
  • 15.04.2022 09:38

Bursa'da 400 milyon liralık yeni spor tesisleri!

Bursa Büyükşehir Belediyesi ile Gençlik ve Spor Bakanlığı arasında imzalanan yen ...

Bursa'da Süleyman Çelebi Türbesi'nin bulunduğu alanda külliye yapılacak
  • 16.11.2021 11:38

Bursa'da Süleyman Çelebi Türbesi'nin bulunduğu alanda külliye yapılacak

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Başkanlık Konutu ile etrafını ka ...

Bursa Şehir Hastanesine raylı sistemle ulaşım projesinde saha çalışması başladı
  • 01.12.2020 13:08

Bursa Şehir Hastanesine raylı sistemle ulaşım projesinde saha çalışması başladı

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından Şehir Hastanesine kesintisiz ulaşımın sağ ...

Restore edilen 2 asırlık bina gençlik merkezi olacak
  • 23.06.2021 16:53

Restore edilen 2 asırlık bina gençlik merkezi olacak

Bursa'da restore edilen 2 asırlık bina gençlik merkezi olarak hizmet verecek. ...

Bursa Hanlar bölgesi için acele kamulaştırma kararı
  • 24.04.2021 13:56

Bursa Hanlar bölgesi için acele kamulaştırma kararı

Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi için verilen Cumhurbaşkanı Erdoğan imzalı acele k ...