Brezilya’dan Türk müteahhitlik firmalarına davet!

Brezilya’dan Türk müteahhitlik firmalarına davet!

Brezilya’da düzenlenen “Altyapı ve Kamu-Özel Sektör İşbirliği (PPP)” başlıklı toplantısında, "Altyapı ve PPP" başlığı ele alındı.

Türkiye Müteahhitler Birliği Başkan Vekili Emre Aykar'ın Ocak 2015'te Başkanlığını üstendiği CICA'nın düzenlediği toplantı Brezilya'nın Brasilia kentinde gerçekleştirildi. 

280 sektör temsilcisi katıldı!

Dünyada PPP uygulamalarının geldiği nokta ve yaygınlaştırma stratejilerinin, uygulamada yaşanan sorunlar ile çözüm önerilerinin değerlendirildiği ve uzun süreli finansman modelleri ele alındığı toplantıya Güney Amerika, K. Amerika ve Avrupa'dan kamu ve özel sektör temsilcisi 280'den fazla katılımcı yer aldı.

Küresel inşaat pazarı 15 trilyon dolara çıkacak 

Toplantının açılış konuşmaları bölümünde konuşan CICA Başkanı Emre Aykar, önümüzdeki dönemde artan nüfus ve hızlanan kentleşme gibi gelişmeler nedeniyle küresel inşaat pazarının 2025 yılında 15 trilyon ABD Doları düzeyine çıkacağını ve bu yatırımların hayata geçirilebilmesi için kısıtlı kaynağa sahip hükümetler için PPP modelinin en önemli araç olacağını vurguladı.

Brezilya'dan Türk müteahhitlere davet!

Toplantı açılışında konuşan Brezilya Planlama Bakanı Nelson BARBOSA, Brezilya'daki PPP mevzuatı ve uygulamaları hakkında bilgi vererek Türk müteahhitlik firmalarını Brezilya'daki projelere davet etti.

Emre Aykar, ikinci gün düzenlenen "Dünyada PPP Uygulamaları" başlıklı panelde, Türkiye'nin PPP deneyimi, devam eden projeler ve önümüzdeki dönemde PPP modeli ile gerçekleştirilecek mega projeler hakkında detaylı bilgi vererek, örnek proje olarak YAPI MERKEZİ tarafından yürütülmekte olan Avrasya Tüneli ile ilgili tanıtım yaptı.

Aykar, konuşmasında Brezilyalı müteahhitlik firmaları ile Türk müteahhitlik firmalarının dünyanın farklı bölgelerinde aktif ve başarılı olduklarını, bu nedenle üçüncü ülkelerde her iki taraf için de verimli olacak işbirliği olanakları bulunduğunu ifade ederek, Türk müteahhitleri olarak Brezilyalı meslektaşları ile işbirliğine hazır olduklarını vurguladı.

Yorum Yaz

Benzer Haberler

Brezilya’dan Türk müteahhitlik firmalarına davet!
  • 29.04.2015 15:48

Brezilya’dan Türk müteahhitlik firmalarına davet!

Brezilya’da düzenlenen “Altyapı ve Kamu-Özel Sektör İşbirliği (PPP)” başlıklı to ...