maritbet girişmaritbet
BES'e girene ev almak için devlet teşvik verecek!

BES'e girene ev almak için devlet teşvik verecek!

Türkiye Sigorta Birliği’nin, Genel Kurul Toplantısı sonuçlandı. Türkiye Sigorta Genel Müdürü Atilla Benli, tek aday olarak girdiği seçimde üçüncü kez Başkan olarak güven tazeledi. 

Genel Kurul'da konuşan SEDDK Başkan Vekili Ali Ersoy, şu anda bankalarda bulunan konut hesabının BES'in içine alınması için çalıştıklarını söyledi. Böylece ev almak isteyenler peşinat ve ev parasını BES'te biriktirecek. Devlet de yüzde 30 teşvik verecek. Edinilen bilgilere göre 3 ayrı yöntem üzerinde çalışılıyor.

Türkiye Sigorta Birliği’nin (TSB), seçimli Olağan Genel Kurul'u tamamlandı. Genel kurulda başkanlığa mevcut başkan Atilla Benli üçüncü kez başkanlığa getirildi. Toplantıya Sigorta ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) Başkan Vekili Ali Ersoy ve T.C. Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Murat Zaman da katıldı. Genel Kurul'da konuşan SEDDK Başkan Vekili Ali Ersoy, şu anda bankalarda bulunan konut hesabının BES'in içine alınması için çalıştıklarını söyledi. Böylece ev almak isteyenler peşinat ve ev parasını BES'te biriktirecek. Devlet de BES'e verilen teşviki ev alacaklar için de verecek. Edinilen bilgilere göre 3 ayrı yöntem üzerinde çalışılıyor. Vatandaşlar BES'e girerken öncesinden konut alacağını beyan edecek ve teşvikle de çoğalan birikimler sonucunda konut almak zorunda da olacak.

ŞU ANDA BANKALARDA ANCAK İŞLEVSİZ

Konut hesabı şu anda bankalarda bulunuyor. Ancak bankaların yeterince bu konuya eğilmedikleri ifade ediliyor. Mevcut konut hesabında devlet katkısının hesaplanmasında, konut edinim tarihindeki birikim esas alınıyor. En az 3 yıl bankada para biriktirmek gerekiyor. Devlet Katkısı 36 ila 47 ay para biriktiren için, hesaptaki birikim tutarının yüzde 15'i. oluyor. Ancak, ödenecek tutar 36.768,49 Türk Lirasını geçemez. 48 ila 59 ay olanlar içinse hesaptaki birikim tutarının yüzde 18'i teşvik veriliyor. Ancak, ödenecek tutar 39.596,84 Türk Lirasını geçemiyor. 60 ay ve üzeri olanlar için, hesaptaki birikim tutarının yüzde 20'si teşvik alınıyor. Ancak bu halde de ödenecek tutar 42.425,18 ​ Türk Lirasını geçemiyor.

SORUMLULUK SİGORTALARI ÇALIŞMASI VAR

Ali Ersoy toplantıda ayrıca önümüzdeki dönemde sorumluluk sigortası, elektrikli motosiklet ve kişi bazlı sigorta konusunda çalışma yapacaklarını sözlerine ekledi. Ersoy, şunları kaydetti: “2021 yılında ekonomik paketlerin her birinde sigorta ve BES’in yer alması, sektörün ekonominin her bir çarkı ile uyum içinde çalıştığının göstergesidir. 2022 yılının BES ve Sigorta yılı olmasını umuyorum. Türk modeli olarak adlandırdığımız Katılım Sigortacılığı düzenlemesini Birleşik Arap Emirlikleri, Katar ve diğer Arap ülkelerindeki sigortacılık otoriteleri ile 25 şirkete anlattık. Sonuçta yatırım yapmak için bizimle beraber ülkemize geldiler. Bu konuyu çok önemsiyoruz. 2022 yılında Özel Sağlık Sigortası’nın daha az maliyetle nasıl yapılabileceğinin temaslarını yürütüyoruz. KVKK konusunda yine sektör temsilcilerimizle temas hâlindeyiz. 2030 ve 2053 hedefleri doğrultusunda sıfır karbon salımı için, çevreye zarar veren hususları kontrol altına almak için harekete geçmeliyiz. Dijital Poliçe konusunda yasal bir düzenlemeye ihtiyaç var. Doğrudan Tanzim konusunda çok güzel bir rapor ortaya çıkmış, gönüllü bir şekilde ve kategori koyarak biz bu işi yapabiliriz.”

'TARIMDAN SANAYİYE KUYULARDAN UYDULARA'

Türkiye Sigorta Birliği Başkanı Benli ise sigortacılığın ülkemizi geliştiren, dönüştüren dev projelerin güvencesiyiz olduğunu belirterek "Tarımdan sanayiye, kuyulardan uydulara, yollardan köprülere tüm ekonomik faaliyetlerin arkasında sigorta şirketlerimizin teminatı var. Sigortacılık sektörü olarak sağladığımız güçlü teminatlara ek olarak ülkemiz için istihdam da oluşturuyoruz. Öte yandan, yangın ve sel felaketlerinin yanında pandemiyle de mücadele etmeye devam ettiğimiz 2021 yılında üstlendiğimiz tazminat tutarı yaklaşık 64 milyar TL ile önceki yıla kıyasla yüzde 45 arttı" diye konuştu.

Türkiye sigorta sektörünün 361 milyar TL fon oluşturabilme kapasitesi ile ekonominin itici güçlerinden biri olduğuna dikkat çeken Benli sözlerini şöyle sürdürdü: “2012-2021 yılları arasında bileşik yıllık büyüme oranına bakıldığında sigorta tarafında yüzde 20’lik, bireysel emeklilik tarafında da yüzde 32’lik büyüme elde ettik. 2021 sonu itibarıyla prim üretimimiz 105 milyar; BES’te fon büyüklüğümüz ise 244 milyar lirayı aştı.” Atilla Benli şu değerlendirmelerde bulundu: “Sigortalılarımızın ihtiyaçlarına anında yanıt verebilmek için büyük bir özveriyle çalışıyoruz. Hepsi birbirinden değerli şirketlerimizle, paydaşlarımızla, destek sağlayıcılarımızla kocaman bir aileyiz ve istihdama önemli katkılar sunuyoruz. Başta düzenleyici kurumumuz SEDDK ve Birliğimiz olmak üzere sektördeki tüm paydaşlarımızla sigortacılığı güçlü yarınlara taşıyarak, ülkemizin ekonomisine katma değer sağlamak için çalışmalarımızı omuz omuza sürdüreceğiz.”

DEV PROJELERİN GÜVENCESİ SİGORTA

Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Murat Zaman ise sigorta ve özel emeklilik sektörünün hayatın ve ekonominin sürdürülebilirliği için çok önemli bir destek ve güven unsuru sunduğunu, koruma kalkanı görevi gördüğünü dile getirdi. Sektördeki gelişmeleri memnuniyetle takip ettiklerini söyleyen Bakan Yardımcısı Zaman şu ifadeleri kullandı: “Milletimizin geleceğe daha güvenli bakmasını sağlayan sigortacılık sektörümüz, ticari hayatın kesintisiz devam etmesi ve yeni yatırımların hayata geçirebilmesinde kilit bir işleve sahip. Ekonomide biriken fonları para ve sermaye piyasalarına yönlendirerek ülkemizde finansal piyasaların gelişmesine, ekonominin büyümesine ve istihdamın artmasına katkı sağlıyor. Ülkemizin ‘dünyanın en gelişmiş 10 ekonomisi’ arasına girme hedefiyle hayata geçirdiği dev projelerin güvencesi; sigorta sektörümüzdür. Sektöre gereken desteği sağlamaya devam edeceğiz.”

Habertürk

Yorum Yaz

Benzer Haberler

BES birikimi ile kredi kullanımına imkan sağlayan yönetmelik
  • 28.03.2023 11:34

BES birikimi ile kredi kullanımına imkan sağlayan yönetmelik

BES’te birikimi bulunan katılımcılar, bankalardan kullanacakları krediler için i ...

Sigorta sektörünün deprem hasar ödemeleri 20 milyar TL’yi aşacak
  • 01.03.2023 12:08

Sigorta sektörünün deprem hasar ödemeleri 20 milyar TL’yi aşacak

Türkiye Sigorta Birliği (TSB) Başkanı ve Türkiye Sigorta Genel Müdürü Atilla Ben ...

Sigorta sektörü depremde oluşan hasarın ödemelerine başladı!
  • 21.02.2023 11:06

Sigorta sektörü depremde oluşan hasarın ödemelerine başladı!

Türkiye Sigorta Birliği (TSB) Başkanı Atilla Benli, sigorta şirketlerinin deprem ...

BES'e girene ev almak için devlet teşvik verecek!
  • 02.04.2022 10:46

BES'e girene ev almak için devlet teşvik verecek!

Türkiye Sigorta Birliği’nin, Genel Kurul Toplantısı sonuçlandı. Türkiye Sigorta ...

BES'te taşıt ve konut kredisi detayı!
  • 18.08.2021 11:45

BES'te taşıt ve konut kredisi detayı!

Bireysel emeklilik sistemi (BES)'teki taşıt ve konut kredisi detayı dikkat çekti ...