Arap gazetecilerden 3. Havalimanı'na ziyaret!

Arap gazetecilerden 3. Havalimanı'na ziyaret!

"Arap Gazeteciler İstanbul Buluşması"nda bir araya gelen 18 Arap ülkesinden 60 gazeteci, yapımı süren İstanbul Yeni Havalimanını gezdi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nce düzenlenen, "Arap Gazeteciler İstanbul Buluşması"nda bir araya gelen 18 Arap ülkesinden 60 gazeteci, yapımı süren İstanbul Yeni Havalimanını gezdi.

Yeni havalimanı inşaatını ziyaret eden gazeteciler, inşası süren devlet konuk evi, havalimanı terminalinin de aralarında bulunduğu yerler hakkında yetkililerden bilgi aldı.

"Bu, Cumhurbaşkanımızın vizyonu"

İGA Havalimanı İşletmesi İcra Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kadri Samsunlu, Arap gazetecilere, İstanbul Yeni Havalimanı tanıtım filmi eşliğinde sunum yaptı.

Samsunlu, İstanbul Yeni Havalimanı projesi tamamlandığı zaman Türklerin öz güvenini çok yukarılara çekecek bir başarı hikayesi olacağını belirterek, "Çok derin düşünülmüş bir vizyonun sonucunda bu projeyi hayata geçiriyoruz. Bu, devletin vizyonu, Cumhurbaşkanımızın vizyonu." dedi.

Bu projenin, başındaki biri olarak profesyonel hayatındaki en büyük başarısı olacağını ifade eden Samsunlu, bir anlamda bunu kendisi ve bütün kadroları açısından Türkiye'ye olan görevlerini yerine getirme olarak gördüklerini söyledi.

"Ülkemiz, Allah'ın lütfu bir lokasyonda"

Altyapı projelerinin stratejisiz, vizyonsuz yapılmadığına dikkati çeken Samsunlu, şöyle konuştu:

"Biz Doğu ile Batı'nın ortasındayız. Onun için biz hem Doğu'yuz hem Batı'yız. Bugün Türkiye'nin, İstanbul'un 10 saat mesafesinde hem Doğu'nun hem Batı'nın en ucuna ulaşabiliyorsunuz. Uzun menzilli uçuşlarla Doğu'dan aldığımız insanların Batı'ya, Batı'dan aldığımız insanların Doğu'ya bu havalimanı üzerinden ulaşmasını sağlayacağız. Ülkemiz, Allah'ın lütfu bir lokasyonda dünyada. Dar gövdeli uçaklarla 4-5 saat benzin almadan uçabilirsiniz. 60'tan fazla başkent, İstanbul'a 4 saat mesafede bulunuyor. 4 saat mesafede İstanbul'dan ulaşılabilecek 200'den fazla uluslararası destinasyon var. Biz bu havalimanıyla 60'tan fazla ülkedeki insanları buraya toplayacağız ve buradan da gitmek istedikleri yere ulaşmalarını sağlayacağız."

Kadri Samsunlu, bu projenin en önemli özelliğinin, "yap-işlet-devret projesi" olduğunu vurgulayarak, bunun kamu, özel sektör işbirliği projesi ve dünyadaki en büyük "yap-işlet-devret projesi" olduğunu kaydetti.

İstanbul Yeni Havalimanı inşaatına 1 Mayıs 2015'te başladıklarını hatırlatan Samsunlu, bu yıl 29 Ekim Cumhuriyet Bayramında bitireceklerini belirtti.

Samsunlu, yeni havalimanında toplam 10,2 milyar avro yatırım yapacaklarını aktararak, "Bunun karşılığında 25 yıl burayı işleteceğiz. Bu 25 yılda devlete 25 milyar avro da kira ödeyeceğiz. Senelik 1 milyar avro. 25'inci senenin sonunda da bütün bu yapıyı devlete devredeceğiz." ifadelerini kullandı.

Kadri Samsunlu ile Arap gazeteciler günün anısına fotoğraf çektirerek, inşaat sahasını gezdi.

Yorum Yaz

Benzer Haberler

İstanbul Havalimanı’ndan ‘Kardeş Havalimanı’ mutabakatı!
  • 02.12.2022 14:13

İstanbul Havalimanı’ndan ‘Kardeş Havalimanı’ mutabakatı!

İGA İstanbul Havalimanı, Airports of Thailand (AOT) ile Bangkok’ta, Airports Cor ...

İGA ve THY zirvedeki yerini koruyor
  • 26.11.2022 13:43

İGA ve THY zirvedeki yerini koruyor

Avrupa Hava Seyrüsefer Güvenliği Teşkilatının (EUROCONTROL) 18-24 Kasım dönemini ...

Routes World 2023, İstanbul'da yapılacak!
  • 18.10.2022 11:38

Routes World 2023, İstanbul'da yapılacak!

Dünya havalimanlarını yöneten 4 bin ismi bir araya getirecek Routes World 2023, ...

İGA, küresel havacılık eğitimleri verecek
  • 29.06.2022 16:30

İGA, küresel havacılık eğitimleri verecek

İstanbul Havalimanı işletmecisi İGA ile Uluslararası Havalimanları Konseyi (ACI) ...

İGA CEO’su dünya havacılığını yöneten 28 kişiden biri oldu
  • 24.06.2022 16:53

İGA CEO’su dünya havacılığını yöneten 28 kişiden biri oldu

İGA İstanbul Havalimanı CEO’su Kadri Samsunlu, dünya havacılık sektöründe beş kı ...

İstanbul Havalimanı TIACA'nın 'vekil' üyesi oldu!
  • 27.05.2022 13:48

İstanbul Havalimanı TIACA'nın 'vekil' üyesi oldu!

İGA İstanbul Havalimanı, Uluslararası Hava Kargo Birliği'ndeki (TIACA) 'kurumsal ...