Ankara'nın 22 bin kişilik yeni stadı bu yıl tamamlanacak

Ankara'nın 22 bin kişilik yeni stadı bu yıl tamamlanacak

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından Eryaman'da inşa edilen stadyumun bu yıl sonunda hizmete girmesi hedefleniyor.

Yüksek İnşaat Mühendisi ve Stat Kontrol Amiri Yasin Ertok, yüzde 20'si tamamlanan stadyumu bu yılın sonunda teslim edeceklerini açıkladı.

Stat inşaatında açıklamalarda bulunan Ertok, Ankara Büyükşehir Belediyesinin yaptırdığı tesisle ilgili olarak, "Eryaman'da 22 bin kişilik bir stat yapıyoruz. Stadı, Ankara Büyükşehir Belediyesi, ihale kat karşılığı yöntemiyle yaptırıyor." dedi.

Stadın ihalesinin 2015'te yapıldığına dikkati çeken Ertok, "Ruhsatı, zemindeki olumsuzluklar nedeniyle biraz geç alındı. Bu nedenle zemin etüt raporu hazırladık. Derin karıştırma yöntemiyle zemin iyileştirmesini gerçekleştirdik. Zemine 1990 adet kazık vurduk. Bundan dolayı da bir sene bekledik. 2016 yılında yapı ruhsatımızı aldık." diye konuştu.

Projenin mimarı Bünyamin Derman

Yasin Ertok, Ankara Eryaman'da inşaatı süren stadın projesini Vodafone Arena'nın mimarı Bünyamin Derman'ın yaptığını bildirdi.

Projenin ilk olarak 18 bin kapasite olarak planlandığını ancak sonrasında 22 bine yükseltildiğini hatırlatan Ertok, "Stadın projesi mimar Bünyamin Derman tarafından çizildi. Kendisi Vodafone Arena'nın mimarıdır. Yurt dışından esinlenerek aldığı stat örneklerini Türkiye'de hayata geçiriyor. Bu projeye de katkısı oldu. Bu stat UEFA standartlarına göre inşa ediliyor." ifadelerini kullandı.

80 milyon liraya mal olacak

Stat kontrol amiri Ertok, inşaat nedeniyle Ankara Büyükşehir Belediyesinin herhangi bir ücret ödemeyeceğini belirterek, şunları kaydetti:

"Stat yaklaşık olarak 80 milyon liraya mal olacak. Ankara Büyükşehir Belediyesi stadyumu kat karşılığında yaptırıyor. Projeye hız verdik ve bu yılın sonuna teslim edeceğiz." 

Hibrit çim kullanılacak

Henüz adı belirlenmeyen stadın zemininde hibrit çim kullanacaklarını dile getiren Ertok, "Çim ısıtma, çim havalandırma, çim sulama sistemiyle yapılacak. Bu statta her şey düşünüldü. Ankara'da kış şartları yoğun geçiyor. Bu nedenle zemindeki sorunu hibrit çimle çözdük. Hibrit çim yüzde 100'e yakın doğal bir çim ve ayrıca yüzde 70 oranında futbolcu sakatlıklarını azaltıyor. Ankara için değerli bir proje oldu." değerlendirmesini yaptı.

Tribünleri radyant sistemi ile ısıtacaklarına vurgu yapan Yasin Ertok, stadın özelliklerini şöyle sıraladı:

"734 araçlık açık, 38 araçlık da kapalı otoparkımız olacak. Dokuz araç için de otobüs otoparkı planladık. Tribünleri radyant sistemi ile ısıtmayı düşündük. Toplamda 62 bin 255 metrekarelik bir alana yapılıyor. İç saha zemini 68 metreye 105 metre. Çimi de kattığımızda 72 metreye 112 metre uzunluğunda bir çim sahamız olacak. Toplamda 51 adet locamız bulunacak. 49 adedi normal, ikisi de VIP locası olacak. Normal localar 38 metrekare, VIP localar ise 75 metrekarelik olacak."

Stadı kapasitesine göre modern teknolojiye uygun olarak inşa ettiklerini belirten Ertok, "48 kişinin aynı anda çalışabildiği bir basın alanı oluşturduk. Medyaya önem verdik. Basın toplantı odası, foto muhabirleri çalışma odası, 6 adet röportaj alanı oluşturduk. Radyo stüdyosu koyduk." diyerek görüşlerini aktardı. 

Yorum Yaz

Benzer Haberler

Toya Moda'yı Bünyamin Derman'dan dinleyin
  • 23.04.2014 17:26

Toya Moda'yı Bünyamin Derman'dan dinleyin

Toya Yapı'nın en yeni projesi Toya Moda'nın mimarı Bünyamin Derman, proje ile il ...

'Yeşil alanda yükselecek binaları kimse görmeyecek'
  • 16.01.2019 15:09

'Yeşil alanda yükselecek binaları kimse görmeyecek'

AK Parti Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı Mehmet Özhaseki, medyanın Anka ...

Eryaman Stadı, gelecek sezon hizmet verecek
  • 05.03.2018 15:14

Eryaman Stadı, gelecek sezon hizmet verecek

Ankara'nın futbolda yeni yüzü olacak Eryaman Stadı, gelecek sezondan itibaren fu ...

Ankara'nın 22 bin kişilik yeni stadı bu yıl tamamlanacak
  • 19.05.2017 11:40

Ankara'nın 22 bin kişilik yeni stadı bu yıl tamamlanacak

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından Eryaman'da inşa edilen stadyumun bu yıl ...

'Göztepe Stadı'nın önünde engeller olsa da stat yapılacak'
  • 30.03.2017 14:25

'Göztepe Stadı'nın önünde engeller olsa da stat yapılacak'

Göztepe Stat projesinde görev alan mimarlar İzmir'de bir otelde toplantı düzenle ...

Akzirve Bahçeşehir görücüye çıkacak
  • 06.10.2016 15:15

Akzirve Bahçeşehir görücüye çıkacak

Akzirve Gayrimenkul ve Yatırım, Çırağan Sarayı’nda Bahçeşehir projesinin lansman ...