ANKAPARK 2000 kişiye iş sağlayacak

ANKAPARK 2000 kişiye iş sağlayacak

Avrupa’nın en büyük tema parkı olma özelliğini taşıyan ANKAPARK’ın açılışı için geri sayım başladı.

Yapılan ihale ile ANKAPARK'ı 29 yıllığına kiralayan GBM Ticaret & Çelik Ortak Girişim Grubu, 2019'un Mart ayında projenin açılışını yapmak için kolları sıvadı. Tamamlama çalışmalarının son etabı devam ederken park içindeki kafe, restaurant ve çocuklara yönelik satış alanlarının alanın kiralamasını ise KDM AVM Danışmanlık üstlendi.

KDM AVM Danışmanlık'ın kurucusu Murat İzci henüz çok yeni olmasına rağmen ANKAPARK'a yoğun talep olduğunu ifade ederek “Ağırlıklı yeme & içme, hediyelik eşya ve çocuklara hitap eden konsept mağazalar üzerine kiralama yapılacak. Park 1 milyon 200 bin m2'lik geniş bir alana yayıldığı için talepte bulunan firmalar iki hatta üç lokasyon için yer soruyor” dedi. 

İlk yıl 5 milyon ziyaretçi hedeflenen proje sadece Ankara'dan değil, tüm şehirlerden ve yurtdışından ziyaretçi çekecek. Ankapark, ilk yılında sadece Rusya ,Çin ve Ortadoğu'dan  300 bin turist ağırlayacak.

GBM Ticaret & Çelik Girişim Grubu, geçtiğimiz Ağustos ayında yapılan ihale ile 29 yıllığına ANKAPARK'ı işletme hakkını aldı. Parkın işletmesini bu konuda Asya'nın en büyük, dünyanın  4. Büyük şirketi olan OCT Group yapacak . OCT Grup şu anda 17 temalı parkı bünyesinde bulunduran yılda 44 milyon ziyaretçi ağırlayan dev bir grup . Yılsonunda ise park sayıları 20'ye çıkacak.

ANKAPARK'ın işletmeye alınması için gereken bütün yatırımı tamamlamayı da taahhüt eden GBM Çelik OGG, kiralama bedeli olarak Yıllık 26 milyon 400 bin lirayı ve ayrıca gelirin yüzde 3'ünü Ankara Büyükşehir Belediye'sine ödeyecek. İhale sürecinin tamamlanmasıyla birlikte inşaat tamamlama sürecine hızlı bir şekilde giriş yapan şirket, projenin ticari alanlarının kiralanması için de KDM AVM Danışmanlık ile anlaştı.

ANKAPARK 2000 kişi istihdam edecek

Ülke ekonomisine büyük katkı sağlayacak olan Ankapark'ta açılış itibariyle 2000 kişi istihdam edilecek.  Böylelikle ülke ekonomisi için önemli olan istihdam konusunda da 2000 çalışanı ile büyük bir katkı sağlayacak.

ANKAPARK'ın planlanan açılış tarihi; Mart 2019…

ANKAPARK'ın sadece Ankaralıları değil, herkesi kucaklayacağını belirten KDM  Danışmanlık'ın kurucusu Murat İzci, projenin yurtiçi ve yurtdışından çok sayıda ziyaretçi çekeceğini söyledi. Park kısmının inşaatının hızlı bir şekilde ilerlediğini belirten Murat İzci, ticari alanın kiralama çalışmalarına da başladıklarını kaydetti.

İlk etapta gelen yoğun ilginin şaşırttığını, bir firmanın parkın farklı alanlarında 2 hatta 3 bölüm istediğini ifade eden İzci, özellikle yeme & içme amaçlı cafe ve restoranların, hediyelik eşya ve çocuklara hitap eden konsept mağazaların proje içinde yer alacağını anlattı.

Giriş bedeli 20 TL

ANKAPARK'a giriş 20 TL olarak planlanıyor. Bu rakamın 5 TL'si giriş bileti ücreti olarak alınacak, 15 TL ise kredi olarak yüklenecek ve ziyaretçiler park içinde istedikleri eğlence ünitelerinde kullanabilecekler.

İlk yıl 5 milyon ziyaretçi, özellikle yabancı turist akını…

Tanıtım ve satış operasyonları için İstanbul ve Antalya'da da ofis noktaları açılacak olan ANKAPARK'ı ilk yıl yerli yabancı 5 milyon kişinin ziyaret etmesi planlanıyor. Yurtdışı pazarlama operasyonları ile ilk yıl için 300 bin, ikinci yıl için 500 bin, devamı için 700 bin turistin akın edeceği ANKAPARK için sponsorluk görüşmeleri de sürüyor.

“Ankaralılar heyecanla ANKAPARK'ı bekliyor, sınırlı sayıda olan ticari ünite için ilk günden şaşırtıcı yoğunlukta talep almamız bunun bir kanıtı” diyen Murat İzci bu ünitelerin de 80 tanesinin cafe &restoran, 50'sinin de ağırlıklı çocuklara yönelik satış alanları olacağını belirtti. Ayrıca ortak alanlarda büyüklükleri 4 m2 ile 25 m2 arasında değişecek standların kiralamaları da yapılacak.

Ticareti ve turizmi geliştirecek

ANKAPARK'ın ilk yıl 5 milyon ziyaretçi hedeflediğini ancak sonraki yıllarda asıl hedefin bu rakamı çok daha yukarılara taşımak olduğunu kaydeden Murat İzci, “ANKAPARK çok fazla dalı olan bir proje. Öncelikle yeşil alanları çok geniş. İnsanlar gelip rahat nefes alabilecek. Eğlence mekanizmaları son teknoloji, ayrıca konserleri, etkinlikleri, mağaza konsepti ile ziyaretçilerini cezbedecek. Sadece Ankaralılara değil, sırasıyla komşu illere , tüm Türkiye'ye ve komşu ülkelere seslenecek. Gelen her ziyaretçi sadece parka değil bütün Ankara ekonomisine değer katacak. Ülkenin ticaretini ve turizmini geliştirecek.” şeklinde konuştu.

Kendi enerjisini kendi üretecek…

Birçok alanda rakipsiz bir proje olan Ankapark kendi enerjisini de üretecek. Açık otopark alanının tamamının üstüne yerleştirilen güneş panelleri sayesinde Ankapark, neredeyse harcadığı kadar enerjiyi güneşten, sisteme geri kazandıracak . Geliri kamuya kalacak olan enerji tesisi dünyadaki otopark üstü GESlerin en büyüğü olarak bir rekortmen.

Dev roller coaster'lardan dinazor müzesine her şey var!

‘Türkiye'nin eğlencede rakipsiz projesi' olarak lanse edilen ANKAPARK'ta oyun alanlarından alışveriş & cafe bölümüne toplam 1217 adet eğlence ünitesi  hizmet verecek. Bu tesisler içinde 70 bin m2'lik oyun çadırı, toplam 14 adet dev roller coaster, sinema salonları, Ankara'nın en büyük buz pisti, 30 bin kişilik konser alanı, açık & kapalı aquapark, bowling salonları, 100 bin m2'lik havuz bölümü, dinazor ormanı ve müzesi, dijital oyun salonları, yöresel lezzetlerin ve unutulmaya yüz tutmuş eserlerin sergileneceği Osmanlı Sokağı  gibi alanlar olacak.12 ay boyunca sabah 10.00'dan gece 02.00'ye kadar hizmet verecek ve 7'den 70'e her yaş grubuna hitap edecek.

Yorum Yaz

Benzer Haberler

Bakan Karaismailoğlu: "İstanbul-Bursa seyahat süresi YHT ile 2 saat 15 dakika olacak"
  • 02.01.2023 16:10

Bakan Karaismailoğlu: "İstanbul-Bursa seyahat süresi YHT ile 2 saat 15 dakika olacak"

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adi Karaismailoğlu, Bursa-Emek-YHT-Şehir Hastanesi M ...

Akadia İncek; Ankara'nın En Prestijli ve En Gözde Konut Projesi
  • 18.10.2022 16:20

Akadia İncek; Ankara'nın En Prestijli ve En Gözde Konut Projesi

Ankara'da, İncek Bulvarı'na çok yakın bir konumda hayata geçirilen Akadia İncek, ...

Ankara, Avrupa'da ağustos ayında en ucuz tüketen başkent oldu!
  • 09.09.2022 13:22

Ankara, Avrupa'da ağustos ayında en ucuz tüketen başkent oldu!

Ankara, ağustosta ilk kademe mesken aboneleri için kilovatsaat başına 1,44 lira ...

 Turistik Doğu Ekspresi'ne yoğun ilgi!
  • 03.02.2022 14:23

Turistik Doğu Ekspresi'ne yoğun ilgi!

Kovid-19 salgını nedeniyle ara verilen seferlerine yeniden başlayan Turistik Doğ ...

Bakan Karaismailoğlu: "Elektrikli hat uzunluğumuz 5 bin 931 kilometreye ulaştı"
  • 09.12.2021 15:08

Bakan Karaismailoğlu: "Elektrikli hat uzunluğumuz 5 bin 931 kilometreye ulaştı"

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Kırıkkale Tren Garı'nda düzenle ...