Klimaların yaz bakımına dair altın ipuçları

Klimaların yaz bakımına dair altın ipuçları

Sıcak havalarla birlikte yaşam alanlarındaki klima kullanımı artarken, tüketicilerin en önemli ihtiyacı hijyen unsurlarını sağlayan ürünler oldu.

Yeni nesil klimalar da yaz aylarında sıcağın olumsuz etkilerine karşı hijyenik bir iklimlendirme ortamı oluşturmanın ideal yolu haline geldi. Bu noktada düzenli klima fanı ve filtre temizliğinin yapılması taze hava sirkülasyonuna yardımcı olurken, uzun süreli kullanımdan kaynaklanan yüksek elektrik maliyetlerinin de önüne geçiyor. E.C.A. uzmanları düzenli kullanılan klimalarda mutlaka yılda iki kez bakım yapılmasını öneriyor.

Pandemi döneminde evlerde geçirilen sürelerde artış olurken, özellikle bireysel konutlar için klima talebinde yoğunluk yaşanıyor. Yaşam alanlarında kullanılan cihazlarda hijyen unsuruna artık daha çok dikkat ediliyor. Bu yüzden klima bakımı ve filtre temizliği salgın sürecinde de önemini koruyor. 

E.C.A. uzmanlarından önemli tavsiyeler

Klima bakımı aşamasında cihazın bağlantı, elektronik aksam ve gaz kontrolü, fan temizliği, hava filtresi temizliği gibi işlemler uygulanıyor. Bu kontroller sayesinde hem yaşam alanlarına temiz hava akışı sağlanıyor hem de cihazın ömrü uzuyor. Yapılan kontroller ve temizlik işlemlerinin ardından cihazın performans ayarları ideal hale getiriliyor. Gerekli bakımlar gerçekleştirilmediği takdirde klima yalnızca hava üflüyor ve enerji anlamında verimli çalışmayarak elektrik faturalarına ciddi yük getirebiliyor. E.C.A. uzmanları yaz-kış düzenli kullanılan klimalarda mutlaka yılda iki kez bakım yapılmasını öneriyor. 

Klima filtrelerinin üç ayda bir temizlenmesi öneriliyor

Bireysel konutlarda kullanılan klimalarda cihazın altında yer alan hava filtreleri elle kolayca çıkarılarak temizlenebiliyor. Filtre temizliği elektrik süpürgesi vasıtasıyla veya herhangi bir kimyasala gerek duymadan sadece su ile yapılabiliyor. Ancak temizlik sonrasında cihaza yerleştirmeden önce filtrelerin iyice kuruduğundan emin olmak gerekiyor. Ortama ve kullanılan sıklığa göre değişmekle birlikte filtrelerin üç ayda bir temizlenmesi tavsiye ediliyor.

Filtre temizliği ve klima bakımı birbirinden ayrılmalı!

Klimaların ömrü ve sürdürülebilir performansı için dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli nokta ise filtre temizliğinin ve klima bakımının birbirinden bağımsız konular olduğu. Filtre temizliği istendiği takdirde kullanıcılar tarafından yapılması mümkün. Ancak klima bakımında mutlaka cihazın yetkili servisinden yardım almak gerekiyor.

Yorum Yaz

Benzer Haberler

E.C.A.’dan paydaşlarına özel finansal eğitim!
  • 03.11.2021 17:23

E.C.A.’dan paydaşlarına özel finansal eğitim!

E.C.A., Türkiye çapında faaliyet gösteren tali bayileri için “Finansal Farkındal ...

E.C.A. yeni elektrikli kombiyi ISK-SODEX Fuarı’nda tanıttı
  • 06.10.2021 11:08

E.C.A. yeni elektrikli kombiyi ISK-SODEX Fuarı’nda tanıttı

E.C.A. yeni ürünü elektrikli kombiyle ISK-SODEX Fuarı’na damga vurdu. E.C.A.’nın ...

E.C.A. yeni ürünleriyle ISK-Sodex Fuarı’nda!
  • 13.09.2021 16:42

E.C.A. yeni ürünleriyle ISK-Sodex Fuarı’nda!

E.C.A. ilk kez tanıtacağı elektrikli kombiyle ISK-SODEX Fuarı’nda olacak. ...

SEREL’in yeni nesil çözümleriyle okullar güvende
  • 04.09.2021 13:53

SEREL’in yeni nesil çözümleriyle okullar güvende

E.C.A., pandemiden hemen sonra aldığı “TSE Covid-19 Güvenli Üretim Belgesi” ve H ...

E.C.A.’dan çevre dostu hafif ticari klimalar
  • 08.06.2021 10:33

E.C.A.’dan çevre dostu hafif ticari klimalar

E.C.A., çevreci ve içerdiği inverter donanımları sayesinde soğutma konforunu art ...

Klimaların yaz bakımına dair altın ipuçları
  • 02.06.2021 12:42

Klimaların yaz bakımına dair altın ipuçları

Sıcak havalarla birlikte yaşam alanlarındaki klima kullanımı artarken, tüketicil ...