maritbet girişmaritbet
Daikin'den enerji verimliliği için çözümler

Daikin'den enerji verimliliği için çözümler

Daikin, enerji krizi nedeniyle doğalgaz fiyatlarının artmasının iklimlendirme sektöründe gözleri ısı pompalarına çevirdiğini bildirdi.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, ısı pompaları doğada bulunan, ücret ödenmesi gerekmeyen ancak düşük sıcaklığı nedeniyle kullanılamayan enerjiyi kullanılabilir sıcaklığa yükseltiyor, bu nedenle doğalgaza göre daha çevreci ve daha az maliyetli bir enerji kaynağı olarak öne çıkıyor.

Daikin, mucidi olduğu R-32 soğutucu akışkan kullanarak ürettiği havadan suya ısı pompası ile Avrupa ve Türkiye pazarında liderliğini sürdürürken, farklı özelliklerdeki binalar için tasarladığı ürünleriyle kullanıcılarının tüm ihtiyaçlarına karşılık veriyor.

Rusya-Ukrayna Savaşı ile başlayan enerji krizi doğalgaz fiyatlarının rekor seviyelere ulaşmasına neden oldu. Bu artışlar pek çok ülkeyi doğalgaza alternatif ısınma yöntemleri aramaya yöneltti. Hava, toprak, deniz, göl ya da yeraltı suyu gibi doğada bulunan enerjiyi kullanan, bu nedenle kullanıcılara maliyet avantajı sunan ısı pompaları bu arayışta tercih edilen cihazların başında geliyor.

Isı pompaları tükettikleri enerjinin yaklaşık yüzde 80’ini ortam havasından veya jeotermal enerjiden elde ediyor ve sadece yüzde 20 elektrik kullanıyor.

Bu nedenle fosil yakıt kullanan sistemlerin yerini alabilecek çevreci çözümler olarak da görülüyor. 2050 yılına kadar tüm faaliyetlerinde, sattığı ürün ve çözümlerinde sera gazı emisyonlarını net sıfıra indirmeyi hedefleyen Daikin, havadan suya ısı pompası sistemlerinin mucidi olmasının getirdiği deneyim ile konutlardan ticari yapılara kadar pek çok bina için geniş yelpazede çözümler sunuyor.

Isı pompaları hava kaynaklı, su kaynaklı ve toprak kaynaklı olarak 3 ana grupta üretiliyor. Hava, en kolay bulunan kaynak olması nedeniyle günümüzde hava kaynaklı ısı pompaları daha yaygın kullanılıyor.

Dış havadaki doğal ısıyı yerden ısıtma, radyatör ve fancoil sistemleri ile yaşam alanlarına aktaran hava kaynaklı ısı pompaları, ısınma ihtiyacının yanı sıra sıcak su kullanımı ihtiyacını karşılıyor, sıcak yaz günlerinde soğutma imkanı da sağlıyor.

"Otel, spor merkezi, SPA, hastane, kütüphane ve okul gibi mekanlarda da tercih ediliyor"

Daikin Altherma 3 ısı pompası serisi, fosil yakıtlara veya elektriğe dayalı klasik bir ısıtma sistemine göre 5 kat daha verimli çalışıyor.

Daikin Altherma, elektrikli ısıtıcılara göre 4,7 kata, LPG ve mazota göre 4,3 kata, ithal kömüre göre 2 kata kadar daha ekonomik bir işletim sunuyor. Sağladığı tasarrufla kısa sürede kendini amorti eden cihaz, online kontrol özelliği sayesinde cep telefonlarından takip ve kontrol edilebiliyor.

Altherma konutların yanı sıra otel, spor merkezi, SPA, hastane, kütüphane ve okul gibi mekanlarda da tercih ediliyor.

Bireysel amaçlı olduğu kadar ticari amaçlı kullanımlar için de çözümler sunan Daikin, bir başka ısı pompası teknolojisi sunarak, değişken debili soğutucu akışkan merkezi klima sistemi VRV ile bireysel ve ticari kullanımlarda maksimum konfor sunan düşük maliyetli, enerji tüketimi düşük çözümler sunuyor.

Tek bir iletişim noktası üzerinden bir binanın hassas sıcaklık kontrolü, havalandırma, sıcak su gibi tüm ihtiyaçlarını karşılayan cihaz, sahada hızlı ayar yapılması, hataların kolayca okunması ve temel işlevlerin kontrol edilmesini sağlayan dış ünite ekranına sahip.

Isı pompası teknolojisine sahip VRV IV S serisi Mini VRV model dış ünite ise, esnek montaj için yerden tasarruf sağlayan gövde tasarımı ile öne çıkıyor. Yüksek güç talebinin olduğu dönemlerde pik enerji tüketimini yüzde 30 ila 80 arasında sınırlama imkanını da beraberinde sunuyor.

VRV IV S serisi kompakt ısı pompası ise tüm standart VRV özelliklerine sahip olmakla birlikte, kompakt ve hafif tek fanlı ünite tasarımı sayesinde, neredeyse fark edilmeyecek kadar az yer kaplıyor.

Daikin ticari binalarda açık alana montajın mümkün olmadığı durumlar için ise bir diğer ısı pompası teknolojisine sahip Invisible VRV IV i serisi dış ünitesini geliştirdi.

Daikin’in geliştirdiği su soğutmalı ısı pompası teknolojisine sahip VRV IV W+ serisi sudan havaya dış ünite ise standart veya toprak kaynaklı uygulamalar için uygunluğuyla öne çıkıyor.

R32 soğutucu akışkanlı Daikin Scroll Inverter kompresörlü EWYT-CZ serisi Mini HeatPump Chiller (Havadan Suya Isı Pompaları), Split (21-64kW aralığı) ve Mo-noblok 9 kW’tan 90kW’a olmak üzere kullanıcı talebine göre esnek çözüm sunuyor.

Daha yüksek kapasiteler için Scroll kompresörlü HeatPump Chiller (Havadan Suya Isı Pompaları); EWYT-B modeli R32 soğutucu akışkanına sahip ve 85kW’tan 630 kW’a kadar çözüm sunuyor.

Model kullanıcıya, 3 farklı ses opsiyonu ve 60C’ye kadar su sıcaklığı sunabiliyor. EWW(D/H/S)-VZ vidalı inverterli su soğutmalı soğutma grupları ile de (Sudan Suya Isı Pompaları) 600 kW’tan 2000 kW’a kadar kapasiteye karşılık soğutma ve ısıtma ihtiyaçlarına cevap verebiliyor.

Yorum Yaz

Benzer Haberler

Daikin'den ısınma faturalarını yüzde 35'e kadar düşürecek ipuçları
  • 27.01.2023 11:06

Daikin'den ısınma faturalarını yüzde 35'e kadar düşürecek ipuçları

Daikin uzmanları, kış aylarında ısınma maliyetlerini yüzde 35'e kadar düşürecek ...

Daikin'den enerji verimliliği için çözümler
  • 19.01.2023 10:59

Daikin'den enerji verimliliği için çözümler

Daikin, enerji krizi nedeniyle doğalgaz fiyatlarının artmasının iklimlendirme se ...

Daikin, R32 Soğutucu Akışkanlı VRV iç ünite üretimine başladı
  • 22.12.2022 11:04

Daikin, R32 Soğutucu Akışkanlı VRV iç ünite üretimine başladı

Türkiye’de ilk kez Daikin’in Sakarya Hendek’teki fabrikasında üretilen FXMA-A se ...

Daikin ‘Yeşil Hidrojen’ destekli kombilerle geleceğe hazır!
  • 13.12.2022 10:51

Daikin ‘Yeşil Hidrojen’ destekli kombilerle geleceğe hazır!

Yüksek teknolojiye sahip çevreci ürünleriyle iklimlendirme sektörüne öncülük ede ...

Sentez Merter AVM, Daikin'i seçti!
  • 10.12.2022 14:17

Sentez Merter AVM, Daikin'i seçti!

Konuttan okula, hastaneden binaya, ofisten AVM’ye kadar birçok önemli projenin i ...

Daikin, 2021 İhracat Liderleri ödüllerinde iki ayrı ödüle layık görüldü
  • 02.12.2022 11:23

Daikin, 2021 İhracat Liderleri ödüllerinde iki ayrı ödüle layık görüldü

Daikin, İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği (İSİB) tarafından verilen, "2 ...