Yapı markette kişi başı 70 dolara çıktık ‘bahçe’de İngiliz’i şaşırttık

Yapı markette kişi başı 70 dolara çıktık ‘bahçe’de İngiliz’i şaşırttık

Türkiye’de 17 ilde 28 mağaza ile faaliyet gösteren Koçtaş, müşteri başına harcamalarda Avrupa’daki yapı marketlerini geçti

Kaynak: Erkan ÇELEBİ/Hürriyet

Türkiye'de 17 ilde 28 mağaza ile faaliyet gösteren Koçtaş, müşteri başına harcamalarda Avrupa'daki yapı marketlerini geçti. Koçtaş Genel Müdürü Alp Önder Özpamukçu, yurtdışında 50 dolar olan müşteri başına alışverişin, Türkiye'de 70 dolara çıktığını belirtirken, İngiliz ortaklarının apartman ağırlıklı bir ülkede bahçe ürünlerinin çok satmasına şaşırdığını da aktardı.

KOÇ Grubu ve Avrupa'nın en büyük marketlerler zincirine sahip B&Q ortaklığında Türkiye'de 17 ilke 28 mağazada faaliyet gösteren Koçtaş, performansı ile yabancı ortaklarını şaşırttı. Yurtdışında 50 dolar olan müşteri başına alışverişin Türkiye'de 60-70 doları bulduğunu belirten Koçtaş Genel Müdürü Alp Önder Özpamukçu, apartman ağırlıklı bir ülke bahçe ürünlerinin çok satmasının İngiliz ortakları şaşırttığına dikkat çekti.
 
28'inci mağaza Gebze'de
Koçtaş, yapı market zincirine 28'inci mağazası olarak, Gebze mağazasını ekledi. Koç Holding'in Turizm, Gıda ve Perakende Grubu Başkanı Ömer Bozer ve Genel Müdür Yardımcısı Arzu Aslan Kesimer ile birlikte bu toplantıya ev sahipliği yapan Alp Önder Özpamukçu'nun bu mağazayla birlikte, toplam büyüklüğün 3.5 milyon metrekareye ulaştığını belirtti.
 
Hedef Anadolu yayılmak
Özpamukçu, 2010'u 30 mağazayla kapatmayı plandıklarını belirtirken, “Önümüzdeki yıl 7-8 mağaza daha açmayı hedefliyoruz. Hedefimiz, 5-6 bin metrekare büyüklükteki orta grup mağazalarla Anadolu'da yaygınlaşmak” dedi. Türkiye'de hem yapı marketlerin hem de Koçtaş'ın başarılı bir büyüme performansı gösterdiğini anlatan Özpamukçu, müşteri portföylerindeki kadın-erkek profilinin artık eşitlendiğine, özellikle metropollerde kadın müşterilerin öne çıktığına dikkat çekti.
Bu arada evlenme ve boşanmalardaki artışların da yapı marketlere yaradığını belirten Özpamukçu, “Evlenen de boşanan da yeni bir ev kurması gerekiyor. Üniversite kayıt dönemleri de satışların canlanmasında önemli rol oynuyor” dedi. Koçtaş'da ciro açısından banyo ve bahçe, adet bazında ise seramik ürünlerinin en fazla öne çıkan ürünler olduğuna da değinen Alp Önder Özpamukçu, el aletlerinin satışının ise artık haftada 1000 adeti bulduğunu kaydetti.
 
Türkler'in balkon kültürü
Özpamukçu, “Apartman ağırlıklı bir ülkede, bahçe ürünlerinin çok fazla satmasına İngiliz ortaklarımız çok şaşırıyor” derken, bunu şöyle açıkladı: “Ancak, Türkiye'de bir balkon kültürü var. Türk tüketileri balkonlarına bahçe kadar özen gösteriyor. Yine yurtdışında 50 dolar olan müşteri başına alışveriş, Türkiye'de 60-70 dolara çıkıyor. Bu da yapı marketlerden toplu alışveriş yapma eğiliminin daha fazla olmasından kaynaklanıyor. Mağazaya giren her 100 müşteriden 40'ı sepetini doldurarak, çıkıyor.”
Özpamukçu, Koçtaş, Tekzen, Praktiker, Bauhaus, IKEA gibi organize kuruluşların toplam ev geliştirme pazarından aldığı payın hızla artmasına rağmen, hâlâ yüzde 12-13'ler seviyesinde olduğunu da söyledi.
 
Evleri yenileme sistemiyle büyüyecek
TÜRKİYE'de 15 yıllık geçmişine karşın, şimdiden 1 milyar dolarlık yıllık hacme ulaşan yapı marketler toplam pazardan aldıkları yüzde 12'lik payı, artırmayı planlıyor. Öncülüğünü Koçtaş'ın yaptığı bu sistem, tüketicilerin, mimar, iç mimar, usta peşinde koşmadan, kişiye özel projelerle evlerini tamamen yenilemelerine imkan sağlıyor. Bu sistem için İstanbul, İzmir, Ankara, Antalya ve Bodrum'da toplam 500 kişilik özel bir kadro oluşturduklarını söyleyen Koçtaş Genel Müdürü Alp Önder Özpamukçu, “Türkiye'de ilk kez uygulamaya koyduğumuz bu sistem, yapılan tüm harcamaların tek bir faturada toplanmasını ve her aşamasının güvence altına alınmasını sağlıyor. 7 mağaza aracılığıyla uygulamaya koyduğumuz ev yenileme sistemiyle halen haftada 70-90 proje gerçekleştiriyoruz.”
 
  • Etiketler:

Yorum Yaz