İç mimar Sena Eraslan'dan 'retro' tüyolar!

İç mimar Sena Eraslan'dan 'retro' tüyolar!

İç Mimar Sena Eraslan, ev dekorasonunda 'retro' tarz kullanmayı seveler için Emlaktasondakika.com'a özel bazı önerilerde bulundu.

Kelime anlamı 'geçmişe dönüş' olan retro tarz, son dönemlerde dekorasyonda sıkça kullanılmaya başladı ve evlerde retro esinti yeniden moda oldu. 

Evlerde 'retro dekorasyon' hakkında fikirler veren Eraslan "Son zamanların yeni trendi haline gelen retro, 1970-1960'ları anlatan geçmişe dönüş olarak adlandırabileceğimiz bir akımdır. Yeni olan fakat eskinin izlerini taşıyan her şeye retro diyebiliriz. Günümüzde retro akımı ile vintage akımı oldukça karıştırılmaktadır. Kısaca  bu iki terimi ayırt etmek istersek retro "eski görünümlü yeni" vintage "eski" olarak tanımlanabilir. Aslında bakıldığında ikisinde de amaç aynıdır  fakat zamanlar farklılık göstermektedir.

Retro genelde yasam alanımızda en çok kullanılan mekanlarda tercih edilir. Bunun sebebi ise retro stilinin bellekte bıraktığı olumlu etkidir. Mekan atmosferine kattığı olumlu etkiden dolayı büyük metrekareli mekanlarda kullanılması tercih edilmektedir" dedi. 

Retro tarzı için birkaç püf nokta…

Mekanlarınıza retro etkisi bırakmak için reklerden başlayabilirsiniz. Retro etkisi veren renkler ; avokado yeşili, beyaz, kırmızı, hardal sarısı, indigo mavisi…

Şal detayları ekoseli kumaşlar, kırlentler, tablolar, dönemin etkisini hissedilir hale getirecek objelerdendir. 

"Mobilyalara baktığımızda nostaljik ve 1950, 1960, 1970 ve hatta 1980‘lerin stilini yansıtmış olduğunu görmekteyiz. Bakıldığında günlük bir tavır etkisi vardır. Mobilyaların doğru seçimi dekorasyonu tamamlamanızda büyük etki sağlayacaktır.

Nostaljik radyo,telefon,tablolar ile salon dekorasyonunu tamamlayabilirsiniz.Ev dekorasyonunuz size sıradan geliyor ise siz de evinize retro tarzı ile yeni bir bakış getirebilirsiniz" diyen Eraslan, retro sevenler için küçük tüyolar verdi. 

Uğurcan Tokay/Emlaktasondakika.com

Yorum Yaz

Benzer Haberler

Eskinin günümüze yansıması: Retro ev tasarımları
  • 17.10.2016 16:23

Eskinin günümüze yansıması: Retro ev tasarımları

Huzuru eskide arayan, alaturkayı sevenler ya da çocukluğundaki ev düzenini özley ...

Renkler, insan psikolojisini etkiliyor!
  • 11.10.2016 22:47

Renkler, insan psikolojisini etkiliyor!

İç Mimar Sena Eraslan, emlaktasondakika.com'a özel hazırladığı yazıda, mekanlard ...

İç mimar Sena Eraslan'dan 'retro' tüyolar!
  • 20.09.2016 09:47

İç mimar Sena Eraslan'dan 'retro' tüyolar!

İç Mimar Sena Eraslan, ev dekorasonunda 'retro' tarz kullanmayı seveler için Eml ...