Emre Altuğ'nun Alaçatı'daki oteline icra şoku!
Emre Altuğ'nun Alaçatı'daki oteline icra şoku!
11.08.2019

Alaçatı'da 2013 yılında açtığı otelin kira bedelini ödemeyince oteli tahliye eden şarkıcı Emre Altuğ, ödemesi gereken borcunu ödemeyince icralık oldu.

Çanakkale'nin Eceabat ilçesinde yangın çıktı
Çanakkale'nin Eceabat ilçesinde yangın çıktı
11.08.2019

Çanakkale'nin Eceabat ilçesine bağlı Behramlı Köyü'nde yangın çıktı. Alevler rüzgarın da etkisiyle kısa sürede büyüdü.

Otellerdeki doluluk turizmcilerin yüzünü güldürdü
Otellerdeki doluluk turizmcilerin yüzünü güldürdü
10.08.2019

Turizmciler yılın ilk 6 ayını turist sayısı ve turizm gelirinde ciddi artışlarla kapattı.

Yalova Devlet Hastanesi inşaatı hızla devam ediyor
Yalova Devlet Hastanesi inşaatı hızla devam ediyor
03.08.2019

Yalovalıların uzun zamandır beklediği 400 yataklı Devlet Hastanesi'nin yapımı hızla ilerliyor.

Ordu’da 12 sağlık tesisi ve 2 hastane inşaatı yükseliyor
Ordu’da 12 sağlık tesisi ve 2 hastane inşaatı yükseliyor
01.08.2019

Ordu'da yapımı süren 12 sağlık tesisi ve 2 hastene, 2019 yılı içinde tamamlanarak hizmet vermeye başlayacak.

Salda Gölü Millet Bahçesi'nin ihalesi yapıldı
Salda Gölü Millet Bahçesi'nin ihalesi yapıldı
01.08.2019

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından Burdur’da yapılacak Salda Gölü Millet Bahçesi’nin ihalesi yapıldı.

Çanakkale'de 4.0 büyüklüğünde deprem!
Çanakkale'de 4.0 büyüklüğünde deprem!
31.07.2019

Çanakkale'nin Yenice ilçesinde 4.0 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

AKM'nin inşaatından son görüntüler!
AKM'nin inşaatından son görüntüler!
30.07.2019

İstanbul’un simgelerinden olan Taksim’deki Atatürk Kültür Merkezi (AKM) projesinde yürütülen çalışmalar drone ile görüntülendi.

Çanakkale Biga, yatırımcıların yeni gözdesi oldu
Çanakkale Biga, yatırımcıların yeni gözdesi oldu
29.07.2019

Türkiye’nin uçak gemisinin Çanakkale’nin Biga ilçesinde inşa edilecek olması yatırımcıların ilgisini bir kez daha Biga’ya çekti.

Türkiye’nin ilk çadır kamp oteli kuruldu
Türkiye’nin ilk çadır kamp oteli kuruldu
26.07.2019

Türkiye’de ilk defa düzenlenen çeşitli şampiyonalarla adını duyuran kentte dikkat çeken bir konseptle otel kuruldu.

5 yıldızlı otel konforu sağlandı <p style="text-align:left">Terörün bitirilme noktasına geldiği Tunceli'nin huzur ortamına kavuşması ve Tunceli Valisi Tuncay Sonel'in girişimleriyle Türkiye'de ilk defa düzenlenen çeşitli şampiyonalarla adını duyuran kentte dikkat çeken bir konseptle otel kuruldu. Turizm şehri olarak anılan Tunceli'de otellerin konaklama ihtiyacını karşılama konusunda yetersiz kalması üzerine Devletin teşviği ve Vali Sonel'in girişimleriyle Mardinli İşadamı Tacettin Yertüm, Munzur Çayı kıyısında 5 dönümlük arazi üzerine Türkiye'nin ilk çadır kamp konseptli otelini açtı. Bir ay gibi kısa bir sürede tamamlanarak hizmet vermeye başlayan kamp otel, odaları, restoranı ve ortak yaşam alanlarıyla 5 yıldızlı otel konforuyla dikkat çekti.&nbsp; <p> <p>60 Yatak kapasitesine sahip, doluluk oranı yüzde 100 <p>Munzur çayı kıyısında yapılan doğa oteliyle ilgili bilgi veren sorumlulardan Sibel Turhan, kamping otel fikrinin firma sahibi Tacettin Yertüm tarafından ortaya konduğunu aktardı.&nbsp; <p> <p>100 kişilik bir ekibin çalışmasıyla otelin 1 ay sürede yapıldığını anımsatan Turhan, "Toplam 30 çadır ve 60 kişilik yatak kapasitemiz mevcut. Gerek festival zamanı gerekse de normal zamanlarda odalarımız dolu. Müşteriler akşamları canlı müzik eşliğinde kapı önünde oturarak sohbet edebiliyorlar. Otelde restoranımız mevcut. Balık tutmak için yerler var. Otelimizi öteki yerlerden farklı kılan doğayla iç içe olması Munzur kıyısında olması ve temiz havası” diye konuştu.&nbsp; <p>Antalya'dan tatile Tunceli'ye gelen bile var. <p>Hizmete açılan doğa otelin ilk günden itibaren yüzde 100 doluluk oranıyla çalıştığı belirtildi. Kentteki huzur ortamı nedeniyle başta komşu ve çevre iller Elazığ, Bingöl, Erzincan, Malatya, Diyarbakır gibi bir çok şehirden gelenlerin yanı Türkiye genelinden de de yoğun misafir ağırladığı öğrenildi. Özellikle Antalya İstanbul gibi sahil şehirlerinden de gelen müşteriler de doğa ile iç içe bir tatil keyfi yaşadıklarını aktardı.&nbsp; <p> <p>İstanbul'dan tatil için gelen Lizge Hasbeyoğlu, “Burası doğasıyla, suyuyla meşhur bir yer. Otel odaları daha soğuk. Burada gelip oturabiliyorsun. Akşam camı, kapıyı açıp Munzur'u seyredebiliyorsunuz. O yüzden daha güzel” diyerek düşüncelerini aktardı. <p> <p>Antalya'dan tatil için Tunceli'ye gelen ve kamp otelde kalan Duygu Erdivan ise, “Tatil için burayı seçtim ve çok memnunum. Antalya Olimpos'ta da Bungalovs evlerde tatil yapmıştım. Bu sene özellikle Tunceli'yi tercih ettim. Tunceli'de ilk kez bir tatil ortamı var oldu Türkiye'de. Ve artık deniz turizminden ziyade doğa turizmi tercih ediliyor. Ben de doğa turizmini tercih ediyorum. İyi ki geldim. İlk kez bu kadar memnun kaldım gittiğim tatil beldelerindeki bunu Tunceli'de yaşamış olmaktan çok mutluyum. Türkiye'mizin diğer illerinin de batı illeri gibi gelişmesini istiyoruz” ifadelerini kullandı.&nbsp;
Depremin izlerini unutmadık, öteledik
Depremin izlerini unutmadık, öteledik
24.07.2019

Davranış Bilimleri Enstitüsü 20 yılın ardından depremzedeler üzerinde çalışma yaptı.

Kayseri Fuar ve Kongre Merkezi ikinci etap inşaatı devam ediyor
Kayseri Fuar ve Kongre Merkezi ikinci etap inşaatı devam ediyor
23.07.2019

Başta Kayseri olmak üzere civar iller için önem arz eden Kayseri OSB Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nin ikinci etabı gelecek yıl tamamlanacak.

Dev mozaiğin yer aldığı müze otelde sona yaklaşıldı
Dev mozaiğin yer aldığı müze otelde sona yaklaşıldı
23.07.2019

Hatay'da bir otelin inşaat çalışmaları sırasında ortaya çıkan dünyanın ilk tek parça taban mozaiğinin yer aldığı müzede çalışmalar devam ediyor.

Four Seasons, dünyanın en iyi 10 otelinden biri oldu!
Four Seasons, dünyanın en iyi 10 otelinden biri oldu!
21.07.2019

Dünya üzerindeki Four Seasons markalı otellerin değerlendirildiği listede, Beşiktaş’ta bulunan Four Seasons Hotel at the Bosphorus da yer aldı.

Çin’de 100 yıllık otelde büyük yangın!
Çin’de 100 yıllık otelde büyük yangın!
16.07.2019

Çin’de bulunan en az 100 yıllık Jianghan Otel’de yangın çıktı. Kontrol altına alınan yangında can kaybı olmadığı öğrenildi.

Alanya'da korkutan otel yangını!
Alanya'da korkutan otel yangını!
14.07.2019

Antalya Alanya'da bir otelin bodrum katında çıkan yangın, kısa sürede kontrol altına alınırken, yoğun duman nedeniyle kısa süreli panik yaşandı.

Katarlı turizm devi Seba İnşaat’ın 2 otelini satın aldı
Katarlı turizm devi Seba İnşaat’ın 2 otelini satın aldı
10.07.2019

Katarlı turizm devi ARTIC, Seba İnşaat’ın Karaköy ve Dolapdere’deki iki otelini 93 milyon euroya satın aldı.

Yeni Vezirköprü Devlet Hastanesi inşaatı 6 ay sonra bitiyor
Yeni Vezirköprü Devlet Hastanesi inşaatı 6 ay sonra bitiyor
05.07.2019

Samsun'daki Yeni Vezirköprü Devlet Hastanesi inşaatı yıl sonuna tamamlanıyor.

Zincirlikuyu'da rezidans inşaatında yangın!
Zincirlikuyu'da rezidans inşaatında yangın!
05.07.2019

Beşiktaş Zincirlikuyu'da bir rezidans inşaatında izolasyon çalışmaları sırasında yangın çıktı. Yangın itfaiyenin çalışmasıyla kısa sürede söndürüldü.

Turizm yükselişe geçti, otellerin değeri arttı
Turizm yükselişe geçti, otellerin değeri arttı
03.07.2019

EVA Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Onur Çelik, ülkeye gelen ziyaretçi sayısının 2014 yılında 41 milyon ile maksimum seviyeye ulaştığını söyledi.

<p>2018 yılının ise Türkiye'nin turizminde eski günlerine dönüş yılı olduğunu kaydeden Çelik, “2017 yılında Türkiye 2014 rakamlarına ulaşarak dünya sıralamasındaki yerini sağlamlaştırdı. 2018 yılında Türkiye'yi ziyaret eden yabancı turist sayısı %21,84 artarak 39.488.401 oldu. Toplam ziyaretçi sayısında ise %21,45 oranında artış meydana geldi ve 46.112.592 olarak gerçekleşti. Türkiye, 2018 için beklenen 36 milyon turist sayısının da üzerine çıktı ve yılı yaklaşık 39,5 milyon ziyaretçi ile tamamladı. Turizm geliri ise ilk 9 aylık dönemde geçen yıla göre %13,9 artarak yaklaşık 23 milyar dolara ulaştı. Yapılan araştırmalara göre yabancıların en çok geceleme yaptığı iller sırasıyla 70,2 milyon ile Antalya, 20,1 milyon ile İstanbul, 8,1 milyon ile Muğla, 3,2 milyon ile Aydın, 2,3 milyon ile İzmir olarak kayıt altına alındı” dedi.&nbsp;&nbsp; Turizmde yatırımlar çeşitlenmeli <p>Mevcut turizm yatırımlarının çeşitlenmesi gerektiğini belirten Çelik, “Türkiye turizm sektöründe özellikle kıyı turizmiyle ön plana çıkmış bir ülke. Bir dönem Ege ve Akdeniz sahil şeridine yapılan otel yatırımlarıyla ülkemizdeki konsept kıyı otelciliği olarak ilerledi ve kent otelciliği ikinci olanda tutuldu. Günümüzde ekonomik istikrar ve paralelinde artan iş hacmi sebebiyle kent otellerine yönelim görülüyor. Ülkemizde artan rekabet sebebiyle yatırımların birçoğu mevcut otellerin renovasyonu ve genişletilmesi şeklinde. Dünyadaki turizm trendlerine, Türkiye'deki turizm kapasitesi ve altyapısına bakıldığında sürdürülebilir turizm için marina, kongre, sağlık, spor, golf ve kruvaziyer limanlarda eksiklikler var. Bu alanlar yatırım için öncelik verilebilecek alanlar olarak öne çıkıyor. Mevcut turizm sektörünün iyimser bir hava yakalaması ve devletin turizm alanında yatırım yapan yerli ve yabancı yatırımcılara sağladığı teşvikler ise sektörü cazip kılıyor. Arazi tahsisi, vergi indirimleri, elektrik-su gibi giderlerde sağlanan indirimler olumlu katkı sağlıyor” görüşünü paylaştı. Otellerin doluluk oranları yükselişte <p>2018 itibariyle turizm sektöründe görülen canlanma ile otel doluluk oranlarının artışa geçtiğini söyleyen Çelik, “İstanbul'da geçmiş dönemde azalan Avrupalı ve Uzakdoğulu turistin yerini 2018 yılı itibariyle Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgesinden gelen Arap turistler aldı. Mevcut otellerde doluluk oranları ve fiyatlar 2018 ile 2019 yılına gelindiğinde gözle görülür şekilde arttı. Bu artıştan en büyük payı İstanbul‘da Tarihi Yarımada'da bulunan oteller ile Beyoğlu ve Beşiktaş'ta yer alan lüks oteller aldı. 2016 yılında %45-%50 seviyelerinde olan doluluk oranları takip eden yıllarda artarak günümüzde %70-%80 seviyelerine ulaştı. 2019 yılı ortalarında 4 yıldızlı otellerin ortalama fiyatları konum, oda tipleri ve sunduğu hizmete göre 50-100 euro arasında değişirken, 5 yıldızlı otellerin ortalama fiyatları ise 100-250 euro arasında yer aldı. Antalya'da 2016 yılında %45-%50 seviyelerinde olan doluluk oranları ise günümüzde %65 ile %70 seviyeleri ulaştı. Ortalama oda fiyatları günümüzde ortalama 50-55 euro bandında değişiyor” bilgisini verdi.&nbsp; Dolulukların artması ve oda fiyatlarındaki artış otellerin değerini yükseltti <p>Siyasi belirsizlik, terör olayları, doğal felaketler, turizm sektörünü direkt etkiliyor. 2016 yılında düşüşe geçen turizm sektörü artık yükselişe geçti.&nbsp; Turizmdeki toparlanma otellerin piyasa değerlerine de yansıdı. Otel yapıları ile ilgili hazırlanan değerleme raporlarında geçtiğimiz yıla göre yüksek artışlar göze çarpıyor. 2019 turizmde rekor yılı olacak <p>Bu veriler ışığında 2019 yılı için de beklentilerin arttığını söyleyen Çelik, “Özellikle 2019 yılının Türk-Rus yılı ilan edilmesi sonucunda ülkemize en çok turist gelen ülkelerin başına gelen Rusya Federasyonu'ndan gelecek turist sayısının daha artması bekleniyor. Turizme yapılan yatırım-destek paketleri, Yeni Havalimanının açılması, kur artışı sebebiyle turizm maliyetinin ülkemizde düşük olması, Yeni Ekonomi Programı Yapısal Dönüşüm Adımları 2019 kapsamında bu yıl Turizm Master Planı hazırlanması ve Turizm Geliştirme Fonu oluşturulması beklentileri artırıyor. Böylelikle hem ülke ve destinasyon çeşitliliğinin, hem turist sayısının, hem de turist başına düşen gelirin artırılması planlanıyor. Atılacak adımlarla turist sayısının bu yıl 50 milyona, gelirinin de 35 milyar dolara çıkması beklenirken, gelecek 4 yıl içinde ise 70 milyon turist ve 70 milyar dolar turizm geliri hedefleniyor” dedi.&nbsp;&nbsp;