İstinyePark 6. yılında yepyeni markalarla liderliğini sürdürüyor

İstinyePark 6. yılında yepyeni markalarla liderliğini sürdürüyor

İstinyePark’ın 6. yılında da dünyaca ünlü markaları sektöre kazandırmaya devam ediyor

İstinyePark'ın 6. yılında da dünyaca ünlü markaları sektöre kazandırmaya devam ettiğini söyleyen İstinyePark Genel Müdürü Tolga Engin, ‘Bildiğiniz gibi perakende sektörü,  her türlü kriz ve olumsuz durumdan kolayca etkilenen sektörlerin başında geliyor. 2013 yılı da bu anlamda oldukça talihsiz bir yıldı. Ancak tüm olumsuzluklara rağmen, geçen yıla göre yüzde 10 ciro, yüzde 3 ziyaretçi artışı ile bu yılı kapatıyoruz. Açıldığımız günden bu yana 93.5 milyon ziyaretçi ağırladık. Bu rakamın 2014 Mayıs ayında 100 milyonu bulacak olmasının heyecanını yaşıyoruz' dedi. Dünyaca ünlü markaları ilk kez Türkiye'ye kazandırarak sektörün geleceğine yön veren İstinyePark, geçen sene 17 milyon olan ziyaretçi sayısını 2013'te yüzde 3 artırarak açıldığı günden bu yana sürdürdüğü istikrarlı çizgisini korudu. İstinyePark Yıl Sonu Değerlendirme Toplantısı'nda konuşan İstinyePark Genel Müdürü Tolga Engin, her yıl olduğu gibi bu yıl da kış sezonunda tam kapasiteye ulaştıklarını ve ziyaretçi oranlarının geçen seneye göre yüzde 3 arttığını belirterek, ‘Özellikle kış aylarında alışveriş merkezini tam kapasite ile işletiyoruz. Artık hedefimiz daha çok kişi başı ve mağaza bazında harcamaları artırmak, bu rakamlar da doğru yolda olduğumuzu gösteriyor' dedi.

Perakende sektörünün ülkede yaşanan her türlü olumsuz ortam ve krizden etkilenme eğiliminde olduğunu hatırlatan Engin sözlerini şöyle sürdürdü: ‘2013 yılı da ülkede yaşanan olumsuz gelişmeler açısından talihsiz bir yıldı. Hep beraber zor zamanlar geçirdik. Dışarıda vakit geçirme, alışveriş ve yeme içme için yapılan harcamalar büyük sekteye uğradı. Turist sayılarında ve harcamalarında belirli bir dönemde ciddi azalmalar görüldü. Biz de İstinyePark olarak sene başında koyduğumuz ciro hedeflerine ulaşmamış olsak da bu atmosferde yüzde 10'luk bir büyüme yakalamanın sevindirici olduğunu düşünüyorum.' 
Son 3 ayda yüzde 15 büyüme
Özellikle son 3 ayda ortalama yüzde 15'lik bir büyüme rakamına ulaştıklarının altını çizen Engin, yaz aylarında yaşanan durgunluğu Eylül-Kasım dönemindeki büyüme rakamlarıyla telafi ettiklerini söyledi. Son 2-3 yılda mevcut lüks markalara Chanel, Hermes, Christian Louboutin, Moncler, Micheal Kors, Marc by Marc Jacobs ve Eres'in katılmasıyla lüks markaların kalesi haline geldiklerini ve dünyaca ünlü markaları ilk kez Türkiye'ye getirmeye devam ettiklerinin altını çizen Engin, ‘2013 yılında Kate Spade, Brunello Cucinelli, Karen Millen, Folli Follie, Hublot ve Shake Shack gibi dünyaca ünlü markalar Türkiye'deki ilk mağazalarını İstinyePark'ta açtılar. Yaklaşık 300 yerli ve yabancı markayı buluşturan marka karmamıza yepyeni markalar eklenmeye devam edecek' dedi. 

Açıldıkları günden bu yana AVM içinde yatırımlara devam ettiklerini belirten Engin, sözlerine şöyle devam etti: ‘Amacımız İstinyePark kalitesini ve konforunu her zaman en üst seviyede tutmak. Bu bağlamda AVM yönetimi olarak mimari yenileme ve düzenleme çalışmalarımız aralıksız sürüyor. Geçtiğimiz senelerde food court'u ve tuvaletleri tamamen yenilemiştik. Bu sene ise otopark alanımızı yenilemeye başladık. Tüm zemini ve boyaları yenileyeceğimiz bu çalışma için 4 milyon TL'lik bir yatırım yapıyoruz. Ayrıca ‘PazarYeri'ni daha da ferahlatmak için bazı mimari değişikliklere gittik ve bu operasyon kapsamında iki yeni mağaza açtık. Artık PazarYeri havasına uygun, ağaç altında dinlenebileceğiniz bir kahvecimiz ve en taze çiçekleri bulabileceğiniz bir çiçekçimiz de var. PazarYeri için ise 1.5 milyon TL'lik ek bir yatırım yaptık. Bunların yanı sıra bu yıl  yaklaşık 1 milyon TL yatırımla tüm yılbaşı süslerimizi değiştirdik ve  10 gün sürecek bir  ‘Yılbaşı Karnavalı' hazırladık. 

Özel günlerde özel etkinlikler
İstinyePark'ın yoğun olarak Azerbaycan, Ortadoğu Ülkeleri ve Rusya'dan turist ağırladığını hatırlatan Engin şunları söyledi: ‘Son yıllarda İstanbul'a gelen özellikle belli bir gelir seviyesinin üzerindeki turist sayısında meydana gelen artış, mevcut markalarımız itibariyle bize doğal olarak olumlu yansıyor ve İstinyePark'ın turist satışlarındaki payı artıyor. Lüks markaların bulunduğu lokasyon ve AVM'lerin artmasının da bu duruma olumlu yansıdığını düşünüyorum. Pazarın canlılığı hem pozitif bir rekabet ortamı yaratıyor, hem de kaliteli turist sayısının artmasına yardımcı oluyor. Bünyemizde yer alan tur operatörleri ile hem yerli hem yabancı ziyaretçilerimize seyahat anlamında sunduğumuz alternatifler artıyor. Bu kapsamda Jolly Tour'un şube metrekaresi büyürken, aramıza Türkiye'nin en büyük tur operatörlerinden olan ETS de katıldı.'

İstinyePark ziyaretçilerine kendilerini özel hissedecekleri bambaşka deneyimler sunmak istediklerini söyleyen Engin sözlerini şöyle sürdürdü: ‘Bu sene Markalar Sokağı'nda Tunes of September konserlerine başladık. Açık havada müzik keyfi sunan bu konserler ilgiyle karşılandı, her yıl tekrar edeceğiz.  Özel günlerde çekilişle sınırlı sayıda kişiye hediye vermek gibi aktiviteler yerine bize özel etkinlikler tasarlayıp ziyaretçilerimize farklı deneyimler yaşatma prensibiyle hareket ediyoruz. Geçtiğimiz 3 sene yılbaşı için ana aktivite alanımızda on gün boyunca tüm ziyaretçilerimize sirk gösterisi sunduk. Sevgililer Günü'nü Aşk Postanesi ve Aşk Kliniği etkinliklerimizle esprili biçimde kutladık. Bu yıl da 21-31 Aralık tarihleri arasında oluşturacağımız ‘Yılbaşı Karnavalı' ile misafirlerimize özel bir yılbaşı etkinliği sunmak istiyoruz. Etkinlik boyunca AVM'nin her köşesinde karşılaşacakları gösteri ve etkinlikler arasında; carillo, jonglör, pandomimci, baloncu, akordiyoncu, gezici yeni yıl orkestrası, canlı heykel, kukla tiyatrosu ve AVM'nin içinde gezecek tren,  photo booth, ring toss, komik aynalar, çekiç oyun makinesi ve atlı karınca yer alıyor.' 2014 yılında farklı alanlarda da yeni projeler gerçekleştireceklerini belirten Engin, özellikle çağdaş sanatla ilgili çok ses getirecek bir projenin hazırlıkları içinde olduklarını söyledi.

Yorum Yaz

Benzer Haberler

LG OLED Pop-Up Store 25 Şubat–6 Mart’ta İstinye Park’ta!
  • 26.02.2022 09:42

LG OLED Pop-Up Store 25 Şubat–6 Mart’ta İstinye Park’ta!

The Batman filminin özel içerikleri ve çok daha fazlası 25 Şubat – 6 Mart tarihl ...

Burcu Esmersoy'un İstinye Park'ta alışveriş turu
  • 17.09.2020 10:05

Burcu Esmersoy'un İstinye Park'ta alışveriş turu

Ekranların başarılı sunucusu Burcu Esmersoy, önceki gün İstinye Park'ta objektif ...

AVM'lerde 'geçici mağazacılık' dönemi başlıyor
  • 30.07.2017 09:00

AVM'lerde 'geçici mağazacılık' dönemi başlıyor

Alışveriş merkezlerinde art arda kapanan mağazalar için perakendeciler, geçici m ...

Helin Avşar, düğününü Ayvalık'ta yapacak!
  • 28.02.2016 11:56

Helin Avşar, düğününü Ayvalık'ta yapacak!

Geçtiğimiz günlerde Serhan Bora ile evlenen Helin Avşar, yaz aylarında Ayvalık't ...

İstinyePark, 100 milyon ziyaretçiye koşuyor
  • 22.12.2013 13:55

İstinyePark, 100 milyon ziyaretçiye koşuyor

İstinyePark, 2013'ü yüzde 10 ciro artışıyla kapatacak ...

İstinyePark 6. yılında yepyeni markalarla liderliğini sürdürüyor
  • 18.12.2013 13:55

İstinyePark 6. yılında yepyeni markalarla liderliğini sürdürüyor

İstinyePark’ın 6. yılında da dünyaca ünlü markaları sektöre kazandırmaya devam e ...