Üsküdar'da 2B sorunu çözüme kavuştu

Üsküdar'da 2B sorunu çözüme kavuştu

Üsküdar'da 28 yıldır çözülmeyi bekleyen ve adeta yılan hikayesine dönen 2B sorunu çözüme kavuştu.

İlk adım olarak Yavuztürk Mahallesi'nde bulunan Dalgıçkent Sitesi'ndeki 386 konut sahibi tapularına kavuşma mutluluğunu yaşayacak.

Yavuztürk ve Çengelköy'de bulunan bazı kooperatif sitelerinde 1987'de başlayan kriz tam 28 yıldır çözülmeyi bekliyordu. Geçen 28 yıl süresince sorunun çözümü için uğraş veren siyasilerin yasa ve Anayasa değişikliği çabaları sonuç vermedi. Amaca uygun değişiklikler yapılamadığı için hepsi iptal edildi. 1988 yılında başlayan davalar 1999'da bitti, hukuki süreç tükendi. Tapu hakları kaybedildi.

Üsküdar'da tapularına kavuşan vatandaşlar

Üsküdar'da tapu sorunu çözüme kavuşturulan vatandaşlar

AK Parti tarafından 26 Nisan 2012'de çıkarılan kanun sonrası 2B yasasında yapılan değişiklikle birlikte arazilerin tespiti ve hak sahiplerinin belirlenmesiyle çözüm sürecine girildi.

BAŞKAN HİLMİ TÜRKMEN SÖZÜNÜ TUTTU

Yavuztürk Mahallesi'nin iki önemli probleminin 2B Yasası ve kentsel dönüşüm konusu olduğunu belirten Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, “Bu can bu tende olduğu sürece verdiğimiz sözleri yerine getireceğiz. 2B işini hallettik. Sadece Yavuztürk'te değil tüm Üsküdar için sorun çözüldü. Tapularınız hayırlı olsun. İkinci konu ise kentsel dönüşüm noktasında. 2B tamam, sıra kentsel dönüşümde. Kentsel dönüşümün de eli kulağında. Son noktaya geldik. Kentsel dönüşüme başlamak için son çalışmaları yapıyoruz. Üsküdar Boğaz Geri Görünüm ve Etkilenme Bölgesi sorunu tarafımızca yapılan yeni düzenlemeyle ilgili yasaya (2960 sayılı yasa) uygun olarak çözüme kavuşacaktır” diye konuşarak seçimler öncesi verdikleri sözü tuttuklarını söyledi.

Yorum Yaz