İçmeler'de otel- konut kavgası büyüyor

İçmeler'de otel- konut kavgası büyüyor

Muğla'nın Marmaris İlçesi İçmeler Beldesi'nde, Kızılkum Mevkisi'ndeki 2 koyu da içine alan bölgede Sinpaş Holding tarafından satın alınan 5 yıldızlı Mandalin Otel inşaatının bulunduğu alana lüks konut yapılmak istenmesine tepki dinmiyor

 

Muğla'nın Marmaris İlçesi İçmeler Beldesi'nde, Kızılkum Mevkisi'ndeki 2 koyu da içine alan bölgeye 22 yıl önce denize sıfır olarak yapımına başlanan, ancak çeşitli nedenle bitirilemeyen ve sonrasında Sinpaş Holding tarafından satın alınan 5 yıldızlı Mandalin Otel inşaatının bulunduğu alana lüks konut yapılmak istenmesine tepki dinmiyor. Turizm Bakanlığı'na gönderilen revizyon planına rağmen, firma yetkilileri otel yerine konut yapmakta ısrar ederken, İçmeler Belediye Başkanı DP'li Zeki Eren, “5 yıldız üzeri otel yapmayacaklarsa boşuna para harcamasınlar, yapacakları konutları yıkarım” dedi.

1988 yılında Hattat Ailesi tarafından Hema-Que Otel Yatırım A.Ş. adıyla, 150 dönümü ormandan tahsisli toplam 310 dönümlük denize sıfır araziye 5 yıldızlı otel yapılması için inşaata başlandı. Ancak 550 oda, bin 100 yatak kapasiteli otel, çeşitli nedenlerle bir türlü bitirilemedi. Otelin inşaatı 2009 yılı Aralık ayında yaptığı lüks konutlarla tanınan Sinpaş Holding'e satıldı. Sinpaş Holding, iki koyu içine alan otel inşaatının bulunduğu bu araziye zengin yabancılar için bin 400 lüks konut yapmak için geçen Ocak ayında İçmeler Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü'ne başvurdu. Ancak belediye, İmar Planı'nda belirtilen hükümler çerçevesinde konut yapımına izin vermedi. Belediye, doğal doku bozulmadan tatil köyü ya da 5 yıldız üzeri otel yapılması halinde yapı kullanım izni verilebileceğini bildirdi. Belediye Meclisi de bu yönde karar aldı. Bundan sonra yapılan karşılıklı görüşmelerden de bir sonuç alınamadı. Belediye koyda, sadece otel yapılabileceği yönünde bir İmar Revizyon Planı hazırlayıp, Kültür ve Turizm Bakanlığı'na gönderdi.

‘BAKANLIKTAN DOLAYLI BASKI' İDDİASI

İçmeler Belediye Başkanı Zeki Eren, bakanlık tarafından resmen olmasa bile dolaylı şekilde koyda konut yapılması için baskı yapıldığını iddia etti. Başkan Eren, “Araya Turizm Bakanlığı'ndan birilerini sokmaya çalışıyorlar ama belediye meclis kararı var. Artık, bundan sonra olacaklara karışmam” dedi.

BAŞKAN: BOŞUNA PARA HARCAMASINLAR YIKARIM

Konum olarak denizden içeri doğru 500 metre genişleyen arazinin birinci derece turizm merkezi olduğunu belirten Başkan Eren, Sinpaş Holding'e tepki göstererek şunları söyledi:

“Tamam belki buraya villa tipi konut için verilebilir ancak, burası turizm bölgesiyse buraya otel yapılmalı. Bu ülkeyi seviyorsan, döviz getirecek ve istihdam yaratacak tesisler yap. Bununla ilgili büyük kavgamız var. Revizyon planlarımıza Turizm Bakanlığı'ndan gelecek cevabı bekliyoruz. Sinpaş gibi Türkiye'de isim yapmış çok büyük firma, bugün nasıl Dubai'de 7 yıldızlı otel yapıldı ve ismi dünyada duyulduysa, aynı şekilde Marmaris'te en az 4 bin yataklı 6- 7 yıldızlı bir otel yaparak ilçenin adını duyurabilir. Her zaman yatırımcının yanındayız. Patronunu da çok seviyoruz ama bölgenin ihtiyacına göre yatırım yapılmalı. ‘5 yıldız üzeri otel yapmayacaklarsa boşuna para harcamasınlar, yapacakları konutları yıkarım. bölge, ilçenin en güzel koyları içinde, Marmaris limanına tek giriş ve çıkışın yapıldığı yer. Burada yüzümüzü ağartan bir tesis yapılmak zorunda.”

Sinpaş Holding yetkilileri ise konuyla ilgili açıklama yapmadı.

  • Etiketler:

Yorum Yaz