maritbet girişmaritbet
Türkiye’den 4 büyük Suriye’yi istiyor

Türkiye’den 4 büyük Suriye’yi istiyor

Suriye İmar ve İskan Bakanı Omar İbrahim Galaowngi, Türkiye’den 4 büyük firmanın toplu konut yapma isteğinde olduğunu söyledi

 

Suriye İmar ve İskan Bakanı Omar İbrahim Galaowngi beraberindeki heyetle Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir'i ziyaret etti. Ziyarette ülkesinde Türkiye'deki gibi bir yapı denetim sisteminin uygulanıp uygulanmadığı sorusu üzerine, Türkiye'deki kadar gelişmiş bir sistemin henüz uygulanmadığını, bu konuda ellerinde birçok veri olduğunu ancak bu verilerin elektronik ortama aktarılması uygulamasına geçilmediğini kaydetti.
 
Başka bir soru üzerine, Türkiye Bayındırlık ve İskan Bakanlığı ile kendi bakanlığı arasında bazı konularda işbirliği yapılabileceğini aktaran Galaowngi, bunları"şehir planlaması, büyükşehirlere içme suyu temini, atıksu arıtma sistemi ve gecekondulaşma ile mücadele" şeklinde özetledi.
Galaowngi, Türkiye'den bazı firmaların Suriye'de atıksu arıtma sistemlerine ilişkin çalışmalar yaptığını ifade etti.
 
‘Türk firmaları davet ettik'
Gecekondulaşma ile mücadele, dar gelirli ailelerin ev sahibi olması konusunda Türkiye'de TOKİ gibi deneyimli bir kuruluş olduğunu belirten Galaowngi, bu konuda Türkiye'nin, TOKİ'nin deneyimlerinden faydalanmak istediklerini söyledi.
Suriye'de 2008 yılında gayrimenkullerle ilgili bir yasanın uygulamaya girdiğini anlatan Galaowngi, yasanın yerel bazda veya yabancı biriyle ortaklığa gidilebilmesini öngördüğünü söyledi.
Bu yasanın yeni siteler, toplu konut yapma konusunu da içerdiğini belirten Galaowngi, bu konuda Türkiye'den çok sayıda firmayı davet ettiklerini, Türkiye'den 4 büyük firmanın toplu konut yapma isteğinde olduğunu kaydetti.

Yıllık 100 bin konut ihtiyacı
Bu arada, Suriye İskan Genel Kurumu Genel Müdürü İyas Al Dairi, Suriye'nin yıllık 100 bin konuta ihtiyacı olduğunu bildirdi.
Hem sosyal konut inşa etmek, hem de yasal olmayan konutlaşmayı engellemek istediklerini anlatan Dairi, bu tür sosyal konutların önceden sadece kamu eliyle yapıldığını, şimdi özel sektöre de bu konuda yetkiler verildiğini kaydetti.
Gençlerin barındırılması için 65 bin konut inşa edilmesiyle ilgili projenin şu anda en önemli projeleri arasında yer aldığını ifade eden Dairi, Türkiye'deki modele benzer cüzi bir faiz oranıyla 10-15-20 yıllık taksitlerle ihtiyaç sahiplerine konut edindireceklerini bildirdi.
 
Sıcak su konusunda güneş enerjisini tercih ettiklerini kaydeden Dairi, bu konuda Türkiye'deki son teknolojileri öğrenmek ve faydalanmak istediklerini dile getirdi. Dairi, Türk özel sektörü için Suriye'de önemli yatırım fırsatları bulunduğunu ifade eden Dairi, Türk özel sektörünün hem Suriye'de şube açabileceğini, hem de Suriyeli şirketlerle ortaklıklar yaparak iş yapabileceklerini sözlerine ekledi.
 
  • Etiketler:

Yorum Yaz