Türk şirketlerinin Irak’taki Pazar payı artıyor

Türk şirketlerinin Irak’taki Pazar payı artıyor

Türk şirketlerinin, Irak ile ticaret ve yatırım ilişkileri artıyor. Irak’ın yeniden yapılanma sürecinde petrol gelirlerini yatırım ve ithalatta daha çok kullanmaya başlaması, Türk firmalarına ciddi ihracat fırsatı sunuyor. Türkiye’nin Irak’a ihracatı 2003 yılında 829 milyon dolarken, 2009 yılında 5,1 milyar dolara ulaştı

Irak'ta, coğrafi yakınlık ve lojistik avantajlar nedeniyle Türk müteahhit firmaları için önemli fırsatlar bulunuyor.
Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu'nca (DEİK) hazırlanan Irak raporuna göre, Körfez Savaşı öncesinde ekonomik ilişkilerimizin en yoğun olduğu ülkeler arasında yer alan Irak ile ilişkiler BM yaptırımlar rejimi ile Irak'tan ithalatın yasaklanması ve ülkeye yönelik ihracatın sınırlandırılması sonucu oldukça yavaşladı. Bununla birlikte ham petrol karşılığı Türk malı ihracatını öngören karşılıklı ticaret sistemi sayesinde Irak'la ikili ekonomik ilişkilerimizde 2000 yılından itibaren artış yaşandı.
22 Mayıs 2003 tarihinde, 1991'den beri uygulanan BM ambargosunun kaldırılmasıyla ticari ilişkilerimiz önemli oranda artış kaydetti. Bu çerçevede, 2003 yılında 941 milyon dolar olan ticaret hacmimiz, 2009 yılında 6 milyar doları aştı. Irak'a ihracatımız 2009 yılında önceki yıla göre yüzde 30 artarak 5,1 milyar dolara yükseldi. İthalatımız ise yüzde 28 azaldı ve 952,3 milyon dolara indi.
Irak, Türkiye'nin genel ihracatı içinde en çok ihracat yapılan beş ülkeden biri konumuna geldi.

TÜRK MÜTEAHHİTLER 7,5 MİLYAR DOLARLIK PROJE GERÇEKLEŞTİRDİ
Müteahhitlik firmalarının ülkedeki faaliyetleri savaş sonrası dönemde artan altyapı ve üstyapı yatırımları sebebiyle 2003 yılından itibaren hızlandı. Türk müteahhitlik firmalarının 2003 yılında 242 milyon dolar seviyesinde olan toplam faaliyetleri, 2009 yılında 44 projeyle toplam 1,231 milyar dolar seviyesine ulaştı.
1972-2009 yılları arasında müteahhitlik firmalarımız, Irak'ta değeri toplam 7,5 milyar dolar olan toplam 495 proje gerçekleştirdi.
Türk müteahhitlik firmaları Irak'ta çeşitli konut projelerinden askeri tesislere yol, köprü, baraj gibi altyapı projelerinden okul, hastane gibi sosyal tesislere kadar pek çok alanda faaliyet gösteriyor.
Irak'ta müteahhitlik hizmetleri kapsamındaki işlerin yaklaşık yüzde 60'ı yerel makamlardan alındı, uluslararası firmalar ve ABD makamlarından alınan işler de yüzde 40 oranı oluşturuyor.
 
IRAK ULUSLARARASI FUARI MEYVELERİ VERİYOR
Gaziantep'te son dört yıldır düzenlenen "Irak Uluslararası Fuarı" da Türk işadamlarının Irak'a ihracatına ivme katıyor. Fuar, Suudi Arabistan'dan Çin'e, Fransa'dan Pakistan'a kadar birçok ülkeden binlerce işadamını buluşturuyor. Türk işadamları da fuarın meyvelerini hem ihracatlarını artırarak hem ticaret ilişkilerini geliştirerek topluyor.
Gaziantep Ticaret Odası, Gaziantep Sanayi Odası ve Forum Fuarcılık işbirliğiyle bu yıl "Uluslararası 5. Irak ve Komşu Ülkeler Fuarı" 24-27 Haziranda gerçekleştirilecek.

GTO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Aslan, fuarı bu yıl genişlettiklerini ve Irak'ın yanı sıra Suriye, İran, Lübnan, Ürdün başta olmak üzere komşu ülkelerin dahil edildiğini belirterek, fuar ile bölgedeki ülkelerle ilişkilerin daha ileri noktalara taşınmasını hedeflediklerini söyledi. Şu anda fuara ciddi talepler olduğunu belirten Aslan, şöyle dedi:
"Dünyada yaşanan ekonomik kriz, Orta Doğu ve Afrika pazarlarının önemini ortaya çıkardı. Gaziantep, yıllardır komşu ülkeleriyle ticaretini geliştiriyor. Şu anda hükümetin komşu ve çevre ülkelerle uyguladığı politika bizim savunduğumuz politikadır. Vizelerin kalkması çok önemli. Irak önemli bir pazar. Firmalarımızın önündeki finansal problemler çözülürse, Irak ile ticaret hacmimiz 2-3 yılda 20 milyar doları bulur."
  • Etiketler:

Yorum Yaz