maritbet girişmaritbet
Körfez’den 1,5 trilyonu kira modeliyle ÇEKECEK!

Körfez’den 1,5 trilyonu kira modeliyle ÇEKECEK!

SPK, Körfez bölgesinden global piyasalara akan 1.5 trilyon dolardan Türkiye’nin pay alması için kolları sıvadı. Kira kontratlarının halka arz edilmesinin önü açılıyor

İMKB ile birlikte halka arz seferberliği başlatan Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) şimdi de Körfez fonlarının peşine düştü. SPK, global piyasalarda sukuk benzeri (faizsiz bono) enstrümanlara yatırım yapan 1.5 trilyon dolarlık Körfez sermayesinin Türkiye'ye gelmesini sağlayacak düzenlemeler yapıyor. Bunun için sukuk benzeri enstrümanlar üzerinde çalışıyor. Bu kapsamda önü açılan ilk yatırım aracı kira sertifikaları olacak.

Gayrimenkul zenginleri
Kira sertifikası uygulamada kira gelirlerinin menkul kıymetleştirilmesi anlamına geliyor. Tebliğ çıktığında şirketler gayrimenkullerini kurdukları bir şirkete devredip, buradan gelen kira kontratları üzerine çıkardıkları sertifikaları halka arz edebilecek.
Halka arz yabancılara tahsisli de yapılabilecek. Yani bu sertifikalar körfez fonlarına da satılabilecek. Bu yatırım aracını özellikle gayrimenkul zengini şirketlerin kullanması bekleniyor. Ekonomi gazetecileri ile biraraya gelen Sermaye Piyasası Kurulu Başkanı Vedat Akgiray, Körfez bölgesinde mevcut sermayeyi çekmek üzere hükümet tarafından siyasi endişe duyulmasına karşın, yeni tebliğ çalışmasının tamamlanmak üzere olduğunu belirtti. Bunun için Citibank ve HSBC ile görüştüklerini anlatan Akgiray, “Körfez'de şu anda gidecek yer arayan 1-1.5 trilyon dolar arası para var.
Körfezde çok ciddi sermaye var. Fakat sukuk denen formatta parayı vermek istiyorlar. Bu para artık batıya akmıyor. Buradan Türkiye'ye düşen ‘çok milyar dolar' olabilir” dedi.
 
‘50 kişinin sepetlenmesi borsada güveni pekiştirir'
Akgiray piyasada güveni artırmak amacıyla denetimlerin sıkılaştırılacağının sinyalini de verdi. İMKB'de işlem hacminin yüzde 1'inin manipülasyondan kaynaklandığını belirten Akgiray, “Kısa vadeli likidite kaybını göze alarak 40-50 kişiyi oradan sepetleyebilirsek güven konusunda büyük bir adımı atmış olacağız” dedi.
Sermaye Piyasası Kanunu'nu Meclis'e sunmak üzere olduklarını anlatan Akgiray, manipülasyona karşı geliştirilecek erken uyarı sisteminin devreye gireceğini söyledi.
  • Etiketler:

Yorum Yaz