Kataş İnşaat, Erbil'de 47 bin konut yapacak

Kataş İnşaat, Erbil'de 47 bin konut yapacak

Erbil’de inşa edilecek 47 bin konutluk projeyi Türk şirket Kataş aldı. Projenin yatırım bedeli 400 milyon dolar olacak

Kaynak: Kaan Zenginli / Star

Irak'ın en büyük inşaat firmalarından biri Kuzey Irak Erbil bölgesinde inşa edeceği 47 bin konutluk ve 400 milyon dolarlık projenin müteahhitliğini Türk Kataş İnşaat'a verdi. Toplamda 47 bin konutu kapsayan Erbil'in en büyük ' inşaat projesinin 4 yıl içerisinde tamamlanması planlanıyor. Yaklaşık 7 milyon metrekare alan üzerine inşa edilecek olan I projenin iki fazdan oluşacak.

TÜRKLER BÖLGEDE BİR NUMARA

Projenin ilk fazında 15 bin konut, ikinci fazında ise 32 bin konut yapılacak. Kataş Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Hüseyin Ayyıldız, konu ile ilgili anlaştıkları yatırımcı firI manın ismini gizli tutmak istediklerini söyleyerek, "Bu çok büyük bir proje ve yatırımcı firma Irak'ın en büyük şirketlerinden biri.
Biz şirket olarak ön anlaşmayı kendileriyle yaptık fakat kesin olarak imzaları atmış değiliz. Gizlilik çerçevesinde yürütüyoruz. Birkaç ay içerisinde kamuoyuna duyuracağız" diye konuştu.

Kuzey Irak bölgesinde 700 Türk müteahhitlik firmasının bulunduğunu ve yıllık 4.5 milyar dolarlık bir inşaat pazarı potansiyelinin olduğunu söyleyen Ayyıldız "Özellikle Ortadoğu ve Arap ülkelerinin Türk müteahhitlerine güveni tam. Aldığımız işleri zamanında bitirmemiz ve kullandığımız ürün kalitesi bu ülkelerin bizi tercih etmelerindeki en büyük sebeplerden biri. Baktığınızda en çok işi yapan da Türkler. Kuzey Irak Türkler sayesinde inşa ediliyor" diye konuştu.

Son yıllarda Türk inşaat sektörünün büyük ivme kazandığına değinen Ayyıldız "Yakın coğrafyamızda Türkler kadar kaliteli proje üreten yok. Bu sebepten birçok ülke Türklere proje yaptırmak için ciddi girişimlerde bulunuyor" ifadesini kullandı.

  • Etiketler:

Yorum Yaz