Çılgın proje Kanal İstanbul’a Amerikan övgüsü

Çılgın proje Kanal İstanbul’a Amerikan övgüsü

Başbakan Erdoğan'ın 'Çılgın Projesi' Amerika'nın ünlü mimarlık ve mühendislik firmalarınca da ilgiyle karşılandı

 

Başbakan Tayyip Erdoğan, İstanbul için düşündüğü 'Çılgın Projesi'ni şöyle açıklamıştı: Karadeniz ve Marmara arasında 50 kilometrelik yeni bir kanal açılacak. Boğaz'da tehlike yaratan gemiler bu kanaldan geçecek, İstanbul Boğazı su sporları merkezi olacak. Kanalla İstanbul'un 24 ilçesini içine alan Türkiye'nin en büyük adası ortaya çıkacak.


Başbakan Erdoğan'ın 'Çılgın Projesi' Amerika'nın ünlü mimarlık ve mühendislik firmalarınca da ilgiyle karşılandı. Dünyaca ünlü tasarım ve planlama şirketi HOK, mühendislik firmaları AEI (Affiliated Engineers, Inc) ve Halvorson and Partners temsilcileri "Uluslararası ve coğrafi bakımdan çok önemli bir proje" değerlendirmesini yaptı. Projenin uygulama metodları üzerinde görüşmeler yapan Amerikalı firma yöneticilerinin görüşleri şöyle:


- Chip Cravvford (HOK Planlama Grup Yöneticisi): Tarih boyunca yenilikçi altyapı çalışmalarının ekonomik gelişmenin yanı sıra insanların yaşam kalitesini arttırdığını gösteren sayısız örnek vardır.
Her sene, teknolojideki gelişmeler bazılarının uygulanamaz dediği yenilikçi fikirlerin uygulamaya geçmesine imkan vermektedir.
Kanal İstanbul fikri, sadece Türkiye'nin bu ticaret bölgesini geliştirmekle kalmayacak, aynı zamanda dünya coğrafyasının doğu ile batıyı birleştiren bu önemli parçasını temizleyerek yeni bir yaşam verecek ve bu muhteşem yerin sosyal, çevresel ve ekonomik nitelikleri ile entegre olacaktır

 
- Dan Mitchell (HOK Chicago Ofisi Başkanı):
Eşgüdümlü bir takım çalışması ile yeraltı su kaynaklarının korunması ve iki deniz arasındaki ekolojik denge gibi inşaat ve çevre konuları gözetilerek uygulanabilir ve sürdürülebilir bir tasarıma ulaşılması mümkündür.
 

- Robert Halvorson (Halvorson and Partners Şirketi Başkanı):Bu proje Türkiye'yi dünya perspektifinde farklı bir kategoriye yerleştirecektir. Uluslararası teknolojinin son imkanları kullanılarak geliştirilecek mühendislik çözümleri ile bölgenin sismik tasarım konularının çözümü mümkündür.
 

- David Odegard (AEI Başkanı):Kanal projesi, Türkiye'ye sadece kendi bölgesinde değil, tüm dünyada sürdürülebilir planlama ve geliştirme konularında liderlik için dönüm noktası niteliğinde bir fırsat sunmaktadır.

  • Etiketler:

Yorum Yaz