Bursa 2 milyar dolarlık termal köyle uçacak!

Bursa 2 milyar dolarlık termal köyle uçacak!

Turizm merkezi ilan edilen Bursa'nın Dağyenice köyü çevresine 2 milyar dolarlık termal köy yapılacak.

Bakanlar Kurulu kararıyla turizm merkezi ilan edilen 9 bölgeden biri olan Bursa'nın Dağyenice köyü çevresine, yaklaşık 2 milyar dolarlık yatırımla termal tatil köyü kurulacak.
Bursa Valisi Sahabettin Harput yaptığı açıklamada, 30 yıl önce Bursa denilince ilk akla gelenlerin otomotiv tekstil değil, tarih, kültür, termal, hamam ve Uludağ olduğunu söyledi.
Son yıllardaki hızlı sanayileşme ve teknoloji ile birlikte Bursa'nın değerlerinin bir kenara itildiğini ifade eden Harput, “Biz bu değerleri ayağa kaldırmak, Bursa'nın potansiyelini hareket geçirmek ve dünyaya tanıtmak için önemli çalışmaları hayata geçirdik' dedi.


Harput, yeni fabrikalar kurulamayacağına göre Bursa'da turizm ve hizmet sektörünün canlandırılması gerektiğini, bunun istihdama önemli katkısının olacağını belirterek, şöyle konuştu: 'Bu konuda da kentte ön plana çıkan turizm, termale yöneliktir. Bursa, yıllardır çok önemli bir şifa ve sıcak su bölgesi. Osmanlı döneminde büyük üne kavuşan Bursa, şifa dağıtan sıcak sularıyla Ulu Önder Atatürk'ün de değer verdiği bölge olarak biliniyor. Yurtdışında da birçok lider ve ünlü kişi de geçmiş yıllarda sağlık için Bursa'yı tercih etmiş.


Dünyanın birçok yerinde kentler, belli başlı öğeleriyle tanınıyor. Bazıları denizi ve kumu, bir bölümü dağı bir kısmı tarihi ve kültürüyle turist çekiyor. Bursa'da ise yok yok. Deniz, tarih, kültür, Uludağ, doğa, şelale, sıcak su, göl, milli park, ne ararsanız var. Biz bunların bütününü, değerlerimizi ayağa kaldırmalıyız.Vali Harput, son yıllarda termal konusunda önemli çalışmalar yaptıklarını dile getirerek, birçok bölgede şifalı sıcak suya ulaştıklarını ve bunların talep eden otellere verilmeye başlandığını anlattı.


Dünyada sağlıklı yaşlanmanın daha fazla konuşulduğu bir dönemde Bursa'nın çok önemli hale geldiğini vurgulayan Harput şöyle devam etti: “Bunu bilerek harekete geçtik. Dağyenice köyü çevresine termal tatil köyü kurma yönünde önemli adımlar atıldı. Bakanlar Kurulu kararıyla bölge, turizm merkezi ilan edildi. Bu çok önemli bir karardır. Köy sınırları içindeki 10 bin dekarlık alana termal köy kurulacak. Saklı Cennet olarak bilinen bölgeyi dünyaya açacağız. İmar planlarını yapıyoruz. Bölgeye adeta 15-20 bin nüfuslu bir şehir öngörüyoruz. 5-7 yıldızlı oteller, cumhurbaşkanlarının, devlet başkanlarının ve birçok liderin dinlenebileceği üst düzey barınma yerleri, eğlence merkezleri.
golf, tenis gibi sporların yapılacağı alanlar, SPA merkezleri gibi herşey olacak. Bölgeye yapılacak yatırımın bedeli yaklaşık 2 milyar dolar olacak. Bu rakam ön çalışmalara göre ortaya çıktı. Belki daha da fazla yatırım olacak."

DUBAİ'DEN 2 MİLYAR DOLARLIK YATIRIM

Bursa'nın sıcak sularından bütün dünyanın istifade etmesini istediklerini kaydeden Harput, Nilüfer ilçesine Dağyenice bölgesinde yapılması planlanan termal kompleks için Dubaili yatırımcılardan talep geldiğini ifade etti. 5 aylık çalışma sonucunda ünlü turizm şirketlerinin dikkatini çekmeye başardıklarını dile getiren Harput, Dubaili firmanın termal kompleks için 2 milyar dolarlık yatırımı gözden çıkardığını söyledi. Harput, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Dağyenice konusunda çok üst seviyede bir çalışma yapıyoruz. Çok fazla iş geldi. Dubai'den bir firma 2 milyar dolarlık yatırım yapmaya hazır. Ülkemizde çok ünlü firmalar geliyor, nasıl yararlanacaklarını belirtiyor. Biz temaslarımızı sürdürüyoruz. Oradaki dev tesiste devlet başkanlarını ağırlamak istiyoruz. Burada sosyal tesisler olacak. İnsanlar kaplıca ve sıcak sudan arta kalan zamanlarını burada da değerlendirebilecekler. O büyük tatil köyü projesinin belli bir planlama çalışması yapılmalı. Bu sene arazi çalışmasına geçemeyebiliriz. Ama buna rağmen yabancı girişimciler, yatırım için kollarını sıvadı”

  • Etiketler:

Yorum Yaz