Soyak, 4 bin konutluk dönüşüm projesi yapacak

Soyak, 4 bin konutluk dönüşüm projesi yapacak

Emre Çamlıbel, “Yeni yılda Avrupa yakasında 4000 konutluk kentsel dönüşümüz projesini hayata geçirmeyi planlıyoruz” dedi

2013'e varolan projelerle devam ettiklerini dile getiren Emre Çamlıbel, “Yeni yılda Avrupa yakasında 4000 konutluk kentsel dönüşümüz projesini hayata geçirmeyi planlıyoruz” dedi. 2014'te İzmir'deki yaklaşık 600 konutluk Soyak Siesta Oxygen Projesi'nin inşası ve satışlarının devam edeceğini söyleyen Soyak HoldingCEO'su Dr. M. Emre Çamlıbel, “İstanbul'da 300 konutluk yeni bir projeye başlayacağız. 2014'ün sonunda satışına başlamayı planladığımız Hadımköy'de başka bir projemiz daha olacak. Bir de yıl sonuna doğru İstanbul'un Avrupa yakasında 4000 konutluk kentsel dönüşümüz projesini hayata geçirmeyi planlıyoruz” dedi. Gayrimenkul sektörünü değerlendiren Çamlıbel, sektörün ilk üç çeyrekte 750 bin dolayında ruhsat gerçekleştirdiğini ve senenin 1.000.000 ruhsatla kapatacak gibi göründüğünü söyledi.

Bu yıl, mülk alan yabancıya 1 yıllık oturma izninin verildiği yıl olduğunu dile getiren Çamlıbel, “2012 yılında yürürlüğe giren Mütekabiliyet Yasası öncesi satışların yüzde 2-4'ü yabancılaraydı. Artık yüzde 5-10 hatta bazı projelerde yüzde 20-30 mertebesine ulaştı” dedi. 

Bu sene gayrimenkul sektöründe en çok konuşulan konunun ise kentsel dönüşüm olduğunu anlatan Çamlıbel, “Artık Türkiye'de herkes kentsel dönüşümün bir zorunluluk olduğu bilincinde. İkincisi Tip Yapım Yönetmeliği güncellendi. Konut sahibi olan yabancılara 1 yıllık oturma izni verilmesi mütekabiliyet konusunda atılan olumlu bir adımdı” diye belirtti. Yeni yıl beklentilerinden bahseden Çamlıbel, “Geçtiğimiz yıllarda hayata geçirilen mütekabiliyet ve kentsel dönüşüm yasaları Türkiye ekonomisi ve sektör açısından çok önemli adımlardır. Bu adımların olumlu yansımalarını 2014'ten itibaren önümüzdeki yıllarda da göreceğimizi düşünüyoruz” dedi.

Yüzde 7 büyüme bekliyor
Çamlıbel, şunları söyledi:
“Biz sektörün yasal çerçevede desteklenmesiyle 5 yılda kendini ikiye katlayacağını düşünüyoruz. Mütekabiliyet ve Kentsel dönüşüme, 3. Havaalanı, 3. Köprü, iki şehir gibi projelerin eklenmesiyle bu rakamlara ulaşmak zor değil. 2014'te sektörün yüzde 7 mertebesinde büyüyeceğini düşünüyoruz. Yeni yılda konut fiyatlarının ortalama enflasyon oranında artacağını düşünüyorum." 
2014'te sektörün daha fazla analiz yapması gerektiğini ifade eden Çamlıbel, “Ülke olarak sorunlarımız acil çözümler istiyor ve hacimleri de büyük ama tüm sektörlerde daha ince çalışılması gerektiğini düşünüyorum” dedi.

‘Arz devam etmeli'
Son 3-4 yılda konut fiyatlarının enflasyon kadar arttığını bu yüzden konutta fiyatlarında balon olmadığını belirten Çamlıbel, “Arz tarafındaysa kısa vadede balon söz konus değil. Ancak orta ve uzun vadede arz fazlası oluşmaması için yapılması gerekenler var. Ülkemizde konut ihtiyacı daha çok orta gelir grubunda. Arz, orta gelir grubunda devam etmeli” diye konuştu.

Teslimler devam edecek
Soyak Yapı olarak 2013 yılında da var olan projelerle devam ettiklerini ifade eden Çamlıbel, şunları anlattı:
“Yani gayrimenkul alanında İzmir'de yer alan Soyak Siesta ve Soyak Mavişehir Optimus projeleri ile İstanbul'da devam eden Soyak Evostar, Soyak Park Aparts ve Soyak Soho projelerinin satışları sürdü. Geçtiğimiz Eylül ayında İzmir'de yer alan 2300 konutluk Soyak Siesta projemizin 4. Etabı Leed Gold Sertifikası adayı Soyak Siesta Blue'nun lansmanını gerçekleştirdik. Bu etabı Aralık 2014 yılında teslim edeceğiz, satışları devam ediyor. Soyak Siesta'nın 5. ve son etabının lansmanını da bu ay gerçekleştirdik.” 
Yavuz Karaman

 

 

 

 

Yorum Yaz

Benzer Haberler

İşte Esenler Kentsel Dönüşüm Projesi 1'inci etabı!
  • 19.08.2022 15:31

İşte Esenler Kentsel Dönüşüm Projesi 1'inci etabı!

2030 konutun bulunduğu Esenler Kentsel Dönüşüm Projesi 1'inci etabında ...

Bakan Kurum: "Bağcılar kentsel dönüşümün önemli bir merkezidir''
  • 05.08.2022 11:57

Bakan Kurum: "Bağcılar kentsel dönüşümün önemli bir merkezidir''

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Bağcılar'da vatandaşl ...

Belediyelerin dönüşüm çalışmalarını hızlandıracak yeni hamle!
  • 30.07.2022 09:15

Belediyelerin dönüşüm çalışmalarını hızlandıracak yeni hamle!

Kentsel dönüşümün hızlanması ve belediyelerin daha aktif rol alması için önemli ...

Bakan Kurum: "Ümraniye'de etaplar halinde iki bin konutluk kentsel dönüşüm  yapılacak"
  • 04.07.2022 13:18

Bakan Kurum: "Ümraniye'de etaplar halinde iki bin konutluk kentsel dönüşüm yapılacak"

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, "Ümraniye Zemin Altı ...

"65 bin konutluk kentsel dönüşüm projesini başlattık"
  • 14.06.2022 15:59

"65 bin konutluk kentsel dönüşüm projesini başlattık"

Bakan Kurum, Ankara'da selin ardından Altındağ, Çankaya, Haymana, Mamak ve Akyur ...

''Kentsel dönüşüm siyaset üstü bir konudur"
  • 26.05.2022 10:47

''Kentsel dönüşüm siyaset üstü bir konudur"

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, A Haber canlı yayının ...