Su yalıtımı olmayan binalar depreme karşı dayanmıyor!

Su yalıtımı olmayan binalar depreme karşı dayanmıyor!

Son zamanlarda birçok farklı bölgede yaşanan depremler tedirgin ederken, birçok binanın depreme dayanıklılığı soru işaretlerini beraberinde getiriyor.

Binaların dayanıksız hale gelmesinin altında farklı farklı sebeplerin olduğunu belirten Mapei Genel Müdürü Selman Tarmur “Deprem sırasında meydana gelen çoğu yıkımın arkasında yetersiz su yalıtımı nedeniyle yapıda zamanla meydana gelen zayıflama ve korozyon olduğunu görüyoruz. Herhangi bir yoldan binaya sızan suyun yol açtığı korozyonu önlemek ancak standartlara uygun, kaliteli malzeme ve doğru uygulama ile yapılan su yalıtımıyla ile mümkün oluyor. Binaların dayanıklılığı için su yalıtımı büyük önem arz ediyor. Isı yalıtımı uygulamaları da  dış cephesinin nem almasını engelleyerek, binanın dayanıklılığı artırılabilir. Ehil ellerde yapılan su yalıtımı binaların ömrünü uzatıyor” dedi.

Binaların depreme karşı zayıf düşmesinin ardında birçok farklı sebepler yatıyor. Deprem yönetmeliğine göre yapılmayan eski binalar başta gelirken, bakımsız binalarda ise depreme karşı zayıflama günden günde artıyor. Yağmur suyu, nemli toprak, binanın inşa edildiği zemindeki yeraltı suları ve banyoda oluşan buhar, binanın ömrünü kısaltıyor. İnşaat sırasında kullanılan metal ve demirler zamanla paslanıyor ve bu durum olası deprem anında büyük risk oluşturuyor. Evlerin yapısının daha uzun ömürlü ve daha sağlıklı olması için inşaatta kullanılan malzeme kadar doğru bakım yapmakta önemli hale geliyor. 
 
 
SU YALITIMSIZ BİNALARDA PASLANMA MEYDANA GELİYOR
 
1999 depremi sonrasında yapılan araştırmalarda, birçok binanın korozyon yani paslanmadan dolayı yıkıldığını belirten Mapei Genel Müdürü Selman Tarmur “Yapılar; yağmur ve kar gibi yağışlar, toprak tarafından emilen yağış, kullanma suları, yer altı suları, bina içinden gelen su buharının çatı-cephe gibi dış yüzeylerde yoğunlaşması ve banyo, tuvalet gibi ıslak hacimlerde su kullanımı nedeniyle suya maruz kalıyor. Su yalıtımı yapılmamış binalarda zamanla paslanma meydana gelerek bina depreme karşı zayıf hale geliyor” dedi.
 
SU YALITIMI BİNANINIZIN GÜÇLÜ KALMASINI SAĞLIYOR
 
Deprem sırasında meydana gelen çoğu yıkımın arkasında yetersiz su yalıtımı nedeniyle yapıda zamanla meydana gelen zayıflama ve korozyon olduğunu görüyoruz diyen Mapei Genel Müdür Selman Tarmur “Herhangi bir yoldan binaya sızan suyun yol açtığı korozyonu önlemek ancak standartlara uygun, kaliteli malzeme ve doğru uygulama ile yapılan su yalıtımıyla ile mümkün oluyor.  Biz Mapei olarak özellikle temel yalıtımının bu anlamda çok önemli olduğunu düşünmekteyiz. Etkin bir temel/perde su yalıtımı, yapının temel betonunu geçici ve sürekli su etkilerine karşı karşı koruyor. Bu da yapının uzun süreli taşıma kapasitesinin devamını sağlıyor” dedi.

MAPEI SU YALITIMI ÜRÜNLERİ

Mapeplan Kompartman Sistem: PCV membranın destekleyeci ve aksesuarlarıyla beraber kullanılması sayesinde sistem içinde etkili su yalıtımı yapılmasını sağarlarken, sistem içindeki “post enjeksiyon” bileşenleriyle yapının faydalı ömrü süresince, su yalıtımının bir şekilde hasar görmesi sonucu oluşabilecek zafiyetlerin çok düşük maliyet ve pratik yöntemlerle giderilmesini sağlayan sistem.

Mapeproof Fbt Sistem: non-woven kumaş katmanlı FBT sentetik membrandan yapılmış, üzerine beton döküldükten sonra; beton ile monolitik bir yapı oluşturan ve bu sayede servis süresi boyunca betona mükemmel bir yapışma performansı sağlayan bir yalıtım sistemidir. Her iki yalıtım sisteminin de uzun yıllar boyunca temel altı su yalıtımı sağlayacağından bu süre zarfında beton içindeki donatıları da olası korozyon etkisinden uzak tutuyor.

SU YALITIMININ FAYDALARI

Binaları korozyondan koruyor, depreme karşı güvenliği artırıyor: Yapıya sızan su; yapıların taşıyıcı kısımlarındaki donatıları korozyona (paslanma) uğratarak yük taşıma kapasitesinin ciddi miktarlarda düşmesine, beton bütünlüğünün bozularak çatlak ve kırılmaların oluşmasına yol açıyor.
Yalıtımın en büyük yararı; depreme karşı koruma sağlaması: Su yalıtımının en büyük yararı, binaların taşıyıcı sistemini korozyona karşı koruması ve depreme karşı daha güvenli olmasını sağlaması.

Küf, rutubet ve sıva dökülmesini önlüyor: Su yalıtımı; yaşadığımız mekanlara suyun olumsuz etkilemesini engelleyerek konforlu yapıların elde edilmesini sağlıyor, rutubet, bakteri, küf vb. organizmaların oluşmasını önlüyor.

Yorum Yaz

Benzer Haberler

Kira artışını %25'te sınırlayan yasa Resmi Gazete'de yayımlandı!
  • 13.06.2022 09:39

Kira artışını %25'te sınırlayan yasa Resmi Gazete'de yayımlandı!

Konut kira artışlarını yüzde 25 ile sınırlayan yasa, Resmi Gazete’de yayımlanara ...

Haziran ayı kira artış oranı yüzde 39,33 oldu!
  • 03.06.2022 10:28

Haziran ayı kira artış oranı yüzde 39,33 oldu!

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) Mayıs ayı enflasyon rakamlarını (TÜFE) duyu ...

Kira artışında dikkat edilecek noktalar neler?
  • 07.05.2022 10:12

Kira artışında dikkat edilecek noktalar neler?

Milliyet Gazetesi'nden Prof. Dr. Erol Ulusoy, köşe yazısında kira artış ora ...

Mart ayı kira artış oranı yüzde 25,98 oldu!
  • 03.03.2022 10:50

Mart ayı kira artış oranı yüzde 25,98 oldu!

Şubat ayı enflasyon rakamları açıklandı. Bu kapsamda Mart ayı kira artış oranlar ...

Şubat ayı kira artış oranı yüzde 22,58 oldu!
  • 03.02.2022 11:33

Şubat ayı kira artış oranı yüzde 22,58 oldu!

Ocak ayı enflasyonun açıklanmasıyla birlikte bu ay kiralara yapılacak artış oran ...

Aralık 2021 kira artış oranı yüzde 17,71 oldu!
  • 03.12.2021 15:50

Aralık 2021 kira artış oranı yüzde 17,71 oldu!

TÜİK’in Kasım ayı enflasyon verisini duyurmasıyla Aralık 2021 kira artış oranı d ...