maritbet girişmaritbet
6 milyon konutun yalıtıma ihtiyacı var!

6 milyon konutun yalıtıma ihtiyacı var!

10 milyona yakın binanın yüzde 87’si konut nitelikli. Bu binaların ise 6 milyonuna ‘doğru yalıtım’ uygulaması gerekiyor.

Kış mevsimi yaklaşırken, Türkiye'de binalardaki enerji harcamaları da artıyor. Yalıtımsız binalarda enerji adeta buhar olup uçuyor! Enerji Verimliliği Derneği verilerine göre, 10 milyona yakın bina stokunun yüzde 87'si konut nitelikli iken, enerjinin yüzde 35'i binalarda tüketiliyor. Binalarda harcanan enerjinin çok büyük bir kısmı ısıtma ve soğutma amaçlı kullanılıyor. Isı kayıplarının yüzde 40'ının dış duvarlardan, yüzde 30'unun pencerelerden, yüzde 17'sinin kapı ve hava girişlerinden, yüzde 7'sinin çatıdan ve yüzde 6'sının alt kat döşemelerinden kaynaklandığı biliniyor. Türkiye'de tüketim, Avrupa ülkelerinin 3 ila 5 katına kadar olabiliyor. Enerji Verimliliği Derneği Genel Başkanı Ali İhsan Sılkım, “6 milyon binaya yalıtım yapılması gerekiyor. Bu  konutların yalıtımının tamamlanması durumunda yıllık 3 milyar metreküp doğal gaz tasarrufu, yani 1 milyar dolarlık gaz ithalatının azaltımı sağlanabilir” dedi.

‘Teşvik edilmeli'

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı eski müsteşarı Prof. Dr. Mustafa Öztürk, doğru yalıtımı olmayan binaların enerji tüketimi yanı sıra, iklim değişikliğini hızlandıran ve çevreyi kirleten gazların salınımını da artırdığına dikkat çekti. Özellikle pandemi döneminden hareketle İngiltere örneğini veren Öztürk, şunları söyledi:

“İngiltere; evlerin, ofislerin, okul gibi binaların enerji verimli hale getirilmesi için harcanacak tutarın yarısını devlet veriyor. Hibe ediyor. Bunu teşvik ederken, aynı zamanda pandemi sürecinde daralan iş alanını da genişletmeyi amaçlıyor. Bir taşla üç kuş vuracak; sera gazı salınımını azaltacak, şehirden enerji yoğunluğunu düşürecek ve yeni istihdam alanları oluşturacak. Biz de yol haritamızı buna göre belirlemeliyiz. Doğru yalıtım ve enerji verimli binalar, tasarruf ettirirken çevre ve insan sağlığını da korur. Tıpkı kamu bankalarının konut kredisi uygulaması gibi bir sistemle de teşvik edilebilir.”

‘Toplama' malzemeyle olmaz

Bina statiği açısından yalıtımın ‘risk oluşturup oluşturmadığı konusunda Baumit Satış ve Pazarlama Direktörü Erdil Dinçer, “Tüm malzemelerin birbirleri ile uyumlu olması ve yalıtımın doğru bir uygulamacı tarafından yapılması gerekiyor. Parça parça başka firmalardan alınmış malzemelerle doğru sonuç alınamayacaktır. ETAG gibi global standartlara uygun sistemlere güvenilmeli. Bu uygulamalarda yapının taşıyıcı unsurlarına zarar verilmez” dedi.

‘Seferberlik başlatılmalı'

Isı Su Ses ve Yangın Yalıtımcıları Derneği (İZODER) Yönetim Kurulu Başkanı Levent Gökçe, “Yeni yapılan bir binada ısı yalıtımının maliyeti, toplam maliyetin yüzde 1 ila 3'ü kadardır. 100 metrekarelik bir konut için 7 bin - 8 bin 500 lira arasında değişiyor. Uygulamalar kendini 2 ila 5 sene içerisinde amorti edebilir. Bir an önce KDV iadesi içeren kampanyanın hayata geçirilerek ülkemizde ısı yalıtımı seferberliği başlatılması gerektiğine inanıyoruz” diye konuştu.

Milli enerjiyi işaret etti

Türkiye'nin enerji ithalatçısı bir ülke olduğuna vurgu yapan Ali İhsan Sılkım, “Sakarya gaz sahasından gelen müjdeli haberlere, Akdeniz'den yenilerinin ekleneceğini umut ediyoruz. Konya Karapınar'da devreye alınmaya başlayan YEKA projesi gibi açılımlar ile üretilen enerjideki yenilenebilir kaynakların payı her geçen gün artmaktadır. Devletimizin enerji alanında yapmış olduğu atılımlar sürerken bizler de, son tüketici olarak enerji verimliliği konusunda bilinçli olmalıyız. Binalarda yalıtım yapılmalı, ev aletlerinde verimli modeller tercih edilmeli, led ve kısmi aydınlatma kullanılmalı” dedi.

Binanızın Enerji Kimliği var mı?

Enerji Kimlik Belgesi (EKB), asgari olarak binanın enerji ihtiyacı ve enerji tüketim sınıflandırması, yalıtım özellikleri ve ısıtma ve/veya soğutma sistemlerinin verimi ile ilgili bilgileri içeriyor. 1 Ocak 2020'den itibaren; alım, satım ve kiraya verme ile ilgili iş ve işlemlerde EKB düzenlenmiş olması şartı aranıyor. Yeni binalar minimum C sınıfı Enerji Kimlik Belgesine sahip olması gerekirken mevcut binalar A-G aralığında herhangi bir enerji sınıfına sahip EKB'ye sahip olabilirler. EKB vermeye yetkili firmalar listesine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı sitesinden ulaşılabiliyor.

Milliyet

Yorum Yaz

Benzer Haberler

“Konutta en doğru yatırım, yalıtım yapmak”
  • 02.07.2022 13:49

“Konutta en doğru yatırım, yalıtım yapmak”

İZODER Başkanı Emrullah Eruslu, "Konutlarda enerji verimliliğini önceleyen bu ka ...

Devletten evini yalıtım yaptırmak isteyenlere 50 bin liralık kredi!
  • 07.06.2022 09:30

Devletten evini yalıtım yaptırmak isteyenlere 50 bin liralık kredi!

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki Kabine Toplantısı'nın ardından millete seslenen ...

Türkiye, enerjiyi verimli kullanarak 9 milyar dolar tasarruf sağlayabilir
  • 30.10.2021 15:13

Türkiye, enerjiyi verimli kullanarak 9 milyar dolar tasarruf sağlayabilir

Türkiye’nin lider yalıtım markası Dalmaçyalı, 31 Ekim Dünya Tasarruf Günü’nde bi ...

"Yangınlarda can ve mal kaybını azaltmanın yolu doğru yalıtım"
  • 21.09.2021 17:34

"Yangınlarda can ve mal kaybını azaltmanın yolu doğru yalıtım"

Türkiye’de yalıtım sektörünün lideri İzocam, 25 Eylül Yangından Korunma Haftası ...

"Türkiye’de evler ısınmıyor, odalar rutubetli"
  • 07.06.2021 11:10

"Türkiye’de evler ısınmıyor, odalar rutubetli"

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK’in açıkladığı veriler evlerde farklı sağlık sorun ...