İGA, Avrupa'daki havalimanlarının yöneticilerini ağırladı

İGA, Avrupa'daki havalimanlarının yöneticilerini ağırladı

İstanbul Havalimanı, Türk Hava Yolları (THY) ve Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansının (TGA) katılımıyla Avrupa'dan 24 bölgesel havalimanının yöneticisini İstanbul'da ağırladı.

İstanbul Havalimanı İşletmecisi İGA'dan yapılan açıklamaya göre, Avrupa'dan 24 havalimanı yöneticisi ile THY ve TGA yetkililerinin katıldığı "İstanbul Regional Airport Workshop" (İstanbul Bölgesel Havalimanları Etkinliği), İGA İstanbul Havalimanı Havayolu ve Kargo Pazarlama Direktörü Majid Khan'ın açılış konuşması ile başladı.

Havalimanlarının Kovid-19 salgınına küçülme ile cevap verdiği ve personel sayısını azalttığı bilgisini veren Majid Khan, İstanbul Havalimanı'nda farklı bir yol izleyerek geleceğe yatırım yapmaya devam ettiklerinin altını çizdi.

Etkinlikteki konuşmalarda, şu anda 300 destinasyona uçuş imkanı sunan ve 71 hava yoluna hizmet veren İstanbul Havalimanı'nın, 2021 yılında 11 yeni hava yolu ve 26 yeni rotayı bünyesine çektiği vurgulandı.

Havacılığın salgın sonrası toparlanması ile tüm paydaşlar arasında yeni iş birliği düzeyinin artması gerekliliğine dikkati çekilen İstanbul Bölgesel Havalimanları Etkinliği'nde, pazar koşulları nedeniyle gerçekçi olmayan hedeflerden uzak durulması, bölgesel havalimanları için hedef listesinde uzun mesafeli rotalara sahip olmak yerine, küresel aktarma merkezleri ve bölgesel havalimanları arasında iş birliği yapılması konusu masaya yatırıldı.

Havacılık sektöründe yeni ortaklıklara ihtiyaç olduğu çağrısı

Etkinlikte finansal sürdürülebilirliği desteklemek için havacılık sektöründe yeni ortaklık ve iş birliği biçimlerine ihtiyaç olduğu çağrısı yapılırken rota geliştirmenin her zamankinden daha önemli hale geldiğine işaret edildi.

THY yetkililerinin Avrupa'dan 24 bölgesel havalimanı yetkilisi ile bire bir toplantılar gerçekleştirdiği etkinlikte, THY ve TGA tarafından yapılan sunumlarda Türkiye ve İstanbul'un turizm piyasası için önemine değinildi. Etkinlikte, THY'nin ilerleyen dönemlerde direkt uçuş başlatma potansiyeli olan yeni noktalarla ilgili çalışmaların değerlendireceği de ifade edildi.

THY'nin, Avrupa'da 100'den fazla varış noktası olduğu, ancak Avrupa'daki yeni varış noktalarından uzun mesafeli ağını büyütmek için İGA İstanbul Havalimanı üzerinden transferi artırması gerektiği, bu nedenle ilgili tüm karar vericilerin bir araya gelmesinin önemine işaret edildi ve bu durumun da THY'nin gelecekteki ağı için ilgili pazarın analiz edilmesinde oldukça önemli olduğu kaydedildi.

Hava yolu sektörünün her zaman bir potansiyeli olduğu, bu nedenle de pazara ve paydaşlara daha yakın olması gerektiği dile getirilen etkinlikte İstanbul'a ve Avrupa'daki çok fazla gidilmemiş olan destinasyonlara turizmi yönlendirmenin Türkiye adına çok önemli olduğuna vurgu yapıldı.

Etkinlik, hatıra fotoğrafı çekilmesiyle bitti.

Yorum Yaz

Benzer Haberler

Flyadeal, İstanbul Havalimanı'na ilk uçuşunu gerçekleştirdi
  • 25.11.2022 15:48

Flyadeal, İstanbul Havalimanı'na ilk uçuşunu gerçekleştirdi

Suudi Arabistan hava yolu şirketi Flyadeal'in, İstanbul Havalimanı'na ilk uçuşun ...

İstanbul havalimanları 10 ayda yolcusunu yüzde 59 artırdı!
  • 18.11.2022 14:50

İstanbul havalimanları 10 ayda yolcusunu yüzde 59 artırdı!

İstanbul'daki havalimanlarından yararlanan yolcu sayısı, bu yılın 10 ayında geçe ...

PIA, İstanbul Havalimanı uçuşlarına başladı
  • 15.11.2022 11:05

PIA, İstanbul Havalimanı uçuşlarına başladı

Pakıstan'ın bayrak taşıyıcı havayolu şirketi Pakistan Uluslararası Havayolları ( ...

İstanbul Havalimanı'nda 2 bin 500 adet fidan dikildi
  • 12.11.2022 09:31

İstanbul Havalimanı'nda 2 bin 500 adet fidan dikildi

İstanbul Havalimanı İşletmecisi İGA ve İyiliğe Uçanlar Derneği tarafından 'Gelec ...

THY'nin yılın 10 ayında taşıdığı yolcu sayısı 60 milyonu geçti
  • 09.11.2022 15:39

THY'nin yılın 10 ayında taşıdığı yolcu sayısı 60 milyonu geçti

Türk Hava Yolları'nın (THY) yılın 10 ayında taşıdığı yolcu sayısı 60,5 milyona u ...

THY'den ucuz bilet kampanyası! Tek yön 399 TL!
  • 08.11.2022 09:36

THY'den ucuz bilet kampanyası! Tek yön 399 TL!

Türk Hava Yolları 1 Mart 2023 - 14 Nisan 2023 tarihleri arasında seyahat planlay ...