Bakan Karaismailoğlu, Ankara-Sivas YHT Projesi'ni inceledi

Bakan Karaismailoğlu, Ankara-Sivas YHT Projesi'ni inceledi

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, yapımı devam eden Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren (YHT) Projesi'ni havadan inceledi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, bugün Ankara-Sivas YHT Projesi'nde gelinen son durumu yerinde incelemek üzere Yozgat'a gitti. Yerköy şantiyesinde brifing alan Bakan Karaismailoğlu, yatırımda gelinen son durumu helikopter ile havadan inceledi. Karaismailoğlu, projenin Elmadağ şantiyesinde de çalışmaları gün içinde yerinde görecek.

Yapımı 2007 yılında başlatılan Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren Projesi, 151 kilometresi Kayaş-Yerköy ve 242 kilometresi de Yerköy-Sivas arasında olmak üzere iki etap halinde 393 kilometre bir demiryolu hattını içeriyor.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, "Demiryolu konusunda ülkemizde çok büyük bir atılım içerisindeyiz. Hedefimiz 2023 yılına 3 bin 500 kilometre demir yolu hattı ile girmek” dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Ankara-Sivas YHT Projesi Yerköy şantiyesinde incelemelerde bulunarak açıklamalarda bulundu. Bakan Adil Karaismailoğlu, Yozgat'ın Yerköy ilçesinde bulunan yüksek hızlı tren şantiyesinde brifing aldı. Bakan Karaismailoğlu, ilgili birim müdürleriyle yüksek hızlı tren çalışmalarını yerinde inceledi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu yaptığı açıklamada, “Ankara-Sivas YHT hattının inşallah bu yıl içerisinde bitmesi hedefimiz doğrultusunda çalışmalarımız devam ediyor. Hat bittiğinde 400 kilometrelik Ankara-Sivas hızlı tren 250 kilometre hızla kat edecek olup üzerine 8 tane istasyon var. İnşallah bu yıl içerisinde hizmet aldığımızda vatandaşlarımız, hızlı trenin konforundan ve yüksek standartlı tren yolu ulaşımından faydalanmış olacak. İnşallah bu konforu ülkemizde yaygınlaştırmak için bütün çabalarımız yoğun bir şekilde devam ediyor” dedi.

“Karaman-Konya arası yüksek hızlı tren hattını tamamlamayı hedefliyoruz”

Bu yıl içerisinde Karaman-Konya arası yüksek hızlı tren hattını tamamlamayı hedeflediklerini anlatan Karaismailoğlu, “Bir taraftan Mersin-Adana-Gaziantep hattımızda çalışmalar devam ediyor. Bir taraftan Ankara-İzmir arasında çok yoğun bir çalışma var. Onları da bir taraftan bitirmeye çalışıyoruz. Bir de Bursa'yı Ankara-İstanbul YHT hattına bağlamanın hedefleri doğrultusunda çalışmalarımız sürüyor” şeklinde konuştu.

“Hava, kara, deniz ve demir yolu çalışmalarımız sürüyor”

YHT Ankara-İstanbul arasındaki Bilecik mevkiinde Doğançay tünellerinde çalışmaların devam etiğini de belirten Karaismailoğlu, “Buradaki Ankara-İstanbul hattındaki ulaşım süresini kısaltmak için çaba sarf ediyoruz. Ülkemizin 4 bir yanında karayolu, deniz, hava, demir yolu çalışmalarımız yoğun bir şekilde devam ediyor. Bizim amacımız vatandaşlarımızın daha konforlu yüksek standartlarda yaşaması için. İnşallah bunları vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız. Demiryolu konusunda ülkemizde çok büyük bir atılım içerisindeyiz. Hedefimiz 2023 yılına 3 bin 500 kilometre hızlı demir yolu hattı ile girmek. Önümüzdeki 5 yıl içerisinde de YHT hatlarımızı 5 bin 500 kim ye ulaştırma doğrultusunda yoğun bir çalışma sarf ediyoruz” ifadelerini kullandı.
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, açıklamaların ardından hat bakım otobüsünü sürdü.

Yorum Yaz

Benzer Haberler

THY yine "Türkiye’nin En Değerli Markası" oldu!
  • 10.06.2021 09:58

THY yine "Türkiye’nin En Değerli Markası" oldu!

Türkiye’nin bayrak taşıyıcısı Türk Hava Yolları (THY), 1.6 milyar doları aşan de ...

Ankara-Sivas YHT seferlerine yaz aylarında başlayacak
  • 03.05.2021 10:03

Ankara-Sivas YHT seferlerine yaz aylarında başlayacak

Çalışmaların tüm hızıyla devam ettiği Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren (YHT) Hattı ...

TCDD Genel Müdürü Uygun, YHT istasyon merkezi inşaatını inceledi
  • 26.01.2021 10:48

TCDD Genel Müdürü Uygun, YHT istasyon merkezi inşaatını inceledi

TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun, Sivas'ta YHT istasyon merkezi inşaatını gezdi ...

Ankara-Sivas YHT hattında testler başladı!
  • 25.01.2021 09:48

Ankara-Sivas YHT hattında testler başladı!

Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren (YHT) hattında, performans testlerini yapacak tre ...

Ankara-Sivas YHT hattında test sürüşleri başlıyor
  • 20.10.2020 09:45

Ankara-Sivas YHT hattında test sürüşleri başlıyor

Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren (YHT) hattının bazı bölümlerinde test sürüşleri y ...

Yetki belgesi olmayan emlakçılık yapamayacak
  • 13.10.2020 12:39

Yetki belgesi olmayan emlakçılık yapamayacak

Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik kapsamında emlak aracılık faaliyetleri sad ...