Yıllar geçse de Asmalı Konak, Kapadokya'nın favorisi!

Yıllar geçse de Asmalı Konak, Kapadokya'nın favorisi!

Efsane dizinin çekildiği Asmalı Konak, uzun yıllar geçmesine rağmen yoğun ziyaretçi alıyor.

Başrollerini Nurgül Yeşilçay ve Özcan Deniz'in paylaştığı bu fenomen dizinin ev sahibi, mistik havası ve gizemli coğrafyasıyla farklı bir dünya olan Kapadokya. Efsane dizinin geçtiği Asmalı Konak ise Nevşehir Kapadokya turizmine yaptığı katkıyla tarihe geçti desek de yeridir. Dizi seti olarak kullanılan her mekan o tarihten bu yana yerli yabancı binlerce turistle doldu taştı. Girişine diziye emek veren tüm oyuncuların adının yazdığı, ATV logolu bir anıt dikilen Asmalı Konak, tıpkı Göreme Açık Hava Müzesi gibi popüler bir yer haline geliverdi. Günün her saati gelenini, görmek isteyenini geri çevirmeyen konak Kapadokya rotalarına bu dizi sonrasında eklendi.

Asmalı Konak dizisi aslında iki farklı konakta çekildi. Bu konaklardan bir tanesi Ürgüp'e 5 kilometre mesafedeki ‘Güneşin Şehri Mustafapaşa'da bulunuyor ve ‘Old Greek House' adıyla otel – restoran olarak hizmet veriyor. Gelmiş geçmiş hiçbir aile üyesinin Seymen Ağa ya da Bahar gibi olmadığı Old Greek Hause'nin işletmecileri 1938 yılından bu yana da konağın asıl sahipleri. Konağın hikayesi ise inşa edildiği 1887 yılında başlıyor. Zamanının en gösterişli Rum evlerinden biri olan konak İstanbullu bir balıkçı olan Yorgos Vasilio ve ailesinin yazlık evi. Yazdan yaza kapıları açılıp kışları tamamen sessizliğe bürünüyor. Sene 1924'lere gelip çattığında Türk-Rum mübadelesinde Yorgos Vasilio ülkesine gönderilirken, evini hiç tanımadığı bir Türk aileye bırakıyor. 1938 yılında şehre öğretmen olarak atanan bir aile, Öztürk ailesi tarafından 10 liraya alınan konak o tarihten bu yana aynı ailede. Konağın restoran ve otel olarak işletilmeye başlaması ise 1992 yılında oluyor.

Bizlerin Asmalı Konak dizisiyle tanıdığı konak aslında dizi öncesinde dünyanın dört bir yanından gelen birçok turistin konakladığı ve bir İtalyan filminin çekildiği tanıdık bir mekan. Dizinin büyük izleyici kazanmasının ardından mekana duyulan ilgi daha da artarken, konak sahipleri ve diziyi yapan şirket arasındaki anlaşmazlıkla senaryo gereği bir yangın çıkarılıyor. Böylelikle Mustafapaşa'da bulunan bu konakla vedalaşılıp, Ürgüp'ün merkezinde önünde dizi anıtı olan konağa taşınılıyor. Şunun da baştan hatırlatalım; Dizideki Seymen Ağa ile Bahar'ın kaldığı oda ve mutfak ilk çekimlerin yapıldığı Mustafapaşa'daki konakta bulunuyor. Ürgüp'ün merkezindeki Asmalı Konak'ın içinde ise senaryodaki yangın sonrası yapılan çekimlerde kullanılan mekanları görüyorsunuz.

Konak günümüzde dizi müzesi ve çok cüzi bir ücretle ( sadece 3 TL) gezip görebiliyorsunuz. Etrafındaki küçük çadırlardan ise Kapadokya'yı hatırlatacak süs eşyaları alabiliyorsunuz.

Asmalı Konak nerede? Asmalı Konak'a nasıl gidilir?

Asmalı Konak nerede diye soranlara, Kapadokya'da aslında uzak diye bir yer olmadığını ve dizinin çekimlerinin gerçekleştirildiği mekanların her ikisinin de Ürgüp'te olduğunu belirtelim. ‘Asmalı Konak'a nasıl gidilir' diyenleri ise ‘ilk bölümlerin çekildiği ve günümüzde Old Greek House olarak işletilen konağa gitmek istiyorsanız Ürgüp'ten 5 kilometre daha ilerleyip Mustafapaşa'ya gitmeniz gerekiyor' diye cevaplayalım. Ürgüp merkezden kalkan dolmuşlarla Mustafapaşa'ya kolayca ulaşabiliyorsunuz. Dizinin çekildiği ikinci mekan ise Ürgüp'ün merkezine sadece 800 metre uzaklıkta. Araçla veya yürüyerek Tevfik Fikret Caddesi üzerinden geldiğinizde Yunak Camii karşısında bulunan bu konağı hemen tanıyorsunuz.

Nevşehir'e sadece 20 km mesafedeki Ürgüp'e ulaşım ise her yerden çok kolay. Eğer araçla gelecekseniz Nevşehir – Ürgüp karayolunu takip ederek bölgeye rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz. Dolmuşlar ve minibüslerde Ürgüp'e günün her saati uğruyor.

Yorum Yaz

Benzer Haberler

İstanbul Havalimanı 2. kez "Skytrax 5 Yıldızlı Havalimanı" ödülünü aldı
  • 18.06.2022 13:07

İstanbul Havalimanı 2. kez "Skytrax 5 Yıldızlı Havalimanı" ödülünü aldı

İstanbul Havalimanı, İngiltere merkezli havacılık derecelendirme kuruluşu Skytra ...

Kapadokya'yı yılın ilk 5 ayında 1 milyondan fazla turist gezdi
  • 06.06.2022 12:02

Kapadokya'yı yılın ilk 5 ayında 1 milyondan fazla turist gezdi

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'ndeki turizm bölgesi Kapadokya'daki müze ve ö ...

İstanbul Havalimanı "karbon salımı sertifikası"nda yeni başarı yakaladı
  • 03.06.2022 13:42

İstanbul Havalimanı "karbon salımı sertifikası"nda yeni başarı yakaladı

İstanbul Havalimanı, Uluslararası Havalimanları Konseyi tarafından verilen "Hava ...

Kapadokya'da peribacası yakınında inşa edilen kaçak yapı yıkıldı
  • 02.06.2022 11:40

Kapadokya'da peribacası yakınında inşa edilen kaçak yapı yıkıldı

Türkiye'nin önemli turizm merkezlerinden Kapadokya bölgesinde, peribacalarının y ...

İstanbul Havalimanı TIACA'nın 'vekil' üyesi oldu!
  • 27.05.2022 13:48

İstanbul Havalimanı TIACA'nın 'vekil' üyesi oldu!

İGA İstanbul Havalimanı, Uluslararası Hava Kargo Birliği'ndeki (TIACA) 'kurumsal ...

İstanbul Havalimanı'nda deprem tatbikatı yapıldı
  • 21.05.2022 09:39

İstanbul Havalimanı'nda deprem tatbikatı yapıldı

2022 Afet Tatbikat yılı kapsamında İstanbul'da bugün AFAD koordinasyonunda 'Tahl ...