Said Nursi'nin doğduğu Hizan "marka şehir" olmak istiyor

Said Nursi'nin doğduğu Hizan "marka şehir" olmak istiyor

Bitlis'in Hizan ilçesi, yetiştirdiği önemli şahsiyetlerden Said Nursi sayesinde inanç turizmine açılarak marka şehir olma yolunda ilerliyor

Bitlis'in Hizan ilçesi, yetiştirdiği önemli şahsiyetlerden Bediüzzaman Said Nursi sayesinde inanç turizmine açılarak marka şehir olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Her yıl on binleri aşan ziyaretçi sayısıyla turizmde büyük bir potansiyele sahip olan Hizan, tarihi ve doğal güzelliklerinin yanında yetiştirerek İslam alemine kazandırdığı çok önemli şahsiyetleri sayesinde de inanç turizminde adından sıklıkla söz ettirmekte. Özellikle İslam alimlerinden Bediüzzaman Said Nursi'nin doğduğu Hizan'a bağlı Nurs köyü, kaymakamlık tarafından yürütülen projeler ve Bediüzzaman adı sayesinde ilçenin "marka şehir" olma amacına büyük katkı sağlıyor.

Bölgede yıllarca yaşanan terör olayları nedeniyle sürekli arka planda kalan Hizan, başlatılan çözüm sürecinin son dönemdeki olumlu havasını sonuna kadar soluma ve inanç turizmini geliştirerek ekonomik bir getiri sağlama yolunda önemli adımlar atıyor. Hizan Kaymakamı Sedat İnci, AA muhabirine, Nurs köyünün ilçe için önemli olduğunu ve sürekli turistlerin ziyaret ettiği merkezlerden biri haline geldiğini ifade etti. Bugüne kadar arka planda kalmasında etkili olan terörün, sürecin etkisiyle ortadan kalkması durumunda çok daha önemli gelişmelerin yaşanacağına inandığını kaydeden İnci, şöyle dedi: "Bu değerlerimizin tamamı son 35 yıldır yaşanan terörün gölgesinde kalmış, yeterince ön plana çıkamamış ve insanlara tanıtılamamış. Eğer biz bu değerlerimizin önce kendimiz farkına varıp, sonra dışarıya tanıtabilsek, huzur kenti ilçemizin kaderi değişecektir. Bu potansiyeli var. Tek başımıza yapacağımız çalışmalarla bu kısa sürede olamaz. Tek bir çiçekle bahar gelmiyor. Ama biz bunları devam ettirdikçe, bizim dönemimizde veya bizden sonra gelen mülki idarecilerimizin ortak çalışmalarıyla inşallah Hizan dışarıda güzel yönleriyle bilinen, tanınan bir marka şehir olacaktır."

"Bediüzzaman İslam alemine mal olmuş bir şahsiyet"

İnsanların ziyaret ettiği Nurs köyünün de güzel bir inanç turizm merkezi haline geleceğini ifade eden İnci, Bediüzzaman Said Nursi hazretlerinin sadece Hizan'a, Bitlis'e ve yöreye ait bir değer olmadığını, Türkiye ve İslam alemine mal olduğunu kaydetti. Nihai amaçlarının Bediüzzaman hazretlerinin şahsında Hizan'ın bilinmesi olduğunu belirten İnci, şöyle konuştu: "Hizan'ın Bediüzzaman Said Nursi hazretleriyle artık bir marka şehir olmasını istiyoruz. Hep bu yönümüzü ön plana çıkarmak istiyoruz. İlçede 'Bediüzzaman Kültür ve Sanat Haftası' programı düzenlemeyi düşünüyoruz. Bu yönde çalışmalarımızı başlattık. Bu çalışma lokal değil ulusal anlamda bütün paydaşların içerisinde yer aldığı çok geniş katılımlı, dolu dolu bir program olacak. Ama bu çalışmayı bir defaya mahsus yapmayacağız. Yaptığımız her çalışmanın önüne geleneksel ismini bırakıyoruz ki, bizden sonra gelecek yerel yöneticiler, kaymakamlar da yapmış olduğumuz bu çalışmayı bir miras olarak alsın ve devamını getirsin. Kalıcı hale gelebilmesi, ilçemizin tanıtımına katkıda bulunabilmesi için yapılan bu çalışmaların tek bir yöneticiye, kuruma mal olmadan ilçenin sahiplendiği ve her yıl geleneksel olarak yapılan bir program olması gerekiyor."

Yunus Okur - İbrahim Yaldız/AA

Yorum Yaz

Benzer Haberler

Çimento sektörü 901 bin ton lastiği yakıt olarak değerlendirdi
  • 05.06.2021 17:25

Çimento sektörü 901 bin ton lastiği yakıt olarak değerlendirdi

TÜRKÇİMENTO, ömrünü tamamlamış lastiklerin alternatif yakıt olarak kullanıldığın ...

Marmaray'daki fiyatlandırma iddialarına ilişkin açıklama!
  • 02.12.2020 10:00

Marmaray'daki fiyatlandırma iddialarına ilişkin açıklama!

TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdürlüğü, 'Marmaray'da 7 lira ücret ödeneceği' haberl ...

Ahlat'a 3 bin 500 panelli güneş enerji tesisi kuruldu
  • 10.09.2020 13:52

Ahlat'a 3 bin 500 panelli güneş enerji tesisi kuruldu

Bitlis’in Ahlat Belediyesi tarafından 5 milyon 200 bin TL’ye maliyeti olan güneş ...

İstanbul'da en yüksek aidat Sarıyer, en düşük ise Fatih'te!
  • 31.08.2020 11:11

İstanbul'da en yüksek aidat Sarıyer, en düşük ise Fatih'te!

EVA Gayrimenkul Değerleme, İstanbul’daki konut aidat fiyatlarını araştırdı. Buna ...

Bakan Karaismailoğlu, İdris-İ Bitlis Feribotu'nu inceledi
  • 11.07.2020 14:32

Bakan Karaismailoğlu, İdris-İ Bitlis Feribotu'nu inceledi

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Van Gölü üzerinde sefer yapan incelemelerde bulundu ...

Bitlis'te yeni fabrikaların bacası tütecek
  • 05.10.2018 13:01

Bitlis'te yeni fabrikaların bacası tütecek

Bitlis'te 585 bin metrekare üzerinde inşa edilen Organize Sanayi Bölgesi'nde yen ...