Murat Şen ‘Pamukkale termal turizmin yeniden merkezi olacak’

Murat Şen ‘Pamukkale termal turizmin yeniden merkezi olacak’

Uluslararası oteller zinciri Hilton'un Denizli'de termal tedavi ve kür merkezi konseptinde bir otel yapacağı öğrenildi

Eski çağlarda termal sağlık merkezi olan Pamukkale, asırlarlar sonra, eski kimliğini kazanacak. Çok uluslu oteller zinciri Hilton'un Denizli'de arsa aldığı, termal tedavi ve kür merkezi konseptinde bir otel yapacağı öğrenildi. Denizli'de sıcaklığı 36,5-240 santigrat jeotermal kaynaklar, enerji üretimi ve termal seraların yanı sıra sağlık turizmi için de önemli bir potansiyeli barındırıyor. Eski çağlarda termal sağlık merkezi olduğu bilinen Pamukkale'nin Karahayıt bölgesinde TOKİ'nin kentsel dönüşüm çalışmaları yürüttüğü mevkinin yanında yapımı planlanan termal yatırımlar, burayı cazibe merkezine dönüştürdü. Birkaç yıldır Denizli'de termal otel için uygun yer arayan uluslararası oteller zinciri Hilton'un da geçen hafta Denizli'de 48 bin metrekare arsa aldığı öğrenildi.

Denizli'de termal sağlık turizmi ile ilgili yatırımları bulunan iş adamı Nihat Aracı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Denizli'nin çok büyük turizm potansiyeline sahip olduğunu belirterek, inanç ve sağlık turizmi yönünden önemine dikkati çekti. Hilton otellerinin Türkiye yöneticileriyle 3 ay süren görüşmelerin ardından, Pamukkale'deki 48 bin metrekare arsasını bir hafta önce sattığını ifade eden Aracı, "Grubun daha önce bölgede yatırım yapma kararının olduğunu biliyorduk ama uygun ve istenen büyüklükte bir arsa sıkıntısı vardı. Arsamın turizme kazandırılması için kendileri ile görüştüm, uygun buldular. 350 yatak kapasiteli otel, termal tedavi ve kür merkezi konseptinde olacak. 16 ay gibi bir zamanda tamamlanacak merkezin Denizli'ye kazandırılmasından ve Hilton'un Denizli'de yatırım yapmasından mutluyum" dedi.

Denizli Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği (DENTUROD) Başkanı Gazi Murat Şen de jeopolitik konumu itibariyle medeniyetlerin kesişme noktasında yer alan Denizli'nin en büyük ziyaretçi kaynağının, UNESCO dünya mirası listesindeki Pamukkale olduğunu ifade etti.

'2 bin 500 yıl önceki gibi termal turizmin merkezi olacak'

''2 bin 500 yıl önce termal tedavi merkezi olan, o çağda insanların buraya gelmesine etken olan Pamukkale, yeni yatırımlarla termal sağlık turizminin merkezi olacaktır" diyen Şen, Pamukkale'ye yılda 2-2,5 milyon turistin geldiğini, bunların ancak dörtte birinin Denizli'de konakladığını hatırlattı. Yabancı misafirlerin Türkiye'de konaklama gün sayısının 8-9 gün olduğunun altını çizen Şen, bu sayının Denizli'de 1'e düştüğünü, yapılacak tesislerle Pamukkale'yi 4-4,5 milyon turistin ziyaret edeceğini söyledi.

AA

Yorum Yaz

Benzer Haberler

Pamukkale'ye 2022'de 2 milyon ziyaretçi bekleniyor
  • 04.01.2022 09:29

Pamukkale'ye 2022'de 2 milyon ziyaretçi bekleniyor

Türkiye'nin en fazla turist çeken ören yerleri arasında olan Pamukkale, geçen yı ...

Pamukkale'yi 2020'de 625 bin kişi ziyaret etti!
  • 01.01.2021 14:06

Pamukkale'yi 2020'de 625 bin kişi ziyaret etti!

Dünyaca ünlü Pamukkale, Kovid-19 önlemleri altında geçen bir yıllık dönemde 625 ...

Pamukkale'yi 8 günde 104 bin kişi ziyaret etti
  • 26.08.2018 00:46

Pamukkale'yi 8 günde 104 bin kişi ziyaret etti

UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer alan Pamukkale, Kurban Bayramı tatilinde yerl ...

Denizli'de inşaattaki yüzde 40 sorunu bitti
  • 20.03.2017 08:52

Denizli'de inşaattaki yüzde 40 sorunu bitti

Denizli'de inşaat alanlarındaki yüzde 40 yapı yoğunluğu sorunu, Pamukkale'deki 1 ...

Ören yeri ziyaretinde en çok gelir alan bölge…
  • 15.10.2014 17:37

Ören yeri ziyaretinde en çok gelir alan bölge…

Beyaz travertenleriyle ünlü Denizli'deki Pamukkale, bu yıl ören yerleri arasında ...

Bu arsanın fiyatı İstanbul’la yarışıyor
  • 22.08.2014 11:46

Bu arsanın fiyatı İstanbul’la yarışıyor

Denizli 1. Sulh Hukuk Mahkemesi Satış Memurluğu Pamukkale’de bir dönümlük arsayı ...