Kaçak seyahat acentelerine karşı tek tuşlu önlem geliyor

Kaçak seyahat acentelerine karşı tek tuşlu önlem geliyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı, "ucuz tatil" vaadiyle vatandaşları dolandıran kaçak seyahat acentelerine geçit vermemek için yeni bir uygulama başlatıyor

Bakanlık, "ucuz tatil" vaadiyle vatandaşları dolandıran kaçak seyahat acentelerine geçit vermemek için Bakanlıktan belgeli acente bilgilerini kamuoyuna açıyor. Düzenleme ile Türkiye'de tatil yapmak isteyen yerli ve yabancı turistler, Bakanlıktan yetki belgesi almış yaklaşık 7 bin seyahat acentesine tek tuşla ulaşabilecek. Böylece yerli ve yabancı turistler yetkisiz, belgesiz, kaçak seyahat acenteliği faaliyetinde bulunan kişi ve kuruluşları tespit edebilecek. Kültür ve Turizm Bakanlığı Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürü Adnan Aslan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) ile yürüttükleri çalışma ile ilgili bilgi verdi. Aslan, "Türkiye'deki 7 bin seyahat acentesi e-rezervasyon havuzu içinde yer alacak, böylece vatandaşı kandırmaya, dolandırmaya yönelik uydurma turlar düzenleyen şirketler dışarıda kalacak" dedi.

‘Ucuz etin yahnisi olmaz'

Tatile çıkacakların piyasa fiyatının çok altında tekliflerle karşılaştıklarında, şüphelenmelerini ve acenteyi araştırmalarını öneren Aslan, "Eskiler, 'ucuz etin yahnisi olmaz' derler. Her hizmetin bir bedeli vardır ve o bedelden yapılacak fedakarlık oranı bellidir. Vatandaşımız çok ucuza hizmet alıyorum sanıyor ama sonuçta ya beklentilerinin çok altında bir hizmet alıyor ya da hiç hizmet alamıyor. Mağdur olduktan sonra ise Bakanlığımıza şikayetçi oluyor. Bizler vatandaşlarımızın tatil planlarını yaparken ve acente seçimi yaparken bilinçli olmaları gerektiği uyarısında bulunmak istiyoruz" diye konuştu. Aslan, tatil hizmeti alacak kişilerin paket turlarda Zorunlu Sigorta Sözleşmesini mutlaka yaptırmalarını vurgulayarak, paket tur program ve sözleşmelerini de acentelerden talep edilmesinin önemine dikkati çekti.

42 yıldır yürürlükte bulunan 1618 sayılı Seyahat Acenteleri ve Seyahat Acenteleri Birliği Kanununun muhtelif tarihlerde yapılan düzenlemelerle bugüne kadar geldiğini ancak günümüz ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için bazı hususlarda yeni düzenlemelerin yapılması gerektiğini belirten Aslan, Bakanlıkça bu yönde bir çalışma içerisinde olduklarını söyledi. Aslan, yapılması düşünülen yeni düzenlemeyle öncelikle kaçak seyahat acenteliği faaliyetinde bulunan kişi ve kuruluşlara uygulanacak cezai yaptırımların caydırıcı hale getirilmesi ve belgeli seyahat acentelerinden alınan kuruluş teminatlarının vatandaşların mağduriyetlerini karşılayabilecek tutarlara çıkartılmasının hedeflendiğini kaydetti.

‘Vatandaş arasın, bilgilendirelim'

Hem yurt içi hem dışından tatilini Türkiye'de geçirmek isteyenleri hedefleyen kaçak acentelere karşı herkesi dikkatli olmaya çağıran Aslan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Türkiye'deki 7 bin seyahat acentesi e-rezervasyon havuzu içinde yer alacak, böylece vatandaşı kandırmaya dolandırmaya yönelik uydurma turlar düzenleyen şirketler dışarıda kalacak. Zaten bu tür kaçak seyahat acenteliği faaliyeti gösteren insanlar çok düşük fiyatlar vererek bir anda konudan bilgi sahibi olmayan insanların rezervasyonla paralarını alıp kaybolurlar. Vatandaşın burada uyanık olması lazım, fiyatlarda yüzde 50'den fazla indirim görünce ona kanıp hemen paralarını yatırmasınlar. TÜRSAB'ı, il kültür ve turizm müdürlüklerini, Bakanlığı arasınlar, biz de kendilerini bilgilendirelim."

AA

Yorum Yaz

Benzer Haberler

"Yüzen Otel"e dönüştürülen feribot, Van Gölü'nde turizmi canlandıracak
  • 01.09.2022 16:05

"Yüzen Otel"e dönüştürülen feribot, Van Gölü'nde turizmi canlandıracak

Van Edremit Belediyesi, yıllarca Van-Tatvan arasında yolcu ve yük taşımacılığı y ...

Atatürk Baraj Gölü kıyısına yapılan bungalov evler turizme kazandırılıyor
  • 29.07.2022 16:11

Atatürk Baraj Gölü kıyısına yapılan bungalov evler turizme kazandırılıyor

Türkiye'nin en büyük barajı olan Atatürk Barajı'nın göl kıyısına yapılan 11 bung ...

"Turizmde bu yılki hedef 42 milyon turist, 35 milyar dolar gelir"
  • 12.05.2022 09:28

"Turizmde bu yılki hedef 42 milyon turist, 35 milyar dolar gelir"

Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, geçen yılı 30 milyon turist ve 24,5 milyar dolar ...

Rus turistler lüks otellerden vazgeçmedi!
  • 07.05.2022 10:27

Rus turistler lüks otellerden vazgeçmedi!

Yaz sezonunda Rusya’dan gelecek turistlerin yerini doldurmak pek mümkün görünmüy ...

Turizmciler 2022'den umutlu!
  • 20.12.2021 15:55

Turizmciler 2022'den umutlu!

Turizmciler 2022'nin ülke turizmi açısından iyi bir yıl olacağı yönündeki görüşl ...

Kapadokya’da ara tatil yoğunluğu yaşanıyor
  • 17.11.2021 13:03

Kapadokya’da ara tatil yoğunluğu yaşanıyor

Göreme Turizm Geliştirme Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Durmaz, Kapa ...