Erzurum Palandöken ve Konaklı Merkezi özelleşiyor

Erzurum Palandöken ve Konaklı Merkezi özelleşiyor

Erzurum'da bulunan Palandöken ve Konaklı Kayak Merkezi, iyileştirildikten sonra satışa çıkarılacak

Özelleştirme İdaresi, Palandöken Kayak Merkezi ve Konaklı Kayak Merkezi'ni özelleştirme kapsamına aldı. Burada yer alan taşınmazlar, devletin hüküm ve tasarrufunda olan alanlar ve üzerindeki kafeterya, pist, lift, gölet ve benzeri yapılar ile diğer varlıklar, üzerindeki haklarla birlikte özelleştirilecek. Merkez hizmetlerinin yerinden yönetilmesi ve takibi amacıyla tta Gayrimenkul A.Ş.'ye bağlı birim tamamlanarak hizmetine başladı.

Tesislerin özelleştirilmeye hazırlanması amacıyla, pistler, liftler, gondol, telesiyejin de içinde olduğu kayak merkezleri tek elde toplanacak, tek bilet sistemi olan 'skipass' ve teknik alt yapı oluşturulacak, tek güvenlik, arama-kurtarma ve sağlık sistemleri kurulacak, bu sistemin tek elden yönetilmesi için teknik ve idari personel istihdam edilecek.

Kayak merkezlerinin uluslararası standartlara kavuşturulması amacıyla da çeşitli çalışmalar yapılacak. Ardından tesislerin ulusal ve uluslararası turizm piyasasında tanıtımı artırılacak, yurt içinde okullarda kayak sporuna yönelik özendirme çalışmalarına destek verilecek. Özel sektörün kayak merkezi işletmeciliğine yatırım yapması da özendirilecek.

Bu kapsamda, kayak merkezlerine yönelik rehabilitasyon çalışmaları süreci, operasyonel iyileştirme (liftler, pistler, kar ezme, suni kar yapma, biletleme sistemi ve mekanik tesisler ile kar araçlarının bakım onarımı), otel ve restoranlar, kayak okulu, kayak kiralama, dağ aktiviteleri, imar planı çalışması ile satış-tanıtım olmak üzere üç temel ayak üzerinde yürütülecek. Kayak merkezlerinin özelleştirme çalışmalarında, Özelleştirme İdaresi Başkanlığına yardımcı olması ve tesislerin uluslararası standartlara kavuşturulması amacıyla kış turizmi ve sporları ile birlikte, olimpiyat tesis yönetimi ve işletmeciliğinde uzman danışman firma olarak, McKinsey-Pas Grau International S.A. Konsorsiyumu ile anlaşma da yapıldı.

Dünyaya tanıtımı yapılacak

Kayak merkezlerinin öncelikli altyapı sorunlarının gelecek kayak sezonu öncesinde tamamlanması hedefleniyor. Merkezlerin tanıtımı için 360 derece panoramik çekimden çeşitli tanıtım yöntemlerine kadar her şey kullanılacak. Personelin yönetim kabiliyetinin artırılması çalışmalarının ardından yeni lift, gondol, pist alanları olmak üzere bütün merkezler uluslarası ölçeğe getirilecek. Bu çalışmalar için uzman kuruluşlardan destek alınacak. Ardından talebin artırılması amacıyla Orta Doğu, Orta Asya Türk Cumhuriyetleri, Rusya ve Avrupa merkezlerinde tanıtım turlarına çıkılacak.
Türkiye Gazetesi

Yorum Yaz

Benzer Haberler

Dünya turistlerinin gözdesi Palandöken Kayak Merkezi oldu!
  • 05.02.2022 09:01

Dünya turistlerinin gözdesi Palandöken Kayak Merkezi oldu!

Türkiye'nin önemli kış turizm merkezlerinden Erzurum'daki Palandöken Kayak Merke ...

Palandöken Kayak Merkezi'nde hafta sonu yoğunluğu
  • 13.12.2021 10:17

Palandöken Kayak Merkezi'nde hafta sonu yoğunluğu

Türkiye'nin önemli kış turizm merkezlerinden Palandöken Kayak Merkezi, haftanın ...

Palandöken Kayak Merkezi'ne ilgi büyük!
  • 30.01.2021 15:10

Palandöken Kayak Merkezi'ne ilgi büyük!

Turistlerin Palandöken'in dik ve uzun pistlerindeki kayak keyfi nefes kesiyor. ...

Palandöken Kayak Merkezi sezona hazır!
  • 03.11.2020 19:11

Palandöken Kayak Merkezi sezona hazır!

Palandöken Kayak Merkezi'nde eksikler giderildi, kış turizminin kalbi yeni sezon ...

Palandöken Kayak Merkezi, doldu taştı!
  • 28.01.2018 10:44

Palandöken Kayak Merkezi, doldu taştı!

Erzurum Palandöken Kayak Merkezi kar kalitesi, uzun pistleri, doğası ve son mode ...

Erzurum Palandöken ve Konaklı Merkezi özelleşiyor
  • 03.05.2014 10:18

Erzurum Palandöken ve Konaklı Merkezi özelleşiyor

Erzurum'da bulunan Palandöken ve Konaklı Kayak Merkezi, iyileştirildikten sonra ...