Bayramda 1 milyon kişi tatil yaptı, 1 milyar liralık hacim oluştu

Bayramda 1 milyon kişi tatil yaptı, 1 milyar liralık hacim oluştu

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy, tatilde yurt içi rezervasyonlarda kıyı şeridine talebin yüksek olduğunu söyledi.

TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy, yaptığı açıklamada, tatilde yurt içi rezervasyonlarda kıyı şeridine talebin yüksek olduğunu söyledi.

Antalya'da Side, Alanya, Manavgat, Belek ve Kemer'e yönelik taleplerin yanı sıra Ege Bölgesi'nde Çeşme, Bodrum, Marmaris, Kuşadası, Didim ile Fethiye turlarıyla Kuzey Ege ve Karadeniz Bölgesi'nin yoğun ilgi gördüğünü aktaran Ulusoy, yurt dışı turlarında ise Yunan adaları, İtalya, İspanya, Benelüks, Orta Avrupa ve Balkan turlarının yoğun ilgi gören destinasyonlar olduğunu dile getirdi.

"Bayram, tatilinin 10 gün olması ve son dakika rezervasyon taleplerinin artmasıyla yaklaşık 1 milyon kişi tatil yaptı. Bu da 1 milyar liralık hacim oluşturdu" diyen Ulusoy, bu yılı Türk turizminde yükseliş için güç depoladıkları bir dönem olarak gördüklerini ifade etti.

Hedef geçen yılki rakamların üzerine çıkmak

Ulusoy, bu yılın ocak-temmuz döneminde Türkiye'ye gelen yabancı ziyaretçi sayısının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 21,94 artarak 17 milyon 325 bin 410'a yükseldiğini belirterek, şöyle devam etti:

"Temmuz ayı özelinde baktığımızda ülkemize gelen yabancı ziyaretçi sayısının 2016'nın aynı dönemine göre yüzde 46,36 artış gösterdiği görülüyor. Bu dönemde de görebildiğimiz olumlu gelişme, en büyük ikinci pazarımız konumunda bulunan Rusya başta olmak üzere Irak, Kazakistan, Suudi Arabistan, Azerbaycan, İran, Ukrayna, Gürcistan ve Bulgaristan gibi ülkelerden gelen turist sayısında ciddi orandaki artışlar. Yedi aylık veriler itibarıyla Avrupa pazarlarında düşüşün devam ettiği gözlemlense de bu pazarlardaki son durumu görmek için yaz sezonunun gidişatını beklememiz gerekiyor. Son dakika karar veren Avrupalı tüketicilerin yönlerini Türkiye'ye çevirmeyi başarırsak Avrupa pazarında da ibre yukarıya dönebilir."

Herhangi bir olumsuz hadise yaşanmaması durumunda toplam ziyaretçi sayısı bakımından 2017'yi geçen yılın üzerinde kapatacaklarını öngördüklerini vurgulayan Ulusoy, 2017'nin ardından 2018 ve sonrasındaki yıllarda Türk turizminin yeniden ciddi bir ivmeyle büyümesini sağlamayı hedeflediklerini kaydetti.

Yorum Yaz

Benzer Haberler

Türkiye’yi 8 ayda en çok Alman, Rus ve İngiliz turist ziyaret etti
  • 13.10.2022 14:52

Türkiye’yi 8 ayda en çok Alman, Rus ve İngiliz turist ziyaret etti

Türkiye'ye, Uzak Doğu ve Amerika Kıtası ülkelerinden gelen turistler kültür ve ş ...

Gastronomi treni ilk seferine Afyonkarahisar'da başladı
  • 06.10.2022 16:50

Gastronomi treni ilk seferine Afyonkarahisar'da başladı

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği'nin (TÜRSAB) turizme yeni bir ivme kazandırma ...

BEDAŞ, bayram tatilinde sahadaki personel sayısını yüzde 22 artıracak
  • 10.07.2022 09:43

BEDAŞ, bayram tatilinde sahadaki personel sayısını yüzde 22 artıracak

Uzun bayram tatilinde İstanbul Avrupa Yakası’nda enerji talebinde düşüş öngörüls ...