maritbet girişmaritbet
Ay Işığı Manastırı neden ziyarete kapalı?

Ay Işığı Manastırı neden ziyarete kapalı?

İZMİR’den Dr. Ender Selçuk, geçen pazar günü eşiyle Ayvalık’a giderek gazetelerde Sabancı-Dinçer ailesi tarafından restore edildiği haberleri yapılan Ay Işığı Manastırı’nı görmek istemişler.

 İZMİR'den Dr. Ender Selçuk, geçen pazar günü eşiyle Ayvalık'a giderek gazetelerde Sabancı-Dinçer ailesi tarafından restore edildiği haberleri yapılan Ay Işığı Manastırı'nı görmek istemişler.


 Yol bozuk olduğu için manastıra bir saatte varmışlar. Ancak kapıya varıldığında bir güvenlik görevlisi buranın bir ‘özel mülk' olduğunu ve gezilemeyeceğini bildirmiş. Israra karşın kendileri gibi pek çok ziyaretçinin geri çevrildiğini üzgün bir ifade ile adete utana sıkıla anlatmış güvenlikçi. Selçuk daha sonra şöyle diyor:


"Görevlinin sıkıntısını, bu tarihi eseri restore ettiklerini adeta davul-zurna ile kamuya duyuran, sonra da bu kültür mirasını halka kapatan ailenin bireyleri hissetmişler midir?


Bizi tek mutlu eden şey ise bu mirası görebilmek için gelen beş arabayı yoldan çevirmemiz idi, hiç olmazsa bu insanlar bizim gibi bu zorlu yolda eziyet çekmediler."


Aynı gün öğleden sonra Aşıklar Tepesi'nde Koç ailesi tarafından restore edilen tarihi değirmene çıktık. Yapıyı mükemmel bir minik kütüphane haline getirmişler, her biri insanı mutlu eden zarif detaylar, Koç Ailesi tarafından adı kütüphaneye verilen, diplomat Necdet Kent ve ailesini tanıtan broşürler, Cunda'yı tepeden seyredeceğiniz nefis bir teras, ufak tefek atıştırmalıkların makul fiyata sunulduğu bir kafeterya ve mis gibi tuvaletler. Kent kütüphanesi her ziyaretçinin son derece mutlu ve Koç ailesine müteşekkir kalarak ayrıldığı bir tarih/kültür yapısı olmuş. Koçlar'ın gönüllerine sağlık, Allah razı olsun.


Şimdi bizim anlamadığımız konular şunlardır:
Ay Işığı Manastırı özel ve kapalı bir mülk ise yol boyunca ne için tabelalar konmuştur? Bu tabelalar eski ise neden kaldırılmamıştır? Kamuoyuna neden burası bir müze-ev olarak kullanılacağı mesajı verilmiştir. Bu haberlerde buranın özel mülk olduğu ve halka açık olmadığı uyarısı neden yapılmamıştır? Sabancı mülkünün kapısından gönlü kırık insanların dönmemesi, daha fazla vatandaşın mağdur olmaması için bu yapının ziyarete kapalı olduğu haberini yapabilirseniz çok yararlı olacağı kanaatindeyim. Akşam Taş Kahve'de yan masada manastırın kapısından çevrilen iki aile aynı konuyu konuşuyorlardı."

Yalçın Bayer/Hürriyet
 

Yorum Yaz

Benzer Haberler

Çimsa'dan Mersin'e 1,5 milyar liralık yatırım
  • 07.05.2024 10:27

Çimsa'dan Mersin'e 1,5 milyar liralık yatırım

Çimsa, yeni tesis kapasitesinin yaklaşık yüzde 90'nını dünya pazarlarına ihraç e ...

Efes Antik Kenti'nde yıldızlar altında tarih yolculuğu
  • 06.05.2024 17:31

Efes Antik Kenti'nde yıldızlar altında tarih yolculuğu

Efes Müzesi Müdürü Cengiz Topal, gece müzeciliği projesiyle karanlıkta da ziyare ...

İzmir ve çevresindeki depremsellik araştırmasında 90 hendek kazıldı
  • 02.11.2023 13:09

İzmir ve çevresindeki depremsellik araştırmasında 90 hendek kazıldı

İzmir ve çevresindeki fayların deprem üretme olasılıklarının belirlenmesi için b ...

İzmir Kemalpaşa Fayı'nın deprem potansiyeli araştırılıyor
  • 27.07.2023 15:36

İzmir Kemalpaşa Fayı'nın deprem potansiyeli araştırılıyor

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi (DAUM) Müdür ...

İzmir'de depreme dayanıklılık tespiti için 4 bin 128 bina için başvuru yapıldı
  • 11.04.2023 13:41

İzmir'de depreme dayanıklılık tespiti için 4 bin 128 bina için başvuru yapıldı

İzmir Büyükşehir Belediyesi Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Dairesi ...