Astaş Gayrimenkul Bodrum'a 500 milyon dolara 7 yıldızlı otel yapacak

Astaş Gayrimenkul Bodrum'a 500 milyon dolara 7 yıldızlı otel yapacak

Lüks projeleri hayata geçiren Astaş'ın Bodrum'da imza atmaya hazırlandığı 7 yıldızlı otel ve villa projesi 500 milyon dolara mal olacak. ‘Cennet Koyu Branded Luxury Resort Hotel & Villas' projesi, Astaş Holding Başkanı Vedat Aşçı'nın 10 yıllık hayali. Aşçı, bu projeyle Bodrum'a harcama gücü yüksek yabancı turistlerin gelmesine katkı sağlamak istiyor

İstanbul'da Kempinski Residences Astoria, Bellevue Residences Managed by Kempinski ve Maçka Residences Interior Design by Armani/Casa Managed by Kempinski gibi projeleri hayata geçiren Astaş, Bodrum'da yine lüks markalı bir resort projeye imza atmaya hazırlanıyor. Astaş'ın 7 yıldızlı 130 anahtarlı bir otel, 100 villa ve 100 villa dairesinden oluşacak bu projesinin detayları ortaya çıktı. Astaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Aşçı, adı ‘Cennet Koyu Branded Luxury Resort Hotel & Villas' olarak belirlenen projesinin detaylarını ilk kez paylaştı. Bodrum'u markalaştırma hedefiyle yola çıktıklarını söyleyen Vedat Aşçı, "İddialı bir projeyi Avrupa ve Orta Asya'ya kazandırmayı hedefledik. Cote D'Azur' ve Maldivlerin karışımı bir mekan yaratacağız. Dünyanın en ünlü otel işletme markalarından biri ile hayata geçirilecek 7 yıldızlı Branded Luxury Resort Hotel projesi harcama gücü yüksek yabancı turistlerin daha çok Bodrum'a gelmesine katkı sağlayacak" dedi.

500 milyon dolarlık proje
10 yıldır Bodrum'da bir projeyi hayata geçirmeyi hayal ettiğini belirten Vedat Aşçı, proje hakkında şunları anlattı: "Dedeman ailesinin arazisini ve birkaç araziyi daha sahiplerinden alarak toplam proje alanını 550 dönüme çıkardık. Cennet Koyu'ndaki projemiz 3 koydan oluşuyor ve 2 kilometreden uzun sahile sahip. Cennet Koyu, denizi, doğasıyla mükemmel bir yer. Biz burada 130 anahtarlı 7 yıldız üstü dünyanın ilk 5'ine girebilecek markalı resort otel, 100 villa ve 100 villa daireden oluşan bir proje yapacağız. Projenin yatırım bedeli 500 milyon dolar olacak. Bodrum'a da milyar dolarlara varacak katkı sağlamasını önemsiyoruz. Proje için yurtdışında konusunda uzman, dünyada bir çok resort oteli yapmış 7 mimar ve tasarımcıyla çalışıyoruz. Şu anda detayları sonuçlandırıyoruz. Temmuz ayında inşaatına başlayıp satışa çıkmayı planlıyoruz. Proje 2013 yazında tamamlanacak."

İşletme görüşmeleri sürüyor
Projedeki otel hakkında da bilgi veren Vedat Aşçı, şöyle konuştu: "Otelimiz 130 anahtarlı deluxe oda, dubleksler, tripleksler, villa, süite, özel tasarlanmış kral dairelerinden oluşacak. Daireler 65, 100, 200 ve 500 metrekareye kadar değişen büyüklükte olacak. Projemizle dünya çapında resort otel işletme şirketi olarak tanınmış ünlü markalar ilgileniyor. Şu anda 3 marka ile görüşmelerimiz sürüyor. İstanbul'daki 2 projemizi işleten Kempinski bu projemizde olmayacak. Çünkü Bodrum'da başka bir yatırımcıyla otelleri var. Maçka projemizi tasarlayan Armani de ilgilendi. Kararımızı haziran ayında vermiş olacağız. Dünyanın en iyi 5 otel işletme markasından birisi ile işbirliği yapmaya karar verdik. 12 ay hizmet vermesi planlanan bu otelin yıllık 70 milyon dolar ciro yapmasını hedefliyoruz."

Bodrum'u marka yapacağız
Bodrum'u dünyada önemli tatil markası haline getirme ve dünyanın üst düzey turizm haritasına sokma kararı aldıklarını anlatan Aşçı, "Bodrum'a iyi bir marka getirerek turizmde markalaşmaya doğru taşıyacağız. Dünya jet sosyetesi Avrupa'da Güney Fransa veya İtalya'ya tatile giderdi, ama artık oradan sıkıldılar. Bu nedenle dünya jet seti kısa mesafede tatil denildiğinde alternatifsiz Bodrum'u tercih edecek. Önümüzdeki bir kaç yıl içinde Bodrum'a jet sosyete ve üst grupların özel uçaklarıyla geldiği, yalnız yazın değil kışın da odak noktası olduğu mükemmel bir turizm merkezi haline getirmeyi arzu ediyoruz" diye konuştu.

Bodrum'da marina hedefi de var
Bodrum'u markalaştırma hedefine ulaşmak için burada farklı alanlarda da yatırım yapabileceğini söyleyen Vedat Aşçı'nın bir diğer hedefi ise marina yatırımı. Aşçı şu Güvercinlik ve Torba'da marina yatırımı için yer arıyor. Aşçı, "Bodrum'a dünya çapında cevap verebilecek 500 yatlık bir marina düşünüyoruz. Güzel bir yer arayışı içindeyiz" diyor.

3 milyar dolarlık yatırım planı
Yatırım hedeflerini de açıklayan Vedat Aşçı, "Önümüzdeki 3-4 yıl içinde 3 milyar dolarlık bir hedef koyduk. İstanbul'da 2 proje daha başlatmak istiyoruz. Ayrıca lüks bir otel yatırımı da düşünüyoruz. 5 yıl içerisinde otel sayımızı 5'e çıkarmayı planlıyoruz. Çeşme, Ankara ve İzmir'de de otellerimiz olacak. Çok acilen Türkiye'nin otel yatırımlarına ihtiyacı var. Biz de en lükslerini, en butiklerini, en üst gruba hitap eden otellerini yapacağız. Katma değeri daha yüksek, turizme daha çok hizmet eden otel yatırımları kuracağız" diye konuştu.

2 ayrı sosyal tesis, 3 ayrı plaj olacak

Biri sahilde olmak üzere 2 ayrı sosyal tesis
3 adet özel plaj
Otel müşterilerinin ayrı, villa sahiplerinin ayrı plaj
Otel misafirlerine otel odalarında veya özel villalarda konaklama imkanı
VIP villalarına özel plaj
Özel helikopter pisti
8 bin yeni ağaç ve 1 milyon yeni bitki dikilecek.
Araç girişine izin verilmeyecek.
Elektrikli golf araçları ile ulaşım sağlanacak.
Elektrik rüzgar enerjisinden üretilecek.
Biyolojik ve ozmos tuzlu su arıtma sistemleri ile kendi suyunu kendi üretecek.

Kaynak: Meltem Kara / Hürriyet

  • Etiketler:

Yorum Yaz