Alkoçlar Grubu'ndan turizm sektörü için teşvik talebi!

Alkoçlar Grubu'ndan turizm sektörü için teşvik talebi!

Alkoçlar Yönetim Kurulu Başkanı Ender Alkoçlar, 'Milli Tatil Seferberliği' başlatılması gerektiğini belirtti.

Alkoçlar Yönetim Kurulu Başkanı Ender Alkoçlar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın milli seferberlik sözünü feyz alarak ülkemizin doğal güzelliklerini değerlendirmek, ülke ekonomisine ve turizm sektörüne katkı sağlamak amacıyla “MİLLİ TATİL” çağrısında ve ‘'TEŞVİK'' talebinde bulundu. Alkoçlar'ın teşvik talebi şöyle; 

Sayın Başkanım,
Değerli Meslektaşım,

Bildiğiniz gibi 24 kasım 2015 tarihinde Rus uçağının düşürülmesi ile başlayan büyük turizm krizi, sezonun tam ortasında yaşanan, hain 15 Temmuz darbe girişimi , son üç aydır ülkemizin çeşitli merkezlerinde gerçekleştirilen terör eylemleri ve son olarak, dünyanın en büyük metropollerinden birisi olan İstanbul'da, yılbaşı gecesi , eğlence merkezine yapılan korkunç saldırı ile derinleşmeye devam etmektedir.

Turizm sektörü, ülkemizde seksenli yıllarda başlayan ve her yıl ciddi oranlarda büyüyerek, ekonomimizin cari açıklarını kapatan, elliden fazla sektöre tedarik imkanı veren, milyonlara gence istihdam sağlayan, lokomotif sektörlerden birisi haline gelmiştir. Ne var ki yukarıda bahsettiğimiz olaylar , sektörün bunca yıllık emeğini ve tüm dünya üzerindeki olumlu algısını zedeleyerek, gerek ülke ekonomisine, gerekse sektörümüze, telafisi zor zararlara yol açmak üzeredir.

Mevcut kriz ortamında ,sektörün üç ana taşıyıcısından olan Tur operatörleri ve uçak şirketleri , KKDF destekli krediler ve yakıt destekleri ile teşvik kapsamına alınmış ancak sektörün ana ekseninde yer alan ve tüm riski taşıyıp , istihdamın büyük kısmını oluşturan OTEL İŞLETMECİLERİ hemen hemen hiçbir destek alamamıştır.
1950 yılından bu güne kadar Otelcilik sektöründe yer alan Alkoçlar Grubu olarak sektör temsilcilerimizi, bizlerini sesini toplumun her kesimine duyurmaya ve derdimizi daha yüksek sesle anlatmaya davet ediyoruz.

Bu çerçevede Alkoçlar Grubu olarak önerimiz ; Sayın Cumhurbaşkanımızın, Milli Seferberlik sözünden feyz alarak bizimde “ MİLLİ TATİL” kampanyası başlatmaktadır. Vatandaşlarımıza , bu yıl yurt dışında Fransa, İtalya sahillerinde, Avusturya dağlarında değil , dünyanın en güzel sahillerine ,ve en iyi hizmetin verildiği dağlarına sahip olan kendi ülkemizde tatil yapmayı teşvik edecek büyük bir “MİLLİ TATİL” kampanyası yapılması gerektiğini düşünüyorum.

Zaman, birlik ve beraberlik, yerli malı kullanma ve Milli Seferberlik zamanıysa, bizlerde MİLLİ TATİL seferberliği başlatmalıyız. Duyarlı Türk milleti böyle milli bir kampanyaya kayıtsız kalmayacaktır.

Yine yukarıda belirttiğim gibi 2017 yılında Otelcilere kapsamlı bir teşvik paketi sunulması gerektiğini düşünüyoruz. Bu bağlamda işletme maliyetlerimizin en önemli kalemleri olan, personel ve enerji giderlerinde, vergi ve SGK paylarının oranlarında ciddi indirimlerin ve uzun vadeli ertelemelerin yapılması gerektiği inancındayım.

Sayın Başkanım,

Yukarıdaki önerileri sizlerin de muhakkak defalarca gündeme getirmiş olduğunuzu biliyorum. Ancak daha güçlü lobi çalışmaları ile daha önce operatör ve uçak şirketlerinin almış olduğu teşviklere paralel, biz otelcilerinde “MİLLİ TATİL seferberliği çerçevesinde, hem güçlü bir kampanyayı, hem de kapsamlı bir teşvik paketini gündeme aldırmamız gerekiyor. Ancak bu şekilde uzun yıllar büyük emeklerle bugünlere getirilen “Otelcilik sektörünün” ayakta kalması sağlanabilecektir.

Önerilerimiz, tespitlerimiz ve kısmen serzenişlerimiz hiçbir şekilde siyasi ve taraflı olmayıp sadece sektörde binlerce kişiye istihdam sağlayan bir meslektaşınızın yalın düşünceleridir.

Yorum Yaz

Benzer Haberler

"Yüzen Otel"e dönüştürülen feribot, Van Gölü'nde turizmi canlandıracak
  • 01.09.2022 16:05

"Yüzen Otel"e dönüştürülen feribot, Van Gölü'nde turizmi canlandıracak

Van Edremit Belediyesi, yıllarca Van-Tatvan arasında yolcu ve yük taşımacılığı y ...

Atatürk Baraj Gölü kıyısına yapılan bungalov evler turizme kazandırılıyor
  • 29.07.2022 16:11

Atatürk Baraj Gölü kıyısına yapılan bungalov evler turizme kazandırılıyor

Türkiye'nin en büyük barajı olan Atatürk Barajı'nın göl kıyısına yapılan 11 bung ...

"Turizmde bu yılki hedef 42 milyon turist, 35 milyar dolar gelir"
  • 12.05.2022 09:28

"Turizmde bu yılki hedef 42 milyon turist, 35 milyar dolar gelir"

Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, geçen yılı 30 milyon turist ve 24,5 milyar dolar ...

Turizmciler 2022'den umutlu!
  • 20.12.2021 15:55

Turizmciler 2022'den umutlu!

Turizmciler 2022'nin ülke turizmi açısından iyi bir yıl olacağı yönündeki görüşl ...