TOKİ'den büyük müjde! 100 TL'ye 20 bin konut daha geliyor!

TOKİ'den büyük müjde! 100 TL'ye 20 bin konut daha geliyor!

TOKİ, 100 liradan başlayan taksitlerle 20 yıl vadeli sattığı, konut sayısını 2 katına çıkarıyor. Konutlar peşinatsız satılıyor. İşte ayrıntılar

 


Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), 100 liradan başlayan taksitlerle 20 yıl vadeli sattığı, "yoksul konut" üretimini 2 katına çıkarıyor.
Alınan bilgiye göre, idare, bu çerçevede ilk olarak inşa etmeye başladığı 45 metrekarelik 18 bin 532 "yoksul konut" yapımına hızla devam ediyor. İlk etap konutların inşaatını bu yıl içinde tamamlamayı hedefleyen TOKİ, yıl sonuna kadar (5 ay) ilk anahtar teslimlerine başlayacak.
 
TOKİ 38 bin konut yapacak
Konuyla ilgili bilgi veren TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, ev alacak parası olmayan insanlar için yapımına başladıkları 100 lira taksitli konutlara gelen yoğun talep nedeniyle, 18 bin 532 olan konut sayısını 38 bin 768'e çıkarma kararı aldıklarını açıkladı.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı üzerine harekete geçerek yapımına başladıkları konutların 67 il ve 18 ilçeye yayıldığını dile getiren Bayraktar, şunları söyledi:
 
"Hedefimiz, 1 oda 1 salon yoksul konutlarını tüm Türkiye'ye yaymak. Yapımına geçen yıl başladığımız konutlardan Adapazarı Korucuk ve Eskişehir Aşağısöğütönü'nde yüzde 90, Van Kevenli'de yüzde 88, Antalya Çıplaklı'da yüzde 72 ve Gaziantep Şahinbey'de yüzde 57 inşaat seviyesine geldik. İlk konutları 2011 yazında teslim etmeyi planlıyorduk ancak, işi sıkı tutarak konut teslimlerini 6 ay önce yapabilecek duruma geldik."
 
100 LİRA TAKSİT, 20 YIL VADE
TOKİ ile Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Genel Müdürlüğü işbirliği çerçevesinde yapılan yoksul konutları hiç peşinatsız, 240 ay (20 yıl) vadeli ve 100 liradan başlayan taksitlerle satılıyor. 20 yıl vadeli konutların taksitleri, normal satışlarda her yıl memur maaşına ve TEFE'ye endeksli olarak artırılacak. Söz konusu konutlarda sosyal ihtiyaçlar için, ayrı bir mekanda ortak televizyon izleme salonu, doktor odası, kafeterya ve yemek salonu da yer alacak.
45 metrekarelik 1 oda 1 salondan oluşan konutlara ek olarak, vatandaşlardan gelen talep doğrultusunda TOKİ tarafından 50, 65 ve 71 metrekarelik 2 oda 1 salon konutlarda yapılacak.
TOKİ tarafından yoksul konutu yapımı için yürütülen çalışmalar kapsamında Artvin, Manisa, Mardin, Ordu, Tokat ve Yalova'da uygun arsa bulunamadığı, Ardahan, Burdur, Giresun, Hakkari, Karabük, Muş, Nevşehir ve Rize valiliklerinden konut yapımı için herhangi bir talep gelmediği bildirildi.

 
  • Etiketler:

Yorum Yaz