TOKİ'den 225 TL taksitle ucuz konut! 20 ilde satış başlıyor!

TOKİ'den 225 TL taksitle ucuz konut! 20 ilde satış başlıyor!

TOKİ yılın ikinci büyük konut satış kampanyasını başlatıyor. Şubatta 20 ilde 4 bin TL peşinatla 5 bin 834 konutu satacak olan TOKİ'nin kampanyası alt gelir gruplarına yönelik olacak

Kaynak: Selma Şenol / Bugün

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı 2011 yılına hızlı girdi. Ocak ayında 6 bin 758 nitelikli konutu çekilişsiz ve kurasız olarak 15 yıla varan vadeler ve uygun ödeme koşullarında satan TOKİ, şimdi de yılın ikinci büyük satış kampanyasında düğmeye basıyor. Toplam 5 bin 834 konutu kapsayan yeni satış kampanyasında hedef kitle, "alt gelir grubu" şartlarını taşıyan ve daha önce ev sahibi olmayanlar olacak. TOKİ 5 bin 834 adet, 2 oda 1 salon nitelikli konutu noter huzurunda kura yöntemiyle satışa çıkarıyor. 4 bin liradan başlayan peşinatlar ile 15 yıl (180) vadeli olarak satışa çıkarılacak konutların aylık taksitleri 225 liradan başlıyor.

Taksitler teslimden sonra

Taksitleri teslimden sonra başlayacak konutlardan almak isteyenler 17 Şubat-4 Mart tarihleri arasında, illerde valiliklere ilçelerde ise kaymakamlıklara başvurabilecekler. TOKİ konutlarından almak isteyenler, noter huzurunda çekilecek kura ile belirlenecek. Kampanya kapsamındaki 20 il arasında en büyük proje 602 konutla Kayseri'de yapılacak. Onu 500 konutla Elazığ projesi, 468 konutla Sivas projesi izleyecek.

TOKİ'nin 20 ilde satışa çıkardığı ucuz konutlarından almak isteyenlerden, başta gelir durumu olmak üzere, alt gelir grubu konut satışlarında istenen tüm şartlar aranacak. TOKİ'nin internet sitesinde yer alan bilgilere göre, bu tür alt gelir grubu projelerine başvurmak için projenin bulunduğu ilde en az bir yıl ikamet ediyor olmak, daha önce TOKİ'den ev satın almamış olmak, kendisine veya aile fertlerinden birine ait mülkünün bulunmaması, 30 yaş ve üzerinde olmak, hane halkı gelirinin en fazla net 2 bin 600 TL olması şartları aranacak. Başvuracak yetim bayanlarda ise yaş şartı 25 olarak belirlenirken, konut almak isteyenlerin başvuru şartlarını taşıdığının belgelenmesi istenecek.

Devir yasağı var

Alt gelir grubu ve yoksul konutu projelerinde hak sahibi olup sözleşme imzalayanlar, konutlarını borçları bitene kadar devredemeyecekler. Ayrıca, sözleşme imzalanan konut için borç bitene kadar, alıcının veya ailesi için ikamet koşulu aranacak, alıcının, kendisinin, eşinin veya çocuklarının sözkonusu konutta ikamet etmediklerinin tespit edilmesi halinde sözleşmeleri feshedilecek.

Kayabaşı'na rekor başvuru

7 yılda 430 bin konut üreten, yoksullar ile dar gelirleri ev sahibi yapan yaklaşımıyla takdirleri toplayan TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar bu yılın sonuna kadar ürettiği konut sayısını 500 bine çıkarmayı hedefliyor. Hedefe doğru emin adımlarla yürüyen TOKİ'nin halen İstanbul'da dar gelirlilere yönelik olarak devam eden en büyük projesi Kayabaşı'nda gerçekleşiyor. Bugüne kadar 16 bölgenin üretim ve satış gerçekleştirilen Kayabaşı'nda 822  konutluk 17.bölgenin satışları için ocak ayında kampanya düzenleyen TOKİ'ye yapılan toplam başvuru sayısı bin 330'u aştı. Kayabaşı'nın yeni etabında daire büyüklükleri 80 ile 252 metrekare, konut fiyatları 75 bin ile 250 bin lira arasında seyrediyordu. Kayabaşı'nda minimum peşinat tutarı 8 bin TL.

 Web: www.toki.gov.tr

  • Etiketler:

Yorum Yaz