Kentsel dönüşüme TOKİ damga vuruyor!

Kentsel dönüşüme TOKİ damga vuruyor!

TOKİ, her yıl 60 bin konut üretmeyi hedefliyor. Bunların yüzde 40'ı dönüşüm kapsamında hayat bulacak

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Kentsel Yenileme Daire Başkanı Gürol Konyalıoğlu, bundan sonraki dönemde kentsel dönüşüm ağırlıklı çalışacaklarını belirterek, "2023'e kadar her yıl yaklaşık 60 bin konut üretmeyi hedefliyoruz ve bu konutların yüzde 40'ı kentsel dönüşüm içerikli olacak" dedi.

Konyalıoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, idarelerinin 2004'den bu yana Kentsel Dönüşüm Projeleri gerçekleştirdiğini hatırlattı. Yerel yönetimlerle işbirliği içerisinde yürüttükleri projeleri başarıyla sürdürdüklerini anlatan Konyalıoğlu, yaptıkları konutlara vatandaşların da yoğun ilgi gösterdiğini kaydetti.

Bundan sonraki dönemde kentsel dönüşüme daha da ağırlık vereceklerini aktaran Konyalıoğlu, şöyle devam etti:

"2023'e kadar her yıl yaklaşık 60 bin konut üretmeyi hedefliyoruz ve bu konutların yüzde 40'ı kentsel dönüşüm içerikli olacak. Yani 60 bin konuttan 24-25 binini kentsel dönüşüm içerikli proje olarak gerçekleştirmeyi düşünüyoruz. Özellikle ülkemiz gibi deprem kuşağında yer alan, birinci ve ikinci deprem bölgesinde ve çeşitli afet riski altında bulunan yerlerde bu bir kez daha ön plana çıkıyor. Özellikle deprem bölgelerinde yer alan Büyükşehir ve il belediyelerinde öncelikli olmak üzere deprem, afet odaklı, mekansal çöküntü alanlarıyla ilgili bir dönüşüm perspektifi çerçevesinde çalışma amacımız var. Talepleri de bu çerçevede değerlendiriyoruz."

TOKİ yeni bir evreye geçiyor

Konyalıoğlu, TOKİ'nin 2002-2015 arasındaki dönemde 689 bin konut yaptığını anımsatarak, "2023 yılına kadar 1 milyon 200 bin konut sayısına ulaşmayı hedefliyoruz" dedi.

Rakamların ortada olduğunu, bu noktada niteliğin biraz daha ön plana çıktığını vurgulayan Konyalıoğlu, şunları kaydetti:

"Artık TOKİ farklı bir evreye geçiyor. Daha yerel mimariler, yöresel dokular, komşuluk ve mahalle ilişkileri gözetilerek bundan sonraki tasarımlarımızı bu hassasiyetlerle yürütmeye gayret edeceğiz. Malatya projemizin 3. ve 4. etabında kentsel tasarım projesi hazırlatıyoruz ve Malatya mimarisi, yöresel ve doğal karakteristikler göz önüne alarak daha az katlı, yoğunluğu daha da az, önceki planladığımız sayıya belki ulaşamayacağız ama TOKİ'nin imajını ve perspektifini biraz daha ön plana çıkaran yeni yaklaşımlarla inşallah projemiz hayata geçecek."

Konyalıoğlu, her bölgede aynı tip konut yapıldığına yönelik eleştirilerin bulunduğunu hatırlatarak, sözlerini şöyle tamamladı:

"Bu yöndeki eleştirilere de gözümüzü kapatamayız. Zaten TOKİ başkanımız Ergün Turan'ın göreve geldiği 2014'den bu yana öncelikli talimatı, her yöreye farklı bir mimari konseptle çalışma hedefi. Bu amaçla '7 bölge 7 iklim' adı alında bir mimari proje yarışması da yapıldı. Bu yarışmada kazanan mimarların projeleri Türkiye'nin çeşitli yerlerinde uygulanmaya ve projelendirmeye başlandı. Her yörenin koşullarına göre mimari proje ve bunun öncesinde kentsel tasarım hazırlamak ve buna göre adım atmak hedefimiz."

Yorum Yaz

Benzer Haberler

TOKİ, 178 bin riskli evi dönüştürdü!
  • 16.11.2021 10:55

TOKİ, 178 bin riskli evi dönüştürdü!

2012'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İstanbul Esenler'den başlattığı ke ...

TOKİ Uşak kentsel dönüşüm projesi
  • 03.08.2018 15:59

TOKİ Uşak kentsel dönüşüm projesi

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından Uşak'da yapılan kentsel dönüşü ...

Mandarin Oriental Bosphorus'un yönetiminde değişiklik
  • 01.10.2020 11:37

Mandarin Oriental Bosphorus'un yönetiminde değişiklik

Mandarin Oriental, Bodrum’un genel müdürü olarak göreve başlayan Harun Dursun, M ...

Adıyaman'da kentsel dönüşüm için ihale tarihi belli oldu
  • 08.09.2020 09:34

Adıyaman'da kentsel dönüşüm için ihale tarihi belli oldu

Adıyaman’da daha önce açıklanan 41 hektarlık kentsel dönüşüm alanının ilk etabı ...

Dar gelirliye müjde! 1.127 ucuz konut geliyor
  • 20.11.2018 13:25

Dar gelirliye müjde! 1.127 ucuz konut geliyor

Toplu Konut İdaresi Başbakanlığı (TOKİ), önümüzdeki aralık, ocak ve şubat ayları ...

Kentsel dönüşüm kapsamında Şanlıurfa’ya 537 konut inşa ediliyor
  • 04.09.2018 10:41

Kentsel dönüşüm kapsamında Şanlıurfa’ya 537 konut inşa ediliyor

TOKİ'nin Şanlıurfa'nın Yeşildirek Mahallesi’nde kentsel dönüşüm çalışmaları başl ...