Antalya'da yangından etkilenenlere yeni evleri teslim ediliyor

Antalya'da yangından etkilenenlere yeni evleri teslim ediliyor

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Antalya'nın yangın afetinden etkilenen ilçelerinde TOKİ eliyle yapımı devam eden 880 konuttan 187 konutun hak sahiplerine teslim edildiği duyurdu.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Antalya'nın yangın afetinden etkilenen ilçelerinde TOKİ eliyle yapımı devam eden 880 konuttan 187 konutun hak sahiplerine teslim edildiğini, inşaatı tamamlanmak üzere olan 150 konutun da yakın zamanda teslimatının başlayacağını bildirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Manavgat, Akseki, Alanya ve Gündoğdu ilçelerine bağlı 45 köyde yangın afetinden ağır hasar gören konut, iş yeri, depo, samanlık ve ahırlarda hasar tespiti sonrasında çalışmaların aralıksız devam ettiği aktarıldı.

Açıklamada, bu kapsamda afet bölgesinde ihaleleri tamamlanarak TOKİ eliyle yapımı devam eden 880 konuttan 187 konutun hak sahiplerine teslim edildiği, inşaatı tamamlanmak üzere olan 150 konutun da yakın zamanda teslimatının başlayacağı ifade edildi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum da sosyal medya hesabından "söz verdik, sözümüzü tuttuk" ifadeleriyle yaptığı paylaşımda, Antalya'daki yangın afetinden etkilenen vatandaşların duygularını dile getirdiği ve yürütülen çalışmaların anlatıldığı bir videoya yer verdi.

Videoda, yangın sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın köylerini ziyarete geldiğini ve kendilerine verdiği sözlerin tek tek yerine getirildiğini anlatan vatandaşlar, bu konuda yaşadıkları mutluluğu aktardı.

"Evlerimiz çok güzel, verilen sözler tutuldu"

Yangında evini kaybeden Manavgat Kalemler köyü sakinlerinden Urkiye Özen, "O gün kara bir gündü. Zaten bir iki gün sonra aklımız başımıza geldi. Evimizi, yerimizi, kaybettik. 40 yıllık birikimim yarım saatte bitti, 40 dakikada. Bir sene içerisinde evimize girdik. Sözlerini tuttular. Bir evin, bir senede yapılması kolay mı? Evlerimiz çok güzel. Cumhurbaşkanımız bize söz verdi, 'Bir yıl içerisinde sizin evinizi teslim edeceğim.' dedi, sözünü yerine getirdi." ifadelerini kullandı.

Kalemler köyü sakinlerinden Mithat Akça ise duygularını şu sözlerle dile getirdi:

"Cumhurbaşkanımız geldi bizim köyümüze, yangından 3 gün sonra. Cumhurbaşkanımızla biz bir araya geldik, toplandık. Cumhurbaşkanı benim omzuma elini koydu, 'Benim traktörüm gitti, ekmek teknem gitti.' dedim. Üç gün sonra Cumhurbaşkanımız beni kendisi aradı, 'Senin traktörünü yollayacağım, söz.' dedi. Bir hafta, 10 gün sonra traktörler bize geldi, teslim aldık."

Yangın afetinden etkilenen bir başka vatandaş da "Afetin hemen ertesi günü devletimiz sağ olsun, hemen buradaydı. Hep birlikte yaralarımızı sarmaya başladık. Başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımız Murat Kurum ve TOKİ'den de Allah razı olsun. Bizi bir an evvel dışarıdan kurtardılar." diye konuştu.

Yorum Yaz

Benzer Haberler

"İlk Evim, İlk İş Yerim" projesinde 64 ilin kuraları tamamlandı
  • 23.01.2023 09:39

"İlk Evim, İlk İş Yerim" projesinde 64 ilin kuraları tamamlandı

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ve Toplu Konut İdaresi Başkanlı ...

Antalya'da "İlk Evim İlk İş Yerim" projesi kura çekimleri başladı
  • 18.01.2023 16:16

Antalya'da "İlk Evim İlk İş Yerim" projesi kura çekimleri başladı

Toplu Konut İdaresi Başkanlığınca (TOKİ) "İlk Evim, İlk İş Yerim" projesi kapsam ...

Manavgatlı yangın mağdurları yeni evlerine kavuşuyor
  • 06.01.2023 17:29

Manavgatlı yangın mağdurları yeni evlerine kavuşuyor

Antalya'nın Manavgat ilçesinde 2021'de yaşanan orman yangınında evleri yanan vat ...

Orta gelirlilere yönelik Yeni Evim Kampanyası duyuruldu
  • 04.01.2023 13:12

Orta gelirlilere yönelik Yeni Evim Kampanyası duyuruldu

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikli ...

Orta Gelirliye Yönelik Konut Kampanyası tanıtım filmi  yayında!
  • 04.01.2023 11:16

Orta Gelirliye Yönelik Konut Kampanyası tanıtım filmi yayında!

Hazine ve Maliye Bakanlığı ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı i ...

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı 383 personel alacak!
  • 31.12.2022 09:24

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı 383 personel alacak!

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, merkez ve taşra teşkilatlarınd ...