maritbet girişmaritbet
Konut, taşıt ve tüketici kredilerine düzenleme geliyor

Konut, taşıt ve tüketici kredilerine düzenleme geliyor

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK)'nun yaptığı yönetmelik değişikliğiyle kredi tutarının teminat olarak alınan konutun değerine oranı yüzde 75'i aşamayacak

Taşıt kredilerinde ise kredi tutarının taşıtın nihai fatura değeri 50 bin TL ve altında olanlar için yüzde 70'i geçmeyecek. BDDK'nın Resmi Gazete'de yer alan Bankaların Kredi İşlemlerine İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği'ne göre, yönetmeliğe 12/A maddesi eklendi. 12/A maddesine göre (1)Tüketicilere, konut kredilerinde ve taşıt kredileri hariç konut teminatlı kredilerde veya finansal kiralamalarda, kredi tutarının teminat olarak alınan konutun değerine oranı yüzde 75'i aşamaz. Sınırlamaya konu krediler için teminat olarak alınan gayrimenkullerin değerlemesinin Kurul veya Sermaye Piyasası Kurulu tarafından yetkilendirilmiş değerleme şirketlerine yaptırılması ve sınırlamada bu değerlerin kullanılması zorunludur. (2)Tüketicilere, binek araç edinimi amacıyla kullandırılacak taşıt kredilerinde ve taşıt teminatlı kredilerde veya finansal kiralama işlemlerinde, kredi tutarının taşıtın değerine oranı taşıtın değeri 50 bin TL ve altındakilerde yüzde 70'i aşamaz. 50 bin lirayı aşan binek araçlarda, bedelin 50 bin liraya kadar olan kısmı için yüzde 70, üstünde olan kısım için yüzde 50 olarak uygulanır. İkinci el araçlarda taşıtın değerinin tespitinde kasko değeri esas alınacak.

Bu maddenin 3. fıkrasında da "Konut finansmanı kapsamında kullandırılan krediler ile diğer gayrimenkul alımı amaçlı krediler hariç olmak üzere, tüketici kredilerinin vadesi 36 ayı, taşıt kredileri ile taşıt teminatlı kredilerin vadesi 48 ayı aşamaz" ifadesi yer aldı. Bu maddenin 2. ve 3. fıkralarındaki sınırlamaların maddenin yayımı tarihinden önce kullandırılan krediler ile bu kredilerin yeniden yapılandırılması halinde uygulanmayacağı belirtildi. 12/A maddesinin 2. fıkrası (binek araç edinimi amacıyla kullandırılacak taşıt kredilerinde ve taşıt teminatlı kredilerde veya yapılacak finansal kiralama işlemlerinde) 1 Şubat'ta uygulanmaya başlanacak. Yönetmeliğin diğer hükümleri bugün itibarıyla yürürlüğe girdi.
AA

Yorum Yaz

Benzer Haberler

İslahiye'de depremzedeler bayrama yeni evlerinde giriyor
  • 13.06.2024 16:22

İslahiye'de depremzedeler bayrama yeni evlerinde giriyor

İslahiye Kaymakamı Mehmet Soylu İslahiye'de yürütülen deprem konut çalışmaları i ...

Türkiye'de mayısta 110 bin 588 konut satıldı
  • 13.06.2024 13:44

Türkiye'de mayısta 110 bin 588 konut satıldı

Türkiye genelinde konut satış sayısı, mayısta geçen yılın aynı ayına göre yüzde ...

2023'te hane halkı bütçesinden en fazla pay konuta ayrıldı
  • 11.06.2024 13:42

2023'te hane halkı bütçesinden en fazla pay konuta ayrıldı

Türkiye genelinde geçen yıl hane halklarının tüketim amaçlı harcamalarının en bü ...

Emlak Konut 4 alternatif kampanyasının reklam filmi yayında!
  • 30.05.2024 14:08

Emlak Konut 4 alternatif kampanyasının reklam filmi yayında!

Emlak Konut GYO, çoğunluğu İstanbul'da olmak üzere 16 projede 4 alternatifli kon ...

Karahan:  "Konut fiyatlarındaki yavaşlama, kira artışını sınırlayabilir"
  • 09.05.2024 16:05

Karahan: "Konut fiyatlarındaki yavaşlama, kira artışını sınırlayabilir"

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan, bu yılın ikinci enflasy ...