Ülke Enerji, 1.500 rüzgar türbininde operasyon gerçekleştirdi!

Ülke Enerji, 1.500 rüzgar türbininde operasyon gerçekleştirdi!

Ülke Enerji Genel Müdürü Ali Aydın, bugüne dek yaklaşık 120 farklı santralde ve 1.500 adet farklı türbinde operasyon gerçekleştirdiklerini söyledi.

Dünya değişiyor, kaynaklar tükeniyor. Enerji üretiminde ise son yılların yükselen yıldızı ve geleceğin ana enerji kaynağı olarak rüzgar enerjisi görülüyor. Rüzgar enerjisi sektörünün bu noktalara gelmesinde en önemli payın rüzgar türbinlerine yapılan bakım ve hizmetler olduğunu belirten Ülke Enerji Genel Müdürü Ali Aydın, bugüne dek yaklaşık 120 farklı santralde ve 1.500 adet farklı türbinde operasyon gerçekleştirdiklerine dikkat çekiyor.

Geleneksel enerji kaynaklarının tükenme tehlikeleri gün geçtikçe artıyor. Bunun üzerine endüstriyel ve hane tüketimini karşılamak için kullanılan fosil yakıtların üretim ve tüketiminin pahalılığı da eklenince, gözler yenilenebilir enerji kaynaklarına çevriliyor. Öyle ki yönetimler üzerinde üretimi konusunda pozitif baskıların arttığı rüzgar enerjisinde, son 10 yıldır büyük atılımlar gerçekleşiyor. Son yılların parlayan yıldızı yenilenebilir rüzgar enerjisi için yurtiçi ve yurtdışındaki santrallere servis hizmetleri sunan Ülke Enerji Genel Müdürü Ali Aydın'a göre türbin üreticisinden işletmecisine, servis bakım hizmetleri sunan şirketlerden çalışanlara kadar tüm paydaşların rüzgar enerjisinin gelişimine ciddi katkıları bulunuyor.

120'ye yakın rüzgar santralinde Ülke Enerji'nin izi bulunuyor

Rüzgar enerjisinin ülkemizde ve dünyada gelişme göstermesinin birçok etkisi bulunuyor. Temiz enerji üretimi ve ürettiği istihdamla kamuoyunun ilgisini üzerine çeken rüzgar enerjisinin sürekliliğinin arka planında ise türbinlere gerçekleştirilen bakım ve onarım hizmetleri yatıyor. Alanında uzman birçok çalışanı yetiştiren ve sektöre ciddi katkılar sunan Ülke Enerji'nin teknolojik yatırımları ile rüzgarın enerjisinden maksimum verim sağlamaya çalıştıklarını aktaran Ali Aydın, 2009'dan bu yana Ülke Enerji'nin gelişiminin rüzgar enerjisinin ülkemizdeki gelişimiyle de paralel ilerlediğine dikkat çekiyor. Günümüzde her yeni türbinin yaklaşık 10 milyon Euro değerinde bir ekonomik hacim oluşturduğu gerçeğine de atıfta bulunan Aydın, enerjiye, ekonomiye ve geleceğe ışık tutan rüzgar türbinlerinin varlığının ve verimliliğin devamı için çalıştıklarını ve bugüne kadar bu amaçlarla 40'a yakın farklı kurumsal müşteri için yurtiçi ve yurtdışında yaklaşık 120 farklı santralde hizmet verdiklerini belirtiyor.
 

1.500 adet farklı türbine hizmet

Ülkemizde elektrik ihtiyacının yaklaşık %9'unun, Avrupa'da ise %15'inin karşılandığı rüzgar enerjisinde sektörün önemli bir ayağını türbinlerin bakım ve onarımları oluşturuyor. Gerek yurtiçi gerek yurtdışında birçok işletmenin enerji üretimindeki sürdürülebilirlik hedefine yönelik türbin bakımlarında Avrupa standartlarını yakaladıklarını belirten Ali Aydın, bugüne kadar 1.500 adet farklı türbinde operasyon gerçekleştirdiklerine dikkat çekiyor. Buna bir örnek olarak da rüzgar türbinlerine uygulanan Vortex Generator uygulamasını anlatan Aydın, bu inovasyon ile santrallerin enerji üretimlerinde %1,5 ile %2,2 arasında artış sağladıklarını vurguluyor ve deneyimli bir çalışan kadrosuna sahip olması sayesinde Ülke Enerji'nin rüzgar enerjisi sektörünün gelişimine ciddi katkı sağladığını belirtiyor.

Yorum Yaz

Benzer Haberler

15 Temmuz Demokrasi Otogarı'nda ara tatil yoğunluğu!
  • 13.11.2021 16:20

15 Temmuz Demokrasi Otogarı'nda ara tatil yoğunluğu!

15 Temmuz Demokrasi Otogarı'nda okulların ara tatile girmesiyle yoğunluk oluştu. ...

SEREL Hera Serisi Lavabolar ile banyolarda mitolojik şıklık!
  • 24.06.2021 16:57

SEREL Hera Serisi Lavabolar ile banyolarda mitolojik şıklık!

Ürünlerini kullanıcı ihtiyaçlarına yönelik şekillendiren SEREL, yeni Hera Serisi ...

Tam kapanma döneminin ilk gününde trafikte yoğunluk
  • 30.04.2021 11:30

Tam kapanma döneminin ilk gününde trafikte yoğunluk

İstanbul ve Ankara'da polis ekiplerince oluşturulan kontrol noktalarında uzun ar ...

Emlak Katılım müşterileri “EmlakFX” platformu ile buluşuyor
  • 28.04.2021 17:09

Emlak Katılım müşterileri “EmlakFX” platformu ile buluşuyor

Farklılaşan müşteri ihtiyaçlarına yeni ürün ve hizmetlerle yanıt vermeyi hedefle ...

KalDer'in yeni başkanı Yılmaz Bayraktar oldu!
  • 10.04.2021 09:45

KalDer'in yeni başkanı Yılmaz Bayraktar oldu!

Türkiye Kalite Derneği'nin (KalDer) genel kurul toplantısında, Yılmaz Bayraktar ...

15 Temmuz Demokrasi Otogarı'nda yangın çıktı
  • 27.02.2021 16:52

15 Temmuz Demokrasi Otogarı'nda yangın çıktı

15 Temmuz Demokrasi Otogarı'ndaki bir restoranda çıkan yangın itfaiye ekiplerini ...