maritbet girişmaritbet
Özyeğin ve IKEA'dan ortak banka

Özyeğin ve IKEA'dan ortak banka

Fiba Holding'in patronu Hüsnü Özyeğin ile ünlü perakende devi IKEA ortak banka kuruyor

Fiba Holding'in patronu Hüsnü Özyeğin ile ünlü perakende devi IKEA ortak banka kuruyor. İlk olarak IKEA müşterilerine hizmet verecek finans şirketinin yüzde 50'si Özyeğin'e ait olacak

Finansbank'ı Yunanlılara sattıktan sonra uzun süre Avrupa ve Rusya'da bankacılık faaliyetlerine Credit Europe Bank ile devam eden Özyeğin, dünyaca ünlü bir markayla ortak finans şirketi kuruyor. İsveçli perakende devi IKEA ile masaya oturan Özyeğin, ortak banka konusunda anlaştı. Özyeğin'in IKEA ile birlikte kuracağı ortaklık İsveçli şirketin Lüksemburg'da 2006 yılından bu yana faaliyette bulunan finans kolu IKANO Bank ile gerçekleştirilecek. Moscow Times Gazetesi'nin de yer verdiği haberde yeni kurulacak bankanın önce IKEA'nın finans işlemlerini yürüteceğini ve IKEA müşterilerine yönelik çalışacağını söyleyen IKANO Bank Genel Müdürü Bo Liljegren, "Önümüzdeki yıllarda operasyonlarımız genişleyecek" dedi. Liljegren'in verdiği bilgiye göre, iki ortak önce banka müşterileri için puan, müşteri ve kredi kartı işlemleri gerçekleştirecek. Ortaklar daha sonra normal banka işlemi için büyüme planını hayata geçirecek.

Yüzde 50-50 OLACAK

Tüm bu işlemlerin 2 yıllık bir sürede tamamlanacağını söyleyen Liljegren, ortaklığın Özyeğin'in bankası Credit Eurpoe Bank ile yüzde 50-50 olacağını belirterek, "Rusya için kesinlikle farklı ve yeni iş fırsatlarıyla da ilgileneceğiz" diye konuştu. IKANO Bank, Almanya ve İskandinav ülkelerinde tüm bankacılık işlemlerine yönelik çalışmalar yürütüyor. Daha önce benzer uygulamayı Rusya'ya Migros'un kolu Ramstore'ları alarak giren Fransız perakende devi Auchan gerçekleştirmişti. Rus basını yeni ortaklığın BMW Bank, Toyota Bank, Mercedes-Benz Bank ve Volkswagen Bank gibi oluşumlar gibi çalışacağını belirtti.

RUSYA'DA 123 ŞUBESİ VAR

Bankacılık sektörünün önemli isimlerinden Hüsnü Özyeğin, yurtdışındaki bankası Credit Europe Bank aracılığıyla Millenium Bank'ın Türkiye birimini 2010'da satın almıştı. Özyeğin, bankanın yüzde 95'ine 62 milyon euro ödemişti. 1994'te Hollanda'da kurduğu Credit Europe Bank halen 11 ülkede faaliyet gösteriyor. 225 şubesi ile toplam 6 bin 945 çalışanı bulunan bankanın 14 bin 500 satış noktası, 475 ATM'si var. Halen Belçika, Almanya, Malta ve Dubai'de şubeleri bulunan bankanın İsviçre, Rusya, Romanya ve Ukrayna'da iştirakleri bulunuyor. Eylül 2011 sonu itibarıyla, aktif büyüklüğü 10.5 milyar euro olan bankanın, Rusya'da 50'den fazla kentte 123 adet şubesi bulunuyor. Otomobil kredilerinde Rusya'nın 6'ncı, kredi kartlarında ise 10'uncu sırasında yer alıyor.

Sabah

Yorum Yaz