OEP-Rhea konsorsiyumu Netaş'la kuş sürüsü vurdu

OEP-Rhea konsorsiyumu Netaş'la kuş sürüsü vurdu

OEP-Rheaortaklığı 83.5 milyon dolara Nortel Netaş'ın yüzde 53.13'ünü alıyor. Ortaklık böylelikle Netaş ve en az 150 milyon dolar değerindeki arazi üzerinde söz sahibi olacak

 

Kaynak: BÜLENT YOLDAŞ / Sabah

Nortel Netaş'ın yüzde 53.13 hissesi ile büyük ortağı olan Nortel Network, hisselerinin tümünü One Equity Partners (OEP) ve Rhea Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı AŞ (Rhea) uluslararası konsorsiyumuna satma kararı verdi. Rekabet Kurulu'nun onaylaması halinde 83 milyon 671 bin 814 dolar karşılığında Nortel Netaş'ın yüzde 53.13'üne sahip olacak olan OEP ve Rhea konsorsiyumu Nortel Netaş'ın yönetimini de ele alacak. Satın alma işleminin gerçekleşmesi halinde OEP ve Rhea ortaklığı, küresel emlak şirketlerinin de iştahını kabartan Ümraniye'deki Netaş'ın AR-GE merkezininde yer aldığı 100 bin metrekarelik arazi için de söz sahibi olacak. Rhea Yönetici Direktörü Memet Yazıcı, OEP ve Rhea arasındaki hisse dağılımının yüzde 99 OEP, yüzde 1 Rhea şeklinde olduğu bilgisini vererek, "Rhea Potföy Yönetim AŞ'ye hisse alımı için yetki verdik ve ortaklık yapısında hisse payımızı yüzde 20'ye çıkartabiliriz" dedi.

'PAZAR ÇEŞİTLİLİĞİMİZ ARTACAK'
Netaş Genel Müdürü C. Müjdat Altay, Nortel'in hisselerini satma kararıyla ilgili olarak "Türk Telekomünikasyon sektöründe 43 yıllık teknoloji liderliğimizden gurur duyuyoruz. Ulusal ve askeri telekomünikasyon şebekelerimizin modernizasyonunda önemli görevler üstlendik. Ülkemize ve ve bölge ülkelerine en son iletişim teknolojileriyle çözüm ve servisler sunduk. OEP ve Rhea konsorsiyumunun sahip olduğu küresel pazar tecrübesinin Netaş'a
kazandırılmasıile Netaş'ın yeni nesil şebekeler için sınıfının en iyisi, uçtan uca çözümve servisleri farklı pazarlara sunma konusunda daha da güçleneceğine inanıyoruz" dedi.

ARAZİ İŞTAH KABARTIYOR
Nortel'in hisselerini satacağını açıklamasıyla birlikte, emlak şirketlerinin, Nortel'i satın almasından kaygı duyuluyordu. Kaygının nedenini şirketin yönetimini ele geçirecek emlak şirketlerinin, Netaş'ın teknoloji alanındaki faaliyetlerini ikinci plana itebileceği ve araziyi rant merkezi haline getirerek, sattıktan sonra da şirketin faaliyetlerine son verebileceği oluşturuyordu.

Netaş arazisinin değeri en az 150 milyon dolar

Netaş'ınAr-Ge merkezinin de yer aldığı 100 bin metrekarelik arazinin metrekare birim fiyatı yaklaşık 1.500 dolar. Bu arsanın en az 150 milyon dolar değerinde olduğunu gösteriyor. TADEM Gayrimenkul Değerleme Şirketi Başkanı, Netaş'ın 100 bin metrekarelik arsasının sanayi ve ticaretimarlı olduğunu belirterek, "Sanayi ve ticaret imarlı emsal gayrimenkullerin metrekare birim fiyatı 1.500 dolar seviyesinde. Bu arsa konumu ve büyüklüğü ile dikkat çekiyor. Arsanın imarı değiştiği taktirde bu fiyatın kat ve kat üzerine çıkabilir" dedi.

Rhea'nın gayrimenkul şirketi de bulunuyor

RheaGruop'un Rhea Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı AŞ ve Rhea Portföy Yönetim AŞ dışında bir de gayrimenkul şirketi bulunuyor. Rhea Portföy Yönetim AŞ'nin Yönetim Kurulu Başkanlığı'nı yürüten Onur Takmak aynı zamanda Rhea Gayrimenkul'ün de CEO'su konumunda. Onur Takmak daha önce basına yaptığı açıklamalarda İzmir'de Alman bir yatırımcıya Media Markt projesi inşa ettiklerini, ayrıca Avrupalı bir tur operatörü ve yatırımcı için 4 şehir oteli yatırımına başlamayı planladıklarını açıklamıştı.

  • Etiketler:

Yorum Yaz